Керівник Програми DOBRE Брайан Кемпл: “Мене вражає в українцях те, що у важких умовах сьогодення вони планують свою перспективу і розвиток”
Програма Агенцiї США з мiжнародного розвитку (USAID) DOBRE працює в Українi уже сьомий рiк. Протягом двох останнiх її очолює Брайан Кемпл – американець за походженням та українець душею.
З початком широкомасштабного вторгнення разом з iншими керiвниками програм вiд USAID вiн екстрено переорiєнтовував дiяльнiсть всiєї команди на першочергову допомогу українцям iз постраждалих територiй. А в листопадi минулого року Агенцiя США з мiжнародного розвитку оголосила про продовження роботи Програми DOBRE ще на три роки. Брайан Кемпл народився i вирiс у США, згодом багато подорожував, брав участь у рiзних навчальних програмах. Згодом усвiдомив, що хотiв би займатися мiжнародною благодiйною дiяльнiстю. Вiдтак працював у гуманiтарних мiсiях в Казахстанi, Киргизiї, в Косово, а тепер – в Українi, очоливши Програму DOBRE.
– Пане Брайан, ваш прихiд на цю посаду припав на завершення першої – шестирiчної фази Програми DOBRE, на яке великий вплив мало повномасштабне вторгнення в Україну. В таких умовах чи вдалося досягнути тих цiлей, якi ставила Програма перед собою у той перiод?
– Програма DOBRE почала працювати в Українi з осенi 2016 року, для участi в нiй було вiдiбрано 75 громад iз семи областей України. Головною метою було визначено допомогти громадам скористатися можливостями i справитися iз завданнями, якi перед ними поставила реформа з децентралiзацiї. Коли розпочався цей процес, USAID виробила концепцiю нашої Програми, яка сприяла б розвитку громад. Через п’ять рокiв нашої дiяльностi донори вiдзначили великий успiх започаткованого проєкту i було вирiшено збiльшити допомогу. Вiдтак Програма DOBRE розширилася ще на 25 громад iз трьох областей i загалом до початку росiйського вторгнення охоплювала 100 громад iз 10 областей України. I навiть iз цими новими громадами, незважаючи на важкi обставини i виклики, майже всi проєкти нам вдалося завершити. Коли розпочалася ця вiйна, ми також перенаправили частину нашої допомоги вiсьмом громадам-партнерам у захiдних областях, щоби допомогти їм справитися iз великим напливом українцiв, що рятувалися iз небезпечних територiй. Звiсно, було декiлька проєктiв, якi через обставини, що склалися в країнi, втратили свою актуальнiсть або стали неможливими. Але загалом поставленi у першiй фазi Програми цiлi були досягнутi.
– Чи є вiдмiнностi мiж першою та другою фазою Програми DOBRE?
– Звiсно, ситуацiя, що склалася, внесла свої корективи. Ранiше Програма надавала технiчну та матерiальну пiдтримку рiзних проєктiв розвитку. Наприклад, громада визначила, що для неї прiоритетом є покращення надання мiсцевої послуги – вивезення смiття. Ми купували спецiалiзований транспорт i передавали його громадi в якостi допомоги. Такий був наш пiдхiд до вiйни. Пiсля вторгнення на перше мiсце вийшло надання екстреної допомоги вiд USAID через усi дiючi в Українi програми, в тому числi й нашу. Як я вже зазначив, найпершою була матерiальна пiдтримка громад захiдних областей для допомоги внутрiшньо перемiщеним особам. I в другiй фазi Програми, яка розпочалася восени i триватиме три роки, в прiоритетi залишилася матерiальна допомога на вирiшення негайних питань, що виникли у громадах через воєннi дiї в Українi. Зараз нашими партнерами є 60 громад iз 10 областей, якi отримають матерiальну та технiчну допомогу на їхнiй розвиток. Додатково ми вiдiбрали ще 19 громад для надання екстреної матерiальної допомоги. Ми хочемо допомогти громадам вирiшити свої актуальнi питання, адже перед ними постали новi виклики в закупках, плануваннi, бюджетуваннi за умов складного економiчного стану в країнi. Так що ми вiдкоригували другу фазу так, щоби громади вчасно отримували необхiдну для них допомогу.
– У другiй фазi Програми DOBRE значна частина допомоги надаватиметься громадам, якi постраждали вiд руйнувань та окупацiї. Як саме плануєте допомагати?
– Це матерiальна допомога на вирiшення екстрених i важливих потреб громад чи вiдновлення послуг, якi втратилися через вiйну. Ми звертаємося до цих громад i просимо їх надати нам перелiк основних потреб, у вирiшеннi яких ми можемо їм зарадити. Скажiмо, частими є прохання допомогти iз обладнанням для вiдновлення водопостачання, електроенергiї чи iншої iнфраструктури.
– Якi фактори пiд час вiдбору громад-партнерiв для участi в Програмi DOBRE є визначальними? Чи змiнилися критерiї вiдбору в другу фазу?
– Для першої фази ми вiдбирали громади на основi конкурентоспроможностi, визначали тих, хто проявив щире бажання стати нашим партнером, адже спiвпраця з нами вимагає певного часу i роботи з боку громади. Ми вiдiбрали тi, якi продемонстрували свою готовнiсть до спiвпрацi та мали для цього ресурси. Адже усi проєкти з Програмою DOBRE реалiзовуються за умов спiвфiнансування. У другу фазу потрапили 33 громади, з якими ми спiвпрацювали ранiше i якi себе дуже добре проявили, а новi 27 громад були вiдiбранi з тих областей, якi постраждали вiд воєнних дiй i потребували негайної допомоги. До критерiїв вiдбору додався ступiнь потрiбностi нашої допомоги i, знову ж таки, бажання i можливiсть з нами спiвпрацювати.
– У якому напрямку громади-партнери найчастiше розробляють свої новi проєкти? Якi їхнi прiоритетнi потреби сьогоднi?
– Мене особливо вражає в українцях те, що попри нагальнi потреби у важких умовах сьогодення вони цим не обмежуються i планують свою перспективу та розвиток. I тому спiвпраця з нами у них затребувана, адже Програма USAID DOBRE надає саме таку допомогу. Громади також прагнуть нових знань i вмiнь, якi ми можемо їм запропонувати. З шiстьма громадами ми вже почали розробку плану вiдновлення, допомагаємо з оцiнкою руйнувань, i це для них дуже актуально. А тим громадам, куди релокувався бiзнес iз небезпечних територiй, ми допомагаємо з його адаптацiєю. Тому наша допомога дуже актуальна i затребувана сьогоднi, й ми пристосовуємо її до потреб i прiоритетiв самих громад.
– Чи монiторите подальшу роботу вже реалiзованих проєктiв у громадах? Чи задоволенi результатами?
– Майже всi нашi проєкти активнi i залишаються актуальними. Хiба що одиницi призупиненi через воєнний стан. Тому що ми завжди надавали ту допомогу, яка була прiоритетною для громади за визначенням її мешканцiв. Ми не вiдслiдковуємо подальшу долю ранiше реалiзованих проєктiв, але чуємо i знаємо про їхню ефективнiсть i розвиток зi ЗМI та вiд самих громад.
– Програма DOBRE є однiєю з найуспiшнiших i найвiдомiших в Українi. У чому, на вашу думку, полягає її успiх i вiдмiннiсть вiд iнших?
– Я вважаю, що для цього є двi причини. Перша – цей проєкт Агенцiї США з мiжнародного розвитку був актуальним в Українi, i USAID зумiла виробити дуже правильну концепцiю пiдтримки реформи з децентралiзацiї. Ця пiдтримка за допомогою нашої та iнших програм створила великий резонанс у громадах, – їм сподобалося, що вони можуть самостiйно все вирiшувати, впливати, досягати… Ми не диктуємо жоднiй громадi, що вона повинна робити. Ми лише пропонуємо свою допомогу i пояснюємо її важливiсть. А також допомагаємо громадам визначатися зi своїми прiоритетами i досягати їх. Тобто, ми нiчого не нав’язуємо, а навпаки, – спонукаємо, щоби вони самi визначалися. Адже коли мiсцева влада комунiкує зi своїми мешканцями, визначає їхнi потреби i бачення та працює над їх втiленням, то й виникає довiра людей до такої влади.
Друге: проводиться активна робота iз самими мешканцями через недержавнi громадськi органiзацiї. Людям роз’яснюється, якi можливостi вони мають i як ними правильно користуватися. Найлегше налагодити таку комунiкацiю у маленьких громадах, де всi один одного знають i де на першому планi – людськi стосунки. Але ми пам’ятаємо, що з маленьких, але стiйких громад поволi будується сильна i стiйка країна. Можливо, успiх Програми DOBRE в тому, що ми спонукали громади стати успiшними. В будь якому випадку, це у нас вийшло.
– Що б Ви хотiли побажати громадам, якi стали партнерами DOBRE у другiй фазi, та громадам, якi ще не спiвпрацювали з Програмою, але дуже хотiли б?
– Ми працюємо для того, щоби люди ставали активнiшими у прийняттi рiшень у громадах i в своєму життi. У нас є i будуть кориснi вебiнари, якi доступнi всiм бажаючим в Українi, i вони можуть ними користуватися й отримувати для себе бiльше знань. Нашим партнерам велике дякую, бажаю працювати й далi плiдно i добросовiсно. I я впевнений у гарному результатi, спираючись на наш великий попереднiй досвiд роботи. Я би порадив громадам, якi не потрапили до числа наших партнерiв, не соромитися звертатися за допомогою i консультацiями до бiльш досвiдчених громад, дiзнаватися, звiдки вони отримують допомогу i пiдтримку та як нею скористатися. Одна з моїх особистих цiлей у цiй роботi – якомога бiльше зблизити громади мiж собою. I ми намагаємося налагодити цi горизонтальнi зв’язки мiж ними, бо хоча всi громади рiзнi, але в них дуже багато спiльних проблем i завдань. Тому вони можуть обмiнюватися своїм досвiдом з великою користю для себе.
***
Програма USAID “Децентралiзацiя приносить кращi результати та ефективнiсть” (DOBRE) – це дев’ятирiчна програма, що виконується Глобал Ком’юнiтiз (Global Communities) та фiнансується Агентством США з мiжнародного розвитку (USAID). Програма DOBRE тiсно спiвпрацює зi 100 територiальними громадами (ТГ) у десяти областях України, щоб допомогти їм реалiзувати переваги та справитися iз викликами, якi приносить децентралiзацiя. Програма DOBRE надає технiчну та матерiальну пiдтримку ТГ задля допомоги їм здiйснювати урядування вiдкрито та пiдзвiтно; вiдповiдати на потреби громадян; пiдтримувати активну залученiсть громадян до прийняття рiшень та вироблення полiтик. Пiдтримка з боку Програми DOBRE враховує низку секторiв: стратегiчне планування; просторове планування; фiнансове управлiння; надання мунiципальних послуг; мiсцевий економiчний розвиток; змiцнення спроможностi органiв мiсцевого самоврядування; практики доброго урядування; а також гендерно орiєнтованi та молодiжнi полiтики. Упродовж 2022-2025 рокiв Програма DOBRE спiвпрацюватиме напряму iз щонайменше з 60 ТГ України, аби допомогти їм подолати наслiдки вiйни, вiдновити та вiдбудувати, i продовжувати їхню траєкторiю позитивного та сталого розвитку. Партнерами Глобал Ком’юнiтiз у консорцiумi виконавцiв Програми DOBRE є Український кризовий медiа-центр (УКМЦ), Фонд розвитку мiсцевої демократiї iм. Єжи Регульського (FSLD/FRDL), та Малопольська школа публiчної адмiнiстрацiї при Кракiвському унiверситетi економiки (MSAP/UEK), Польща.