Ефективні методи проти хропіння: експерт розповідає, як забезпечити спокійний сон
Хропіння під час сну – це проблема не тільки для тих, хто хропить, а й для їхніх партнерів по сну, оскільки це може заважати спокійному сну і відпочинку.
Хропіння є доволі поширеним явищем: 45% людей хроплять час від часу. Чоловіки хроплять частіше, ніж жінки.
Експерт Міністерства охорони здоров’я та лікар-гастроентеролог Олег Швець, підкреслює, що 75% людей, які стикаються із хропінням, можуть мати обструктивне апное сну (коли дихання призупиняється на короткий період часу). Це може збільшити ризик серцевих захворювань та потенційно небезпечних ускладнень для здоров’я.
Він застерігає від самолікування хропіння за допомогою спреїв або таблеток без консультації з лікарем, оскільки багато засобів проти хропіння доступні для покупки без належного наукового підтвердження їх ефективності.
Лікар розповідає про прості методи, які можуть допомогти зменшити хропіння:
- Змініть позу. «При лежанні на спині основа язика та м’яке піднебіння опускаються до задньої стінки горла, викликаючи вібруючий звук під час сну. Сон на боці допоможе цього уникнути. Є спеціальні подушки для підтримки тіла на повну довжину, які допомагають спати саме на боці. Ще один цікавий спосіб відучитися спати на спині – приклеїти тенісні м’ячі до задньої частини піжами, що заважатимуть перебувати у цьому положенні», – каже лікар.
- Схудніть. Хропіння іноді може з’являтися в результаті набору ваги, особливо якщо людина раніше не хропіла. Надлишок жирової тканини навколо шиї може стискувати внутрішній діаметр горла. Це підвищує ймовірність його згортання під час сну, що спричиняє хропіння. У такому випадку позбавившись зайвих кілограмів, людина зможе забутися і хропіння.
- Уникайте алкоголю. Алкоголь і заспокійливі засоби знижують тонус м’язів задньої стінки горла в стані спокою, що підвищує ймовірність хропіння. Навіть люди, які зазвичай не хроплять, будуть хропіти після вживання алкоголю. За чотири-п’ять годин до сну не рекомендується вживати алкоголь.
- Дотримуйтесь правил гігієни сну. Ігнорування цих факторів може мати негативні наслідки. Наприклад, після важкого дня без достатнього відпочинку людина може лягти спати перевтомленою. У такому стані сон стає глибоким і міцним, м’язи розслаблюються максимально, що може спричинити хропіння.
- Відкрийте носові ходи. Коли ніс закладений, наприклад, через застуду, ймовірно, що швидке повітря може спричинити хропіння. Щоб полегшити дихання перед сном, можна скористатися гарячим душем, що дозволить відкрити носові ходи, а також промити ніс солоною водою. Також існують спеціальні засоби, наприклад, назальні смужки або розчини солоної води, які допомагають покращити потік повітря в носі.
- Змініть подушки. «Пилові кліщі, що накопичуються в подушках, можуть викликати алергічні реакції та призвести до хропіння. А коли домашні тварини сплять в ліжку з власником, він вдихає їх лупу, це ще один поширений подразник. Щоб мінімізувати кількість пилових кліщів і алергенів, чистіть подушки один раз на пару тижнів і замінюйте їх кожні шість місяців. І не допускайте домашніх тварин у спальню», – радить лікар.
- Пийте багато рідини. При зневодненні виділення з носа та м’якого піднебіння стають більш липкими. Це посилює хропіння. Щодня жінкам рекомендують споживати близько 2,2 л рідини, а чоловікам — 2,7 л.