Дитячий гурток перетворили на майстерню унікальних сувенірів у Підволочиській громаді
Центр дитячої та юнацької творчостi в Пiдволочиськiй громадi на Тернопiльщинi ще 5 рокiв тому вирiшили розширити, тому до художньо-естетичного напрямку додали ще й технiчний. Завдяки допомозi вiд Програми DOBRE тут вдалося створити цiкаву студiю робототехнiки. А згодом на цьому сучасному обладнаннi учнi спробували виготовляти сувенiри.
Вже зараз дiти громади створюють унiкальнi вироби, яких не знайдеш в жодному магазинi. А вирученi кошти спрямовують на благодiйнiсть.
Пiдволочиська громада тривалий час є партнером Програми DOBRE, спiльно вдалося реалiзувати вже 8 проєктiв. Студiя робототехнiки – проєкт, який спрямований на покращення освiти маленьких мешканцiв громади.
– Зараз настiльки динамiчний та технологiчний час, що дiтям вже змалку потрiбно давати навички, якi можуть знадобитися їм у майбутнiй професiї, – пояснює голова Пiдволочиської громади Вiталiй Дацко. – Тому нам хотiлося пiдняти рiвень позашкiльної освiти вiдповiдно до потреб сучасних дiтей та пiдлiткiв. Ми поїхали на Київщину, де в приватнiй школi працює схожа студiя, перейняли їхнiй досвiд i звернулися з проханням допомогти закупити обладнання до Програми DOBRE. Сьогоднi ми всi бачимо, наскiльки дiти зацiкавленi, вони створюють вироби, в якi вкладають свою фантазiю i отриманi на заняттях вмiння. А завдання викладачiв – спрямовувати дитячий запал у правильне русло та вводити новi напрямки.
Iдея виготовляти сувенiри прийшла торiк перед великим благодiйним ярмарком у Пiдволочиську. На ньому збирали кошти на лiкування маленькому мешканцю громади. Результат перевершив усi сподiвання: вироби, зробленi вихованцями студiї, «розлетiлися» вмить. I викладачi та учнi вирiшили продовжувати та урiзноманiтнювати виробництво сувенiрiв для благодiйної та волонтерської допомоги.
– На ярмарки ми готуємо сувенiри, в яких поєднана робота дiтей iз рiзних гурткiв. У студiї робототехнiки моделюють i вирiзають елементи, монтують внутрiшню пiдсвiтку, нашi маленькi художники розмальовують, у гуртку рукодiлля – вишивають i прикрашають бiсером , – розповiдає директорка Центру дитячої та юнацької творчостi Пiдволочиської громади Неля Ярема.
– Бiльшiсть виробiв можна вдома розiбрати, додати до них новi елементи або розфарбувати. Сувенiри робимо не тiльки на благодiйнiсть, а й для нагородження та iнших подiй.
Коли у стародавнiй та величнiй будiвлi, де розташований Центр, влаштовували резиденцiю Святого Миколая для всiх дiтей громади, жоден iз них не повернувся додому без сувенiра – будиночка з пiдсвiткою, зробленого в студiї робототехнiки. Адже дiти хочуть отримати не тiльки емоцiї, а й подарунок. Цi будиночки складаються за принципом лего, тому дитина вдома може розкладати i складати їх, а також розфарбувати в улюбленi кольори. Сувенiри ручної роботи отримують i призери рiзноманiтних дитячих конкурсiв, у яких юне поколiння Пiдволочиської громади бере активну участь. А зараз у Центрi – постiйно дiюча виставка, на якiй можна придбати собi сувенiр за благодiйний внесок для волонтерiв. Усi вироби – цiкавi та оригiнальнi, наповненi дитячою фантазiєю та кропiткою працею, їх не можна купити в жодному магазинi.
– Дiти, якi навчаються у нас, спершу вивчають основи програмування, – розповiдає керiвник технiчного гуртка Павло Кужiль. – А потiм у студiї робототехнiки роблять бiльш комплекснi проєкти – наприклад, свiтлодiодний куб, машинки на дiодах, рiзнi анiмацiї. Все це стало можливим завдяки обладнанню вiд Програми DOBRE. За допомогою лазерного рiзака, скажiмо, учнi моделюють та вирiзають елементи майбутнього виробу. Зараз, наприклад, хочемо зробити модель машини, яка могла би пересуватися за допомогою дистанцiйного управлiння.
Основа рiзака – це лазерна трубка, що створює невидимий для ока лазерний промiнь, який через дзеркала направляється на рухому головку. Спецiальна лiнза фокусує його над матерiалом i вiдбувається рiзка чи гравiрування матерiалу за заздалегiдь запрограмованою формою. Векторна графiка, координати, потужнiсть та швидкiсть променю – все це задається на апарат iз комп’ютера. При меншiй потужностi вийде гравiрування, при бiльшiй – промiнь наскрiзь розрiзатиме матерiал на деталi. За допомогою рiзака можна навiть зробити градiєнтне фотозображення. Дiти самi придумують i знаходять проєкти, якi хочуть створити. А для роботи використовують екологiчно чистий матерiал – фанеру.
До слова, Павло Кужiль не тiльки ефективно використовує разом зi своїми вихованцями обладнання, надане донорами, а й власноруч зiбрав 3D-принтер, щоби урiзноманiтнити заняття в студiї. Адже важко утримувати увагу дитини однаковим заняттям тривалий час. Вiдтак розмаїття обладнання i гурткiв у Центрi допомагає не тiльки створювати комплекснi вироби, а й дозволяє дiтям спробувати рiзнi види робiт.
– Програма DOBRE завжди була орiєнтована на створення можливостей для молодi, щоби не тiльки пiдсилити її голос в громадi, а й допомогти їй стати справжнiми впливовими агентами змiн, – говорить експерт iз залучення громадськостi Програми DOBRE Володимир Купрiй. – Ми завжди наголошуємо, що не iснує молодiжних проблем i проблем iз молоддю, тому що молодь – це один iз найголовнiших ресурсiв громади. I її потрiбно залучати до суспiльного життя, створюючи умови для здобуття нових знань, навичок, реалiзацiї проєктiв та втiлення мрiй. Що таке старт молодiжного проєкту? Це тодi, коли громада не просто отримує кошти на його реалiзацiю, а й набуває при цьому спроможностi розвивати цю iдею, насичувати молодь новими можливостями. I головне: ця робота без мiсцевих лiдерiв неможлива. Можна мати грошi, ресурси, але обов’язково має бути той, хто «горить» цим проєктом, хто всiх надихає. I Пiдволочиська громада продемонструвала, що такi лiдери в неї є.
I дiйсно, викладачi Центру дитячої та юнацької творчостi, окрiм традицiйних занять у гуртках, ставлять перед собою значно вищу мету: забрати дiтей з вулицi, навчити їх iз користю використовувати iнтернет-простiр – не для гаяння часу, а для пошуку цiкавих проєктiв чи лайфхакiв для їх створення. Та й успiшнiсть на уроках у дiтей, якi отримують додатковi знання поза школою, зростає.
За словами Павла Кужiля, його вихованцi зараз мрiють навчитися виготовляти справжнi дрони. Але для того, аби займатися радiоелектронiкою i моделюванням, наявне обладнання потрiбно розширювати. Наприклад, студiї бракує осцилографа (прилад для вимiрювання, спостерiгання та запису показникiв електричного сигналу), щоби дiти розумiли, як працюють графiки напруги i як вони змiнюються в реальному часi. Тому, каже Неля Ярема, технiчний напрямок у Центрi будуть розвивати й надалi, адже досвiд студiї робототехнiки засвiдчив високу цiкавiсть до такого навчання з боку дiтей.
Хоча сьогоднi Центр дитячої та юнацької творчостi вiдвiдують близько 600 дiтей громади, мiсцевий бюджет наразi не в змозi швидко задовольнити потреби в новому обладнаннi. За останнiй рiк основна увага тут була прикута до проблем внутрiшньо перемiщених осiб. За словами Вiталiя Дацка, рiк тому громада прийняла понад 15 000 українцiв iз небезпечних територiй. Мiсцева влада знайшла для тих, хто залишався на тимчасове перебування, примiщення, а Програма DOBRE взяла на себе левову частку iз забезпечення всiм необхiдним – лiжками з матрацами, постiллю, пральними машинками, сушарками, шафами та навiть посудом. Близько 400 ВПО i досi перебувають у громадi, частина з них планують залишитися на Пiдволочищинi назавжди. Адже вони вже переконалися, що тут дбають про найголовнiше – дiтей та їхнє майбутнє.
*** Програма USAID “Децентралiзацiя приносить кращi результати та ефективнiсть” (DOBRE) – це дев’ятирiчна програма, що виконується Глобал Ком’юнiтiз (Global Communities) та фiнансується Агентством США з мiжнародного розвитку (USAID). Програма DOBRE тiсно спiвпрацює зi 100 територiальними громадами (ТГ) у десяти областях України, щоб допомогти їм реалiзувати переваги та справитися iз викликами, якi приносить децентралiзацiя. Програма DOBRE надає технiчну та матерiальну пiдтримку ТГ задля допомоги їм здiйснювати урядування вiдкрито та пiдзвiтно; вiдповiдати на потреби громадян; пiдтримувати активну залученiсть громадян до прийняття рiшень та вироблення полiтик. Пiдтримка з боку Програми DOBRE враховує низку секторiв: стратегiчне планування; просторове планування; фiнансове управлiння; надання мунiципальних послуг; мiсцевий економiчний розвиток; змiцнення спроможностi органiв мiсцевого самоврядування; практики доброго урядування; а також гендерно орiєнтованi та молодiжнi полiтики. Упродовж 2022-2025 рокiв Програма DOBRE спiвпрацюватиме напряму iз щонайменше з 60 ТГ України, аби допомогти їм подолати наслiдки вiйни, вiдновити та вiдбудувати, i продовжувати їхню траєкторiю позитивного та сталого розвитку. Партнерами Глобал Ком’юнiтiз у консорцiумi виконавцiв Програми DOBRE є Український кризовий медiа-центр (УКМЦ), Фонд розвитку мiсцевої демократiї iм. Єжи Регульського (FSLD/FRDL), та Малопольська школа публiчної адмiнiстрацiї при Кракiвському унiверситетi економiки (MSAP/UEK), Польща.