Чого очікувати від нового плану мобілізації мешканцям Тернопільщини
Президент Володимир Зеленський днями заявив, що вже наступного тижня буде представлений новий план мобiлiзацiї.За словами глави держави, вiн заслухав доповiдi про виклики у сферi мобiлiзацiї та варiанти їх вирiшення на засiданнi Ставки.
“Я хотiв би, щоб люди розумiли весь план дiй, куди ми йдемо, якi виклики. Комплексний план з цього питання буде наступного тижня. Дуже вiрю, що наступного тижня”, – сказав Президент.
Завдання зi створення Плану поставлено Залужному та Умєрову.
За словами Олексiя Гончаренка, новий законопроект передбачатиме право на демобiлiзацiю вiйськовослужбовцям iз iнвалiднiстю I та II груп та тим, хто повернувся з полону.
До слова, новий план мобiлiзацiї назрiв уже давно. Майже всi вiйськовi експерти в один голос говорять про те, що наявнi правила мобiлiзацiї поступово заганяють країну до мобiлiзацiйної прiрви, передусiм з двох причин: немає резервiв для демобiлiзацiї воїнiв, що служать вiд початку повномасштабної агресiї росiї та поступове “змiлiння” збройних сил. Свiжа кров (як би пафосно це не звучало) необхiдна найближчим часом.
Спробуємо “вангувати” щодо напрямкiв оновлення вiйська. Навряд чи влада пiде шляхом призову педагогiв та лiкарiв. Тим бiльше, друга категорiя вже активно допомагає на фронтi. Проте, зниження вiку призовникiв (про що говорять i нашi зарубiжнi партнери) скорiш за все неминуче. За рахунок кого це може статися? Мiркуємо, що в першу чергу, за рахунок студентської та наукової молодi, зокрема, магiстрiв, аспiрантiв тощо.
А ось осiб, якi вдруге вирiшили вступити до унiверситету це навряд торкнеться. Справа в тому, що їх кiлькiсть вкрай незначна. Про це ще у жовтнi казав народний депутат Сергiй Рахманiн.
Iншим важливим елементом оновлення вiйська може стати ТРО та ДФТГ (добровольчi формування територiальних громад). Насправдi, першi й частково другi вже зараз виконують поставленi на них завдання. Проте, за словами того ж Рахманiна – це величезний ресурс для демобiлiзацiйного процесу.
Авжеж, влада постарається м’яко запустити процес, а тому можливi й своєрiднi “цукерки” для звичайних громадян. Такими “пряниками” може стати призов чиновникiв, депутатiв тощо. Особливо це буде стосуватися мiсцевих органiв влади.
Отож, шляхи оновлення мобiлiзацiйного процесу бачимо наступнi:
– за рахунок магiстрiв, аспiрантiв ВНЗ з паралельним зменшенням призовного вiку;
– за рахунок депутатiв мiсцевих рад та чиновникiв;
– за рахунок активного залучення ТРО та ДФТГ у бойових дiях.
Пiдсумовуючи, наголосимо, що такий сценарiй – лише нашi припущення, нехай досить об’єктивнi. Про сам План мобiлiзацiї ми дiзнаємось уже в найближчi днi.