Бережіть здоров’я зубів: п’ять порад лікарів

Лікарі Тернопільського обласного центру контролю і профілактики хвороб зауважують, що попри зростання у світі рівня діагностики, стоматологічної допомоги і доступність й різноманіття сучасних засобів догляду за зубами й ротовою порожниною – захворювання залишаються. Це пов’язано з тим, що люди недостатньо вживають фтор і часто обирають тютюн, алкоголь і продукти чи напої із великим вмістом цукру.
За даними ВООЗ, захворювання ясен може призвести до втрати зубів, цим страждає майже 10% населення планети. Недуги ротової порожнини вражають понад 3,5 мільярда людей, а 2,3 мільярда із загальної кількості випадків – це карієс постійних зубів. Уникнути цих захворювань можна, якщо дотримуватися певних правил:
- «Турбуйтеся про гігієну ротової порожнини. Недостатній догляд спричиняє карієс, гінгівіт, пародонтоз. Треба чистити зуби пастою упродовж двох хвилин двічі на день. Додатково полощіть рот рідиною із фтором або жуйте гумку без цукру після їжі й перекусів. Використовуйте індивідуальну зубну щітку та не забувайте замінювати її раз на три місяці. Щонайменше раз на день користуйтеся зубною ниткою.
- Споживайте здорову їжу і менше цукру. Для дорослих норма цукру — не більше 50 грамів на день, для дітей — три. Пийте воду замість солодких напоїв, бо вони шкідливі не тільки для ротової порожнини, але й збільшують ризик виникнення діабету, зайвої ваги і функціональних порушень шлунково-кишкового тракту.
- Відмовтеся від цигарок і алкоголю, адже алкоголь підвищує ризики раку ротової порожнини, гортані, горла та стравоходу. Є ризик травм обличчя та зубів через падіння. В алкоголі є високий вміст цукру, що сприяє розвитку карієсу. А куріння підвищує ризик захворювання ясен і раку ротової порожнини, змінює колір зубів, зумовлює неприємний запах, передчасне випадіння зубів, втрату смаку й нюху.
- Регулярно робіть профілактичні медогляди у стоматолога. Дітям – від появи першого зубу кожні 3 місяці, а дорослим – щонайменше раз на пів року.
- Захищайте зуби під час занять спортом і поїздок на мото- й велотранспорті. Травми порожнини рота й зубів можна отримати в результаті удару, пошкодження зубів і/або інших твердих або м’яких тканин усередині та навколо рота», – йдеться у повідомленні.
Раніше ми писали, як подолати тривожність і занепокоєння.