Протягом свят на Тернопіллі понад 30 разів гасили пожежі в екосистемах
Все частіше палити суху траву стали жителі із настанням теплої погоди. Тільки під час святкових вихідних пожежники понад 30 разів гасили займання в екосистемах.
Відтак в обласному управлінні Державної служби надзвичайних ситуацій зазначили, оскільки випалювання сухої трави стало справжньою національною традицією, корисно, в черговий раз, порівняти користь і шкоду від такого випалювання.
Користі насправді небагато. Основний аргумент захисників випалювання трави, що це прогріває ґрунт і збагачує його золою від згорілої трави, в результаті чого на випалених ділянках нова трава з’являється значно швидше і краще росте. Насправді ж це лише візуальний ефект: суха трава спочатку просто приховує зелені молоді пагони, і через це невипалені ділянки спочатку здаються сірими. Ґрунт від пожежі прогрівається зовсім незначно, але при цьому насіння трав, що знаходяться на поверхні, знищуються.
Про шкоду трав’яних пожеж можна сказати набагато більше, причому він ставиться як до неконтрольованого, так і до навмисного, контрольованого випалювання, яке нерідко практикується сільськогосподарськими підприємствами для очищення своїх земель для зниження ризиків загоряння лісу.
Трав’яні пожежі можуть призводити до суттєвого зниження ґрунтової родючості. Така пожежа не збільшує кількість поживних речовин в ґрунті. Однак при цьому втрачаються азотні сполуки, значна частина яких згоряє в пожежі, і органічна речовина ґрунту – відмерлі, але не розкладені частини рослин. Органічна речовина забезпечує пористість ґрунту, утримує вологу, утримує доступні поживні елементи. Спалювання органічної речовини – це основний фактор зниження ґрунтової родючості.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Смертельна автопригода сталася на повороті траси Збараж-Підволочиськ (Відео)
Підпали трави – одна з головних причин пожеж в лісах. Такі пожежі в результаті завдають великої шкоди біологічному різноманіттю. При них гинуть майже всі тварини, що мешкають в сухій траві. На згарищах досить часто знаходять згорілі пташині гнізда, обгорілі слимаки, гризуни, дрібні ссавці. Багато видів рослин також важко переживають трав’яні пожежі.
Загалом спалювання сухостою заборонене на законодавчому рівні і передбачає адміністративну, а в окремих випадках і кримінальну відповідальність.
Тому фахівці порадили краянам залишити у минулому шкідливу традицію, яка приность більше збитків, ніж користі.