Як школяру на Київщині погрожують депутати і не тільки (Відео)
Про Сергія Чагарова — старшокласника з Київщини — розповіли майже всі провідні медіа. Приводом стало опубліковане в липні відео, на якому під час сесії сільради на школяра нападає місцевий депутат Олександр Паламарчук. Його, начебто, обурило, що підліток критикує депутата в соціальних мережах, пише Громадське.
Дії депутата Паламарчука, який привселюдно погрожував і застосував силу до неповнолітнього, викликали широкий розголос. Сам Паламарчук був змушений вибачитись за свою поведінку, а Блок Петра Порошенка, від якого депутат обраний до районної ради, виключив його зі своїх лав.
Але минуло півтора місяці і суспільна увага вщухла. Тепер проблеми почалися у родини школяра.
Село Гатне, в якому мешкає старшокласник Сергій Чагаров, розташоване поруч із Києвом. Близькість до столиці робить приваблює до села охочих придбати земельну ділянку. У тому числі й великих забудовників, готових викласти чимало грошей за можливість звести тут житло. Два роки тому будівельна компанія «Інтергалбуд», що належить скандальному політику Володимирові Зубику, почала будувати в селі на березі місцевого озера великий житловий комплекс. Сергій, як і його односельці, почав цікавитися, хто дозволив забудувати одне з наймальовничніших місць у селі.
«Під кінець 2015-го тут почалося будівництво, їздила техніка, потім перегородили територію. Я й думаю — що це таке? Чого вони почали будівництво? Бо я на цій землі півжиття прогуляв. Те, як у людей нахабно забирають 48 гектарів особливо цінних земель, мені дуже не подобається», — розповідає старшокласник.
Треба віддати належне забудовникові — озеро почистили, вимостили уздовж нього доріжки, навіть запустили у водойму лебедів. Але вся ця краса тепер не для мешканців села, а для власників квартир у житловому комплексі. Дорогу перекрили шлагбаумом, а сам комплекс обнесли парканом. Охоронці тепер ретельно пильнують озеро від сторонніх.
Як на учня середньої школи, Сергій Чагаров незле обізнаний у законодавстві:
— Попри статтю 13-ту Конституції України і статтю 47-му Водного кодексу, вони перешкоджають мешканцям села у вільному доступі до природних ресурсів. По-друге, ця земля, яка б не була, усе ж повинна належати мешканцям, а не забудовникові.
Відтак старшокласник направив запит до сільради з вимогою повідомити, яку суму забудовник сплачує селу за оренду такої великої ділянки. Адже житловий комплекс розташувався майже на 50-ти гектарах, тому сільський бюджет мав би отримувати чимало коштів. Але відповіді хлопець так і не отримав. Сергію повідомили, що він неповнолітній, тому знати, хто і скільки сплачує до сільського бюджету, йому ще зарано.
Заступник голови сільради Сергій Вітенко пояснює позицію стосовно вимоги старшокласника отримати публічну інформацію:
— У нас була розмова, я йому сказав, що займися краще навчанням, виправ оцінки, а потім, коли вступиш у вищий навчальний заклад, закінчиш курси журналістики, займатимешся відвертими розслідуваннями. На сьогоднішній день дитина повинна бути дитиною, спілкуватися з однолітками, займатися спортом, розвиватися і навчатися в школі. А не займатися оцим… — відповідає посадовець.
Зрештою, старшокласник об’єднав зусилля з іншими активістами села, дорослішими за нього. Разом вони почали ставити незручні питання депутатам сільради стосовно розподілу бюджетних грошей у Гатному.
У більшості місцевих активістів почалися конфлікти з депутатами.
Учитель фізкультури сільської школи Гатного Анатолій Єрмак показує паркан свого будинку. Каже, що після того, як на сільських зборах відкрито засудив депутата Паламарчука за напад на Сергія Чагарова, хтось обмалював паркан нецензурною лайкою.
Є проблеми і в родини хлопця. Два тижні тому мати Сергія Чагарова отримала лист від служби дітей та сім’ї. У листі матір Сергія попередили про перевірку виконання нею батьківських обов’язків. Схоже, погрози опонентів старшокласника про позбавлення матері батьківських прав були не просто погрозами.
Посадовців, які просили службу у справах сім’ї та дитини перевірити родину старшокласника, удалося відшукати дуже швидко. У будівлі районної адміністрації ми зустріли сільського голову Гатного, який не заперечив, що саме сільська рада спрямувала органи опіки на перевірку родини Чагарових.
Сільський голова Гатного виправдовується:
— Може, і було таке, не пам’ятаю. Може, зверталися, тому що, якщо він неповнолітній і займається громадською діяльністю тоді, коли в школу треба ходити, може, і зверталися, розумієте?
— Тобто, через те, що він займається громадською діяльністю?
— Ні, але має в школі бути. Тому, можливо, і зверталися.
— Вам дошкуляє його громадська діяльність?
— Ні, абсолютно ні, — починає нервувати сільський голова.
У кінці робочого дня зустрічаємося iз Вікторією Чагаровою, матір’ю Сергія. Попри листи соціальних служб та хвилювання за сина, жінка каже, що все більше підтримує його:
Перш ніж поїхати, маємо останню зустріч — із старшокласником. Наразі він уже готує нові запити до органів місцевої влади.
— Тобі не страшно? — питаємо Сергія.
— Інколи страшно. Але людина має зробити в цьому житті те, щоб не було страшно вмирати, — відповідає старшокласник.
Фото і ведео: Громадське