Знятий чи виключений з військового обліку? Розповіли, хто з чоловіків може перетнути кордон
Внаслiдок повномасштабного росiйського вторгнення в Україну воєнний стан та мобiлiзацiю продовжили щонайменше до 20 травня 2023 року. Вiдтак, виїзд за кордон дозволено лише деяким категорiям вiйськовозобов’язаних.
Зокрема, виїзд за кордон дозволяють виключеним з вiйськового облiку. Так, це процедура, коли людину взагалi виключають з вiйськового облiку як призовника, резервiста, обмежено придатного тощо.
«Часто запитують: “Хто може виїхати з України — знятий чи виключений з вiйськового облiку?”.
До повномасштабного вторгнення Росiї в Україну, як i в першi її мiсяцi, нiхто не надавав значення термiнологiї, тому багатьом непридатним до вiйськової служби ставили штамп “знятий з облiку”.
Однак, в правилах перетину кордону чiтко прописано, що виїзд дозволено лише виключеним з вiйськового облiку
Тож, якщо ви навiть непридатнi до вiйськової служби, а у вашому вiйськовому квитку буде стояти штамп “знятий”, перетнути кордон практично неможливо», — зазначив адвокат Роман Сiмутiн у своєму YouTube-каналi.
Зазначимо, що пiд час воєнного стану українцi, якi пiдлягають призову на строкову вiйськову службу, не можуть виїжджати за кордон. Зокрема, йдеться про чоловiкiв вiком вiд 18 до 60 рокiв. Проте є i винятки. Детальнiше читайте тут.
Як перевiрити, чи заборонено вам виїжджати з України?
Перевiрити, чи заборонений виїзд у вашому випадку, можна онлайн за найбiльш популярними причинами вiдмови в перетинi кордону:
- реєстр боржникiв;
- реєстр судових рiшень;
- реєстр виконавчих проваджень;
- реєстр заборгованостi по податках;
- реєстр щодо штрафiв за порушення правил дорожнього руху.
Крiм цього, дiзнатися щодо обмежень чи заборони перетинати кордон України можна подавши письмовий запит до Головного центру обробки спецiальної iнформацiї Державної прикордонної служби України.
Запит можна подати особисто, здавши його до канцелярiї, або надiслати листа на поштову адресу центру.
У запитi обов’язково вказати:
- прiзвище, iм’я та по батьковi;
- мiсце проживання (мiсце перебування);
- документ, що посвiдчує особу, яка подає запит.
Нагадаємо, вiд моменту введення воєнного стану в лютому 2022 року держава суттєво «лiмiтувала» виїзд за кордон чоловiкiв призовного вiку та решти категорiй вiйськовозобов’язаних.
Для виїзду за кордон потрiбно потрапити до системи «Шлях», звернувшись до Мiнiнфраструктури або обласної вiйськової адмiнiстрацiї. Загалом станом на 1 березня 2023 року за «загальною процедурою» видали понад 1,27 млн дозволiв на виїзд.
Iнформацiя щодо кiлькостi людей, якi порушили термiни перебування поза межами України та досi не повернулися зi своїх поїздок, вiдсутня.