Зібралось пів світу, аби завершити війну в Україні
Відбулось перше засідання Саміту миру у Швейцарії
Президент України та команда зібрали половину світу, щоб завершити війну.
15 червня, у Бюргенштоці в Швейцарії розпочався перший Глобальний саміт миру за ініціативи України. Участь у ньому беруть делегації з 92 країн та 8 світових організацій.
Мета саміту — на найвищому рівні узгодити три з десяти пунктів української “формули миру” — щодо ядерної і продовольчої безпеки та звільнення українських полонених і депортованих, зокрема, й дітей. Росія на перший Саміт миру не запрошена, утім, імовірно, її запросять на наступні — коли погодять позиції країн по положеннях “Формули миру”.
Завтра, 16 червня, у другий день Саміту лідери мають ухвалити спільне комюніке за його підсумками.
Зеленський: на наступному Саміті миру можна буде представити Росії чіткий план дій щодо розв’язання війни
Президент України Володимир Зеленський під час відкриття першого засідання Саміту миру заявив, що міжнародна спільнота зараз має на основі статуту ООН ухвалити чіткий план дій щодо миру — і тільки після цього представляти його Росії. Це може відбутись на другому Саміті миру, на якому учасники зможуть “зафіксувати реальне закінчення війни”.
“Зараз тут не присутня Росія. Чому? Тому що якби Росії був цікавий мир, то не було б війни”, — сказав Зеленський.
Відбулось перше засідання Саміту миру у Швейцарії
У Бюргенштоці після прибуття всіх делегацій розпочинається перше пленарне засідання Глобального саміту миру — Суспільне транслює наживо з перекладом українською. Представники понад 90 країн світу на найвищому рівні мають обговорити три з десяти пунктів української “формули миру” — щодо ядерної і продовольчої безпеки та звільнення українських полонених і депортованих, зокрема, й дітей.
Макрон: пропозиція “олімпійського перемир’я” — це не зобов’язання для України, а тиск на Росію.
Президент Франції Еммануель Макрон під час виступу на першому засіданні Саміту миру заявив, що розглядає “олімпійське перемир’я” не як обов’язок, що накладають на Україну, а заклик для Росії припинити війну та атаки на цивільних людей та інфраструктуру.
Макрон закликав продовжувати тиск на Росію та вже готувати наступну зустріч щодо української “формули миру”, залучивши до неї ще більше країн.
Росія показує, що вона не готова серйозно обговорювати мирний процес — президентка Грузії
Росія наразі показує, що вона не готова серйозно обговорювати мирний процес, заявила президентка Грузії Саломе Зурабішвілі у коментарі Суспільному на полях Саміту миру у Швейцарії.
“Вона (Росія — ред.) може лише говорити про мирний процес, але не обговорювати його, тому це не заходить дуже далеко”, — сказала Зурабішвілі.
Президентка додала, що пункти “формули миру”, які обговорять на першому Саміті миру, “дуже розумні” і всі можуть їх підтримати, проте це початок процесу, а головне питання, яке ще належить обговорити — це до територіальної цілісності України.
Очільник МЗС Саудівської Аравії: будуть необхідні “складні компроміси” для серйозних переговорів
Міністр закордонних справ Саудівської Аравії Фейсал бін Фархан Аль Сауд під час засідання Саміту миру заявив, що його країна використовує “хороші стосунки з обома сторонами” у пошуку шляху до миру й надалі підтримуватимуть зусилля з організації діалогу між Україною та Росією.
Про участь Саудівської Аравії у Саміті миру стало відомо лиш напередодні ввечері — раніше джерела німецького агентства DPA в дипломатичних колах в Ер-Ріяді повідомляли, що країна не планує брати участь у саміті нібито через те, що там не буде присутня Росія.
Аль Сауд додав, що Саудівська Аравія від початку війни дотримується “збалансованої позиції” та закликає до переговорів і завершення бойових дій.
“Ми вважаємо, що дуже важливо, щоб міжнародна спільнота заохочувала усі кроки до серйозних переговорів. Для цього будуть необхідні складні компроміси у ході дорожньої карти до миру. І тут важливо наголосити, що будь-який процес вимагатиме участі Росії для того, щоб він досягнув якихось результатів”, — сказав Аль Сауд.
Раніше у межах Саміту миру міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів зустріч з міністром закордонних справ Саудівської Аравії Фейсалом бін Фарханом Аль Саудом, під час якої обговорили двосторонні відносини між країнами та надану Україні гуманітарну допомогу.
Коли є 10 пунктів формули миру, добре почати хоча б з декількох
Президент Фінляндії Стубб: “Добре з чогось починати”, проте важливішим за пункти “формули миру” є те, що сьогодні лідери говорять про мир, а не війну. Про це сказав президент Фінляндії Александр Стубб на полях Саміту миру у відповідь на запитання кореспондентки Суспільного, чи не вважає він, що обговорення наступних пунктів української “формули миру” будуть набагато складнішими, ніж перших трьох.
Також Стубб сказав, що, на його думку Україна почне обговорення з дуже сильної позиції, оскільки цього тижня відбулась зустріч G7, стартують переговори про вступ до ЄС, а в НАТО схвалили потужний пакет допомоги.