Журналісти та медійники України оприлюднили текст заяви, у якому йдеться про заклик до рішучих дій
Заява, яку активно підписують власники та працівники ЗМІ, стосується вбивства журналістки Вікторії Рощиної.
Українські журналісти та медійники закликають міжнародну спільноту до негайної реакції у зв’язку з вбивством української журналістки Вікторії Рощиної у російському полоні.
Про це йдеться в заяві, відкритій до підписання.
– Знаючи, що Вікторія Рощина перебувала в ув’язненні більше року і що до російського полону вона була фізично здоровою, ми маємо всі підстави вважати, що її смерть була або результатом умисного вбивства, або наслідком жорстокого поводження та насильства, яких вона зазнала під час перебування в російському полоні.
Журналісти, закликають, зокрема, такі організації, як ООН, ОБСЄ, ПАРЄ та МКЧХ, до активних дій згідно з їхніми мандатами.
– Міжнародні інституції, наділені мандатами захищати права людини, повинні діяти рішуче і негайно. Ми закликаємо міжнародні організації вжити невідкладних заходів для перевірки стану і захисту прав 29 цивільних українських журналістів, що наразі перебувають в полоні РФ, – йде мова далі у тексті.
Текст заяви:
Заява щодо вбивства журналістки Вікторії Рощиної
Ми, журналісти та медійники, висловлюємо найглибші співчуття родині та колегам Вікторії Рощиної – молодої, сміливої та талановитої української журналістки, яка загинула в російському полоні. Їй було лише 27 років.
Знаючи, що Вікторія Рощина перебувала в ув’язненні більше року і що до російського полону вона була фізично здоровою, ми маємо всі підстави вважати, що її смерть була або результатом умисного вбивства, або наслідком жорстокого поводження та насильства, яких вона зазнала під час перебування в російському полоні.
Вікторія Рощина була затримана 3 серпня 2023 року на тимчасово окупованій території України, де вона виконувала свою журналістську роботу, плануючи висвітлити життя людей в умовах окупації. За даними Міністерства оборони РФ, її смерть настала 19 вересня 2024 року.
Ми закликаємо наших колег з українських, закордонних та міжнародних медіа висвітлити цю трагедію, провести незалежні розслідування обставин смерті Вікторії та допомогти розказати світу про долю українських журналістів, які наразі перебувають в російському полоні.
Міжнародні інституції, наділені мандатами захищати права людини, повинні діяти рішуче і негайно. Ми закликаємо міжнародні організації вжити невідкладних заходів для перевірки стану і захисту прав 29 цивільних українських журналістів, що наразі перебувають в полоні РФ.
Ми закликаємо Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) виконувати свій мандат на повну силу і регулярно відвідувати полонених, особливо цивільних, утримуваних РФ на окупованих територіях України або на російських територіях. Ми вважаємо, що наразі статут і діяльність МКЧХ не відповідає вимогам і обсягам колосальної гуманітарної кризи, спричиненої російською агресією. Ми закликаємо МКЧХ негайно організувати постійні місії з моніторингу в’язниць РФ, де утримуються українські журналісти, і докласти всіх зусиль, аби гарантувати полоненим дотримання базових прав і захист від жорстокого поводження.
Ми закликаємо ООН залучити свої структури, такі як Рада з прав людини та Управління Верховного комісара з прав людини (УВКПЛ), і створити незалежну комісію з розслідування смерті журналістки Вікторії Рощиної. Ми закликаємо Спеціального доповідача ООН з питання свободи слова публічно прозвітувати щодо ситуації з українськими журналістами в російському полоні, а також щодо інших злочинів РФ проти українських медіа і журналістів.
Ми закликаємо ОБСЄ залучити свої інструменти моніторингу прав людини для термінової перевірки умов утримання українських журналістів на території РФ. Ми закликаємо ОБСЄ призначити спеціальну місію під керівництвом Представника з питань свободи ЗМІ для перевірки фактів, що стосуються незаконних затримань, убивств та переслідувань Росією українських журналістів.
Ми закликаємо ПАРЄ провести термінові дебати з приводу системних порушень Росією прав журналістів, зокрема випадку вбивства Вікторії Рощиної, і ініціювати спеціальну резолюцію, яка засуджує вбивство українських журналістів і закликає до санкцій проти посадовців РФ, відповідальних за ці злочини. Ми також закликаємо ПАРЄ призначити спеціального доповідача для звіту про російські злочини проти українських журналістів і про загрози для безпеки журналістів, спричинені російською агресією.
Свобода слова – це основа будь-якої демократії. Коли журналістів незаконно затримують, це не просто наступ на них особисто, це удар по праву кожного вільно висловлюватися і отримувати інформацію без цензури. Ми звертаємося до всіх, хто вірить у демократичні цінності, з закликом об’єднатися, щоб захистити ці принципи і добитися справедливості і повернення з полону українських журналістів, протиправно затриманих РФ.
Заява відкрита до підписання. Для того, щоб підписати заяву, необхідно заповнити гугл-форму, яку ви знайдете ТУТ.
Нагадаємо, смерть журналістки Вікторії Рощиної підтвердили у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими в Україні.
Довідка для перерахування коштів на підтримку родини Вікторії Рощиної
КАРТКА для поповнення:
4149 4991 4394 6851
Для платежу за реквізитами:
Одержувач:
Рощин Володимир Михайлович
Рахунок: 26208888025983
IBAN: UA173052990000026208888025983
Банк одержувача: АТ КБ “ПриватБанк”, м. Київ, Україна
РНОКПП одержувача: 2242108198
Призначення платежу: Благодійний внесок на підтримку родини Вікторії Рощиної.