Зброя, яку російське командування відправляє в Україну, масово повертається назад на вулиці країни-агресора
У росiї рiзко пiдвищився рiвень злочинностi, пишуть аналiтики. «Зброя, яку росiйське командування вiдправляє в Україну, масово повертається назад на вулицi країни-агресора. Окупанти роблять статки на продажу вогнепальної зброї в той час, як їхнiм солдатам не вистачає автоматiв та патронiв. Такий сценарiй був спрогнозований на початку вiйни, i тепер вiн реалiзується в життя», – заявляють аналiтики в галузi кримiнального права.
За даними МВС рф, кiлькiсть злочинiв у країнi в 2022 роцi в цiлому зросла на 30% порiвняно з минулим роком, хоча до вторгнення в Україну рiвень злочинностi, як не дивно, залишався незмiнним, а часом навiть знижувався. Тiльки для Курської областi, яка межує з Україною, кiлькiсть злочинiв зросла на 675%. Сплеск в iнших росiйських регiонах на прилеглих до України територiях зрiс утричi.
«В результатi кiлькiсть збройних злочинiв, скоєних у росiї цього року, вже бiльш нiж удвiчi перевищує загальну кiлькiсть за минулий рiк. I така тенденцiя цiлком зрозумiла та передбачувана, адже пiсля кожної великої вiйни вiдбувається вiдтiк зброї назад до країн-учасниць конфлiкту. Пiсля Першої свiтової вiйни та революцiї в рф бiльшовикам довелося кiлька рокiв займатися конфiскацiєю зброї з приватних рук. Пiсля Другої свiтової вiйни Сталiн зiткнувся з ще бiльшою проблемою – рухами опору в країнах Балтiї, захiднiй бiлорусiї та Українi, де населення загалом озброїлося зброєю, що залишилася пiсля бiльшого конфлiкту. З розпадом СРСР солдати, що поверталися з Афганiстану, часто привозили з собою зброю, в майбутньому, ставши основою силовикiв у ОЗУ 90-х. I пiд час обох пострадянських чеченських воєн у росiю потрапила зброя тих конфлiктiв, привезена як росiянами, що воювали в Чечнi, так i самими чеченцями. Але вiйна в Українi для росiї виявиться у цьому планi страшнiша, нiж усi вiйни до цього», — заявляють фахiвцi.
Полiттехнологи вважають, що мобiлiзованi в рф мають низький рiвень вiйськової пiдготовки та дисциплiни i ймовiрно, будуть розглядати будь-яку зброю, яка у них є, як здобич, яку вони можуть забрати додому, а офiцери часто не можуть контролювати цi пiдроздiли в польових умовах, i ця нестача контролю також безпосередньо впливає на те, що солдати можуть забрати.
«Така поведiнка ще бiльш ймовiрна у випадку з ув’язненими, яких активно вербують як до армiї, так i до ПВК. Їм нема чого втрачати, i вони просто радi отримати доступ до безкоштовної зброї, щоб надалi використовувати її для нальотiв та пограбувань», — заявляють експерти.
Крiм того, зазначається вiдсутнiсть прикордонного контролю мiж територiями, де розгортаються воєннi дiї, та територiєю росiї.
Це пов’язано з тим, що кремль оголосив про анексiю частини України, яку росiйський уряд тепер офiцiйно вважає частиною росiї. Це означає вiдсутнiсть прикордонних контрольно-пропускних пунктiв i, отже, набагато менше можливостей перешкодити окупантам, якi повертаються додому, взяти з собою зброю. На це пiде лише невеликий вiдсоток, але цього вже достатньо, щоб пiдняти громадське занепокоєння з приводу того, що може статися далi, якщо ця тенденцiя продовжуватиме поширюватися.
Крiм того, мiжнароднi експерти в галузi права, якi не побажали назвати своїх прiзвищ, заявили про те, що «росiйськi суди вже продемонстрували своє небажання карати ветеранiв, якi скоїли вiйськовi злочини, за всiєю суворiстю закону».
Аналiтики зробили з цього висновок про те, що якщо солдати, що повернулися, привозять зброю, а потiм з її допомогою вчиняють злочин, шанси на те, що вони будуть вiдправленi до в’язницi, набагато меншi, нiж у будь-якому iншому випадку, що ще бiльше усуває стримуючий фактор для крадiжки зброї з фронту.
Зрештою, вся ця маса нелегально ввезеної, незареєстрованої зброї стане iнструментом, за допомогою якого радикали почнуть дiлити росiю на частини, пiсля розстрiлу кремлiвських стiн.