За якими ліками тернополянам доведеться з 1-го квітня звертатися за рецептами?
З 1 квiтня рецептурнi препарати в аптецi можна бути отримати не лише за паперовим, а i за електронним рецептом.
Рецептурними є близько 60% зареєстрованих в Українi лiкарських засобiв, саме на них потрiбен рецепт лiкаря. Решту лiкiв, якi не потребують обовʼязкового призначення лiкарем, ви зможете, як i ранiше, придбати в аптецi без спецiального рецепта.
Як же дiзнатися, на якi лiки потрiбен рецепт та чому вiн взагалi потрiбен – розповiдає МОЗ.
Чи означає це, що для придбання всiх лiкiв потрiбен рецепт?
Нi, МОЗ не розширює перелiк рецептурних лiкiв та не робить всi лiкарськi засоби рецептурними. Тобто всi тi лiки, що й ранiше пiдлягали вiдпуску за рецептом лiкаря, з квiтня можна буде отримати, скориставшись електронним рецептом.
Якi лiки є рецептурними?
Рецептурнi лiки – лiкарськi засоби, якi пiдлягають вiдпуску виключно за призначенням лiкаря та призначаються на спецiальних рецептурних бланках.
Цей перелiк може включати зокрема:
- антибiотики;
- протисудомнi засоби;
- гормональнi препарати (у тому числi й протизаплiднi);
- препарати для лiкування артерiального тиску, серцевих хвороб;
- деякi антигельмiнтнi препарати;
- деякi антигiстамiннi засоби;
- кроворозрiджуючi препарати;
- антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
- стероїднi лiкарськi засоби;
- деякi лiки проти болю, кашлю, заспокiйливi.
Якими б звичними та безпечними не здавалися цi лiки, їх застосування несе пiдвищений ризик. Неправильне вживання цих лiкiв може спричинити виникнення серйозних побiчних ефектiв, викликати залежнiсть чи нести ризик зловживання.
Також до таких лiкарських засобiв вiдносять лiки, прийом яких передбачає регулярний монiторинг показникiв стану здоровʼя пацiєнта та корекцiю плану лiкування.
Саме тому призначати їх має тiльки лiкар. Адже лише медичний працiвник може пiдiбрати коректну дiючу речовину, дозування та тривалiсть прийому лiкiв, якi є безпечними та ефективними саме для вас, та запобiгати можливим негативним наслiдкам.
Як дiзнатися, чи є конкретний лiкарський засiб рецептурним?
Для цього достатньо перевiрити iнструкцiю лiкарського засобу. Iнструкцiї всiх без винятку лiкарських засобiв мiстять вичерпну iнформацiю про медичне застосування лiкарського засобу та його категорiю (умови) вiдпуску.
Знайти iнструкцiю потрiбного препарату ви можете, скориставшись сервiсами онлайн-аптек, або ж сайтом Державного реєстру лiкарських засобiв України.
Для цього необхiдно:
У пошуковому рядку ввести назву лiкарського засобу або його мiжнародну непатентовану назву (iншими словами – дiючу речовину).
Вiдкрити реєстрацiйне посвiдчення вiдповiдного лiкарського засобу (крайня лiва колонка в таблицi).
У профiлi лiкарського засобу знайти рядок «Умови вiдпуску».
Якщо в iнструкцiї зазначено «За рецептом», для вiдпуску такого лiкарського засобу в аптецi потрiбен рецепт вiд лiкаря.
Що робити, якщо я приймаю рецептурний лiкарський препарат на регулярнiй основi?
Безумовною перевагою е-рецепта є те, що на вiдмiну вiд паперового рецепта, вам не потрiбно щоразу звертатися до лiкаря на прийом для того, щоби отримати рецепт на лiки. Це можна буде зробити дистанцiйно.
Повторний електронний рецепт на лiки можна буде отримати дистанцiйно, якщо ваше лiкування є тривалим, ви маєте хронiчне захворювання або якщо вам потрiбно продовжити курс лiкування.
Для цього в системi обовʼязково має бути зафiксований дiагноз та перше призначення вiд вашого лiкуючого лiкаря. Так призначення лiкiв завжди будуть доступнi у вашому смартфонi.
Саме тому важливо завчасно перевiрити iнструкцiю лiкарських засобiв, якi ви вживаєте, та у разi якщо вони рецептурнi – подбати про отримання вiдповiдного рецепта у свого лiкуючого лiкаря у квiтнi для того, щоби надалi зручно та безперешкодно придбати лiки в аптецi.