Як тернопільські агрофірми в умовах війни доставляють зерно світові
Вiд посiву i до експорту. Українськi аграрiї через вiйну стикнулися чи не з найбiльшим викликом. Йдеться про зерно, яке вирощують. Якщо навеснi клопоту завдавав брак палива, то фактично всi iншi сезони – проблема з логiстикою лише наростала.
«За рахунок великої цiни на зерно в Європi – валютної виручки в Україну має зайти бiльше. Але значна цiна цiєї виручки буде оплачена на витрати логiстичних послуг. Серед логiстичних проблем — великi черги на кордонах, вiдсутнiсть нормальної роботи портiв. Вiдвантаження вiдбувається в менших обсягах”, — каже директор ТзОВ “Бучачагрохлiбпром” Казимир Попiль.
Порти України майже пiв року блокували ворожi загарбники, а залiзниця досi залишається пiд щоденною загрозою обстрiлiв. Зважаючи на усi виклики, в компанiї “Бучачагрохлiбпром” левову частку перевезень зернових культур зосередили на автомобiльний транспорт.
«Для того щоб не зупинити нашу економiку, допомагати i собi i державi, доводиться видумувати новi методи. Зараз активно запроваджується перевозка причепами типу штор. Для цього спецiально виготовляють беґи, якi фактично ранiше в нас не використовувалися. Логiстика зав’язана таким чином, що мусимо вантажити на все, що може їздити», — пояснює головний iнженер ТзОВ “Бучачагрохлiбпром” Iгор Каковчик.
Наступна затримка українського зерна – на кордонi. Адже менше, нiж за сiм днiв проїхати будь-який кордон неможливо.
Та головне питання — що в Українi з врожайнiстю? Показники “Бучачагрохлiбпрому” перевершили сподiвання. Усi культури є, тож дефiциту не буде. Загалом же зараз у компанiї завершили збiр раннiх зернових культур.
«Врожай в нас планований. Жодної з культур врожайнiсть не була меншою, нiж ми планували. Досить непогано в цьому роцi себе показав рiпак – високою врожайнiстю. Ну i пшениця, ячмiнь можливо трохи вище запланованого рiвня”, — пiдкреслює Казимир Попiль.
Чекають на жнива кукурудзи, соняшнику та сої. Але через проблеми з логiстикою досi вiдвантажують минулорiчне зерно. Через вiйну платити за нього заздалегiдь покупцi не беруться.
«Фактично жодна європейська компанiя не готова працювати всерединi України. В основному всi купують на кордонi з Україною. А вже проблеми фермера – доставити цю продукцiю до кордону», — каже Казимир Попiль.
I якщо аграрiям на заходi України проблемно доставляти зерно, то на сходi i пiвднi чимало врожаю рашисти буквально знищили, випалили. I чи засiють щось на зиму, а тим пак – якою буде посiвна навеснi наступного року – спрогнозувати вкрай важко. Але наразi Україна продовжує виробляти зерна бiльше, нiж споживають українцi, тож на внутрiшньому ринку хлiба точно не забракне, переконують фахiвцi.