Як пов’язані відсутність світла і гепатит та холера – розповідають у МОЗ
Міністерство охорони здоров’я наголошує на тому, що ситуацію з енергоживленням наближається до критичної межі, що може призвести до спалахів інфекційних хвороб. Центри контролю профілактики та комунальні служби працюють в інтенсивному режимі для запобігання поширенню інфекцій, кажуть у МОЗ.
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко розповідає, що існує високий ризик спалаху інфекційних захворювань, таких як вірусний гепатит А, гастроентероколіт і, можливо, холера. Головною причиною цього він називає відключення світла та перебої з водопостачанням, спричинені ворожими атаками на енергетику.
– Зараз ситуація не менш критична, ніж тоді, коли підірвали дамбу Каховської ГЕС. Чому? Тому що є відключення енергоживлення, атаки на енергетику. І коли відключають електрику, часто зупиняється водопостачання. Зупинка водопостачання на тривалий термін, потім запуск може призводити до того, що водний шлях передачі інфекційних проб може вийти на перше місце. Ми вже фіксували минулого року, й в цьому були спалахи вірусного гепатиту А, який пов’язаний з водою. Є гастроентероколіти, невстановленої етіології, ще щось. Випадків холери немає. Але потенційно система вже розуміє, що розпочався епідемічний сезон, – розповів Ляшко.
Ляшко закликає не нехтувати вакцинацією під час війни. Він наголошує на важливості звернутися до свого сімейного лікаря, щоб зробити всі пропущені щеплення.
– Посилили епідмоніторинг, виявляємо всі випадки проносів, інших речей, дивимося, які симптоми. Маємо певні тест-системи для того, щоб досліджувати і не пропустити випадки. Загрожують ті інфекційні хвороби, які можуть передаватися при недотриманні банальних норм гігієни. Коли не помили фрукти, не помили руки, не помили ще щось. Це гепатити, і та ж сама холера. Це ботулізм – немає електрики, виникають порушення умов зберігання. Це все може призводити до появи інфекційних захворювань або харчових отруєнь, – додав він.
Під загрозою вимкнення промислових споживачів і критичної інфраструктури
Для подолання дефіциту в енергосистемі залучаються імпорт та аварійна допомога з країн Європи. Але через масштабність пошкоджень цих заходів не вистачає для підтримки балансу в енергосистемі, тому диспетчерський центр «Укренерго» вимушений застосовувати заходи обмеження споживання і для промислових, і для побутових споживачів.