Як на Тернопільщині ТМ «Швейків» виготовляють плодово-ягіднї напої: сидри, вина та кальвадоси
Важливим напрямком переробки продукцiї садiвництва та ягiдництва є виробництво плодово-ягiдних напоїв. Україна споконвiкiв славилася своїми плодово-ягiдними винами, фруктовими дистилятами, медовими напоями тощо. Але в певний момент вони втратили свою популярнiсть… Проте нинi все бiльше виробникiв прагне вiдновлювати втраченi звичаї виробництва цих напоїв. Так, засновник ТМ «Швейкiв» Андрiй ЗАКРЕВСЬКИЙ вирiшив виготовляти якiснi натуральнi сидри та дистиляти, вiдроджуючи на Тернопiльщинi сади та виноградники.
Що важливо, для виготовлення напоїв ТМ «Швейкiв» використовуються лише мiсцевi плоди та ягоди, вирощенi у власному саду, йдеться в матерiалi видання «Напої. Технологiї та Iнновацiї».
– Ми почали робити яблучний сидр iз мiсцевих яблук саме для того, щоб навчитися виготовляти вино. Спочатку для створення сидрiв використовували яблука, якi вже росли в нашому саду, але 8 рокiв тому ми вирiшили самi закласти сад, ягiдник i виноградник з потрiбними нам сортами. Тому вiдтепер у наших сидрах усе бiльше «нових» яблук, – розповiдає Андрiй Закревський. – Окрiм того, Юрiй Гусарук навчив нас робити справжнє смородинове вино – густе, яскраве та смачне. Тому, крiм сидрiв i кальвадосу, зараз ми виготовляємо ще й смородинову «Ягодiвку». Водночас зi збiльшенням урожайностi винограду збiльшується i кiлькiсть виноградного вина.
За словами засновника компанiї, з усього асортименту вина та сидру, яке не вдається вчасно продати, у компанiї виготовляють дистиляти – кальвадос, унiкальний смородиновий дистилят i грапу. Продукцiю ТМ «Швейкiв» переважно реалiзують на дегустацiях, тематичних заходах, а також у деяких ресторанах.
Наразi загальна площа насаджень компанiї «Швейкiв» становить 23 гектари, з яких на 13 гектарах уже ростуть сади та виноградники. На рештi дiлянки невдовзi висадять виноград.
Ранiше на пiдприємствi експериментували з сортами плодових культур для виготовлення напоїв, але Андрiй Закревський каже, що час експериментiв закiнчився. Тому там наразi викорчовують деякi насадження та зменшують кiлькiсть сортiв. Адже дерева тих сортiв, яким не пiдiйшли ґрунтово-клiматичнi умови Тернопiльщинi, обробляти значно складнiше i до того ж вони спричиняють розвиток рiзних захворювань.
– Тому ми залишили приблизно 12 сортiв яблук, три сорти грушi, два сорти сливи, п’ять сортiв винограду, а також по одному сорту вишнi та смородини. Саме їх плануємо висаджувати надалi, – розповiдає засновник ТМ «Швейкiв».
СИДР ТМ «ШВЕЙКIВ»: КОРОТКО ПРО ТЕХНОЛОГIЮ ВИГОТОВЛЕННЯ
Будь-який напiй починається з якiсної сировини. Й у випадку сидрiв важливо не лише пiдiбрати правильнi сорти та їх спiввiдношення, але й виростити якiснi яблука та грушi. У ТМ «Швейкiв» керуються правилом, що для сидру можна брати лише свiжi яблука, зiрванi та без будь-яких пошкоджень. Водночас у будь-якому випадку не допускають «падалок», адже битi чи придавленi плоди дають неприємний присмак.
Яблучний сiк у компанiї «Швейкiв» не розбавляють i не додають до нього цукру. Рецептуру напою спiльно розробляють Андрiй Закревський та його партнер Володимир Безущак. Повторити його смак неможливо, адже сумiш сортiв i технологiя щоразу добираються iндивiдуально.
– Загалом у нас немає якогось спецiального рецепту чи технологiї виготовлення сидру чи вина, тому ми без проблем можемо робити з них дистиляти. Тут важлива лише робота садiвника, який максимально якiсно доглядає за деревами, а також майстернiсть винороба, який слiдкує за напоями та вчасно проводить операцiї з ними. Йдеться, зокрема, про правильний збiр урожаю, подрiбнення, мацерацiю, вiджим, декантацiю, повторну декантацiю… Насправдi вiдбувається не так багато операцiй, але кожного разу ми отримуємо зовсiм iнший результат. I скiльки ж багато працi треба вiддати, щоб цей результат щоразу ставав кращим! – каже Андрiй Закревський. – Я вiтаю та пiдтримую кожного винороба, який не дав винограду чи яблуку зiпсуватися, а також кожного садiвника, який висадив сад, а не сою. Я впевнений, що немає кращих сортiв яблук чи винограду для сидру та вина, нiж тi, якi вам сподобалися i якi ви приручили!
Якщо коротко описувати технологiю виготовлення сидру у компанiї «Швейкiв», то насамперед яблука збирають, перетирають, i вони бродять (що важливо!) на диких дрiжджах. Через декiлька днiв вiдбувається процес вiджиму на пресi, пiсля чого молодий сидр розливаємо у дiжки пiд гiдрозатвором. Потiм вiн знiмається з осаду i декантується.
– Ранiше ми робили все вручну, тепер цей процес дещо механiзували, – розповiдає Андрiй Закревський. – Ми використовуємо технологiю дубових чипсiв у пластикових дiжках. Дубовi дiжки теж використовуємо, наповнюючи їх сидром, але лише тодi, коли витримуємо там кальвадос.