Винуватець смертельної ДТП в 2005 році у Петрикові уникнув юридичної відповідальності – чи могло бути інакше?
Звiльнити вiд кримiнальної вiдповiдальностi, а провадження закрити у зв`язку iз закiнченням строкiв давностi. Таку ухвалу винiс Тернопiльський мiськрайонний суд щодо Олега Струня – винуватця смертельної ДТП, яка сталася 8 жовтня 2005 року у селi Петрикiв.
Це ухвала, вироку у цiй справi не буде.
Таке рiшення було передбачуване, особливо для обвинуваченого Олега Струня (у рiшеннi суду – ОСОБА_6). Адже вiн 15 рокiв переховувався вiд слiдства, а 29 червня 2021 року сам здався до тернопiльської полiцiї. Знаючи, що закiнчився строк давностi у кримiнальному процесi.
Потерпiлi заявляли, що Олег Струнь весь цей час переховувався за кордоном, у росiї.
“Протоколом обшуку вiд 22.10.2005 року, < …> у присутностi понятих проведено обшук у квартирi за мiсцем проживання ОСОБА_6, в ходi якого виявлено та вилучено спортивний костюм ОСОБА_6, три фотографiї ОСОБА_6 та аркуш паперу iз написом «до мене на телефон не дзвонiть»” – йдеться в одному iз доказiв, представленому у судi.
Iншої розв’язки у цiй справi не могло бути, каже адвокат Михайло Самуляк. В Українi дiють строки притягнення до кримiнальної вiдповiдальностi. Людину не можуть все життя судити. Так побудована система правосуддя не тiльки в Українi, а й Європi i свiтi.
“Iнститут строкiв давностi гарантує належну правову процедуру i це нормально. В усiх країнах є цi строки давностi. Єдиний виняток – це злочини проти людяностi. У нас в кримiнальному кодексi це злочини проти основ нацiональної безпеки. До всього решту застосовуються (строки давностi – ред.).
Єдиний спосiб перервати цей строк, якщо б виявили, що вiн (Струнь, – ред.) протягом цих 15 рокiв вчинив новий злочин, але цього не було виявлено”, – каже Михайло Самуляк.
В ухвалi суддя вказав законодавчi пiдстави закриття справи через закiнчення строкiв давностi. Зокрема:
«… законодавець виходить iз того, що з плином часу вчинене в далекому минулому дiяння перестає бути показником соцiальної небезпечностi особи, а тривала законослухняна поведiнка людини в подальшому свiдчить про її виправлення. В цьому разi притягнення особи до кримiнальної вiдповiдальностi не узгоджується з принципом гуманiзму та є недоцiльним», – зазначається в ухвалi.
“Вiдповiдно до ч.4 ст.286 КПК України якщо пiд час здiйснення судового провадження <…>сторона кримiнального провадження звернеться до суду з клопотанням про звiльнення вiд кримiнальної вiдповiдальностi обвинуваченого, суд має невiдкладно розглянути таке клопотання”.
Вiдповiдно до статтi 62 Конституцiї України особа вважається невинуватою у вчиненнi злочину i не може бути пiддана кримiнальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку i встановлено обвинувальним вироком суду.
Тобто Олег Струнь, так би мовити, залишився “чистим” перед законом, а чи гризло його сумлiння цi вже майже 18 рокiв – ми, напевно, нiколи не дiзнаємось. На судi обвинувачений будь-якi показання надавати вiдмовився.
Та хай там як, вина Олега Струня констатована, наголошує адвокат Михайло Самуляк. Це чiтко вказано в ухвалi.
“Разом iз тим, обґрунтованiсть обвинувачення ОСОБА_6 у вчиненнi ним кримiнальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.286 та ч.1 ст.135 КК України об`єктивно повнiстю стверджується доказами, якi були дослiдженi в судовому засiданнi”, – зазначено у рiшеннi суду.
Потерпiлi можуть подавати на Олега Струня цивiльнi позови про вiдшкодування моральної шкоди.
Нагадаємо, увечерi 8 жовтня 2005-го року податковий iнспектор Олег Струнь налетiв “Опелем Омегою” на гурт пiдлiткiв, якi поверталися з дискотеки. Подiя сталася у селi Петрикiв. Тодi в результатi ДТП загинули 16-рiчна Наталiя Гнатiєвич та 17-рiчна Свiтлана Козлюк. Свiтлану авто протягнуло 30 метрiв. Наталiї вiдiрвало голову, яка потрапила в салон машини, водiй iз нею i втiк. Вiдтодi вiн переховувався вiд слiдства.
Наталiя Гнатiєвич