Використання застарілих сирен може призвести до людських жертв
Всi вимоги яким повинна вiдповiдати сучасна система оповiщення чiтко прописанi в таких керiвних документах як:
- Постанова Кабiнету Мiнiстрiв України № 733 вiд 27 вересня 2017 р.
- Розпорядження Кабiнету Мiнiстрiв України № 488 вiд 11.07.2018 р.
- Наказ ДСНС України № 438 вiд 26.07.2018 р.
- Наказ Мiнiстерства Внутрiшнiх справ України № 884 вiд 05.11.2018 р.
- Наказ Мiнiстерства Внутрiшнiх справ України № 93 вiд 08.02.2019 р.
Данi документи iснуючу систему оповiщення (на основi електромеханiчних сирен) характеризують наступним чином “…Апаратура, що використовується в iснуючiй системi оповiщення, вичерпала ресурс експлуатацiї, застарiла i знята з виробництва…”, “… обладнання морально застарiле та не вiдповiдає вимогам сьогодення…”.
До сучасної системи оповiщення ставляться наступнi вимоги:
- Передача не лише сигналу “Увага всiм!” (звуку сирени), а й голосового повiдомлення про подiю, що склалася
Сирена, в принципi, не здатна передати голосове повiдомлення. Вона може лише привернути увагу i не бiльше. Давайте згадаємо початок вiйни 2022 року. З якими проблемами зiткнулися громади? Банально не знали як повiдомити мешканцям, коли почалася повiтряна тривога, а коли її вiдбiй. А це лише 2 повiдомлення, котрi потрiбно було передати. А як повiдомити про радiацiйну чи хiмiчну небезпеку, про вуличнi бої тощо? За допомогою сирени – нiяк.
- Наявнiсть резервного живлення
Сирена працює вiд мережi (причому 380 вольт, або, як ще кажуть, 3 фази). Немає електропостачання – немає оповiщення (згадуємо, що було пiд час блекаутiв, сирени масово не спрацьовували). Сьогоднi iснують спроби облаштування резервного живлення бiля сирени (380 V), однак вартiсть такого облаштування в рази вища, нiж вартiсть самої сирени. Оскiльки для встановлення генератора такої потужностi потрiбен проект, прокладання кабелiв, постiйна дозаправка паливом та й плату за обслуговування нiхто не скасовував.
- Ремонт протягом 30 хвилин
Сирена – це по сутi електромотор. Електромотор, котрий важить близько 30 кг, для ремонту якого потрiбно щонайменше 3-4 працiвники та залучення спецтехнiки, часу на один лише демонтаж – бiльше години, а на ремонт пiде не менше 2-3 дiб.
- Модульний принцип
Сирена – єдине цiле i про модульнiсть не може бути й мови. Керiвними документами передбачено, що обладнання системи сповiщення повинно складатися з взаємозамiнних блокiв, котрi можна швидко замiнити не виводячи з ладу на тривалий час весь пристрiй.
- Оповiщення людей з обмеженими можливостями
При будiвництвi автоматизованих систем оповiщення обов’язково повинно бути передбачено оповiщення людей з обмеженими можливостями за допомогою виведення тексту на екран, або сурдоперекладу. Як сирена буде оповiщувати людей з обмеженими можливостями – можна лише фантазувати.
Таким чином ми бачимо, що сирени не лише не вiдповiдають керiвним документам, а й подекуди можуть становити загрозу для життя i безпеки мешканцiв громади.
Чи є на сьогоднi альтернатива старим сиренам? Так є!
Комплекси оповiщення на основi сучасних технологiчних рiшень дозволять захистити людей при будь-яких надзвичайних ситуацiях.
Хочете дiзнатися бiльше, переходьте за посиланням!