Вибори наближаються: хто може стати наступним Президентом України?
До президентських виборів ще два роки. Але вже зараз починають викристалізовуватися основні претенденти на пост глави держави. Безумовно, балотуватиметься Порошенко, який наразі уникає прямої відповіді на це запитання. Боротьба прогнозується серйозна, і навряд чи буде однозначний фаворит.
Хто захоче стати наступним президентом, і які шанси на успіх, розбиралися журналісти сайту “24”.
Розігрів основних гравців
Під час нещодавньої прес-конференції Петро Порошенко не дав прямої відповіді на запитання, чи балотуватиметься він на другий президентський термін. Хоча, зрозуміло, це рішення він прийняв давно і однозначно піде на вибори ще раз. Як зауважує в коментарі сайту “24” голова правління Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко, в Україні не було президента, який би не планував обратися вдруге. Але вдалося це тільки Леонідові Кучмі.
Вибори будуть складні – 2/3 українців нікому не довіряють
З іншого боку, вважає експерт, прогнози поки рано давати. За два роки може дуже багато змінитися. Наразі це розігрів і поле, на якому будуть виростати майбутні кандидати. І хоча багато хто говорить, що кампанія Порошенка вже стартувала, на думку Фесенка, починати її за два роки до моменту виборів – відвертий фальстарт. Тому що зараз в Україні дуже специфічна ситуація – 2/3 українців нікому не довіряють.
Жоден із нинішніх політичних лідерів не має навіть 20% підтримки тих, хто збирається йти на вибори. Значна частина українців не знає, за кого голосуватиме. Може виникнути в політичному житті країни ситуація, яка суттєво вплине на розстановку сил і рейтинги лідерів,
– зауважує експерт.
Інтрига майбутніх виборів президента не тільки в тому, чи будуть шанси в Порошенка на успіх, і хто стане його головним опонентом. Не виключено, що до 2019 року президентські амбіції прокинуться в когось з оточення Порошенка. Історія виборів президента в Україні показує, що за президентське крісло завжди йшли боротися діючі прем’єри і спікери парламенту.
Основні кандидати в президенти
Петро Порошенко
Петро Порошенко, швидше за все, візьме участь у виборах президента-2019
Шанси на успіх, вважають експерти, є. На думку Тараса Чорновола, основними активами для нього стануть – справедливість правосуддя, зовнішня політика і безпекові питання. Соціальні питання, за його словами, відіграватимуть меншу роль. Що стосується конфлікту на Донбасі, то, вочевидь, воно не буде вирішене.
Перемога Порошенка залежатиме від того, наскільки йому вдасться завершити те, що він розпочав за ці три роки. В першу чергу, реформи, більшість з яких поки що не дають кінцевого результату,
– говорить експерт.
Як зазначає Володимир Фесенко, головні завдання команди діючого президента, по-перше, роздрібнити поле кандидатів від опозиційно налаштованих російськомовних виборців. По-друге, виробити стратегічну лінію, щоб у другий тур вивести прийнятного спаринг-партнера, у якого можна виграти вибори. На переконання експерта, таких небагато.
Юлія Тимошенко
Юлія Тимошенко – один з найрейтинговіших політиків
У лідера “Батьківщини” сьогодні, так би мовити, чергова політична реінкарнація, і вона є одним з найрейтинговіших політиків в Україні. Відповідно, Тимошенко – головний конкурент для Порошенка, якому він може програти вибори. Юлія Тимошенко, за висловом Фесенка, зловила популістську хвилю.
Збідніле, іноді озлоблене населення, розчароване владою. Частина цих людей знову тягнеться до Тимошенко, яка вміє грати на таких настроях,
– говорить експерт.
Тому команда Порошенка також працюватиме над нейтралізацією головної конкурентки.
Олег Ляшко
Радикалові Ляшку перемога не світить
Як зауважує Тарас Чорновіл, Олег Ляшко на перемогу не розраховує. Однак, на думку політолога, обов’язково балотуватиметься в президенти, щоб завалити Юлію Тимошенко і представити себе, як дуже вигідного Порошенку кадра.
Андрій Садовий
Андрій Садовий має шанси вийти в другий тур
У лідера “Самопомочі” непогані шанси на вихід до другого туру. Тому його конкуренти використовуватимуть проти нього різні способи для нейтралізації. Вочевидь, не обійдеться без теми проблеми Грибовицького сміттєзвалища, яку активно розкручуватимуть, щоб понизити рейтинги мера Львова.
Юрій Бойко
Бойко на гачку в Порошенка
На думку Володимира Фесенка, Бойко – найвигідніший спаринг-партнер для Порошенка, у якого він зможе з великою вірогідністю виграти. За словами експерта, голову фракції “Опоблок” нині фактично тримають на гачку справою про так звані “вишки Бойка”.
Часткова відповідь на питання: чому досі немає кримінального переслідування лідера “Опоблоку” щодо так званих “вишок Бойка” – його тримають на гачку. Він потрібен як потенційний спаринг-партнер для Порошенка,
– вважає Фесенко.
Вадим Рабінович
У Рабіновича небагато шансів на перемогу
У лідера проросійської партії “За життя”, говорять експерти, немає жодного шансу на перемогу. Хоча, як зазначає Тарас Чорновіл, це успішний кремлівський проект, який розкрутила Москва. На його думку, не виключено, що Рабінович вийде за певних обставин до другого туру, і це буде справжнім подарунком для Порошенка.
Провладні кандидати
Юрій Луценко, Володимир Гройсман і Андрій Парубій, вважають експерти, можуть балотуватися на пост президента в 2019 році за умови, що з якихось причин від цього відмовиться Петро Порошенко.
Юрій Луценко
“Зоряний час” Луценка пройшов
За словами Володимира Фесенка, зоряний політичний шанс Луценко, скоріше за все, пройшов. Є версія, що судові шоу, які влаштовує ГПУ навколо Януковича та інших представників з оточення екс-президента, принесуть сплеск рейтингу Луценка. Але, на думку політолога, є сумніви, що так станеться. В Україні дуже специфічна судова система, і на її майданчику складно зробити переможне тріумфальне шоу.
Володимир Гройсман
Гройсману вигідно, щоб Порошенко пішов на другий термін
Виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександр Леонов зазначає, що політичні плани Володимира Гройсмана на найближчий термін – це якомога довше утриматися в кріслі прем’єра. Для балотування у президенти, Гройсману потрібна історія успіху.
Потрібен час, щоб продемонструвати свій успіх. З цієї точки зору прем’єр перебуває з президентом в одному човні. Тому що успіх уряду – це буде успіх президента, і Гройсману вигідно, щоб Порошенко переміг на виборах вдруге. А після цього він почне задумуватися про подальші кроки,
– наголошує Леонов.
В свою чергу Володимир Фесенко зауважує: якщо Гройсману вдасться досягти позитивних результатів в соціально-економічній сфері, то в нього можуть з’явитися амбіції.
Але мало особистих амбіцій. Необхідне зростання рейтингу. Якщо Гройсман увійде в число фаворитів у президентських рейтингах, то його оточення стане саме його просити балотуватися,
– підкреслює Фесенко.
“Темна конячка”
Порошенко, нагадують спостерігачі, став фаворитом президентських виборів у 2014 році досить неочікувано. Після того, як вже після Майдану просіли рейтинги опозиційних лідерів – Яценюка, Кличка і Тягнибока. І, як зазначає Фесенко, Порошенко цим блискуче скористався. Адже його не вважали фаворитом ще в лютому 2014 року. Тому сильне розчарування українців у політичних елітах може стати причиною появи людини поза системою.
Можуть виникнути ситуації, які можуть сприяти появі нового фаворита, “темної конячки”. Це може бути фігура, яка не має шлейфу минулого, навантаження скандалами, конфліктними ситуаціями. Повинен бути яскравий, цікавий, свіжий новачок,
– наголошує експерт.