Встановити терміни служби і визначити порядок демобілізації військовослужбовців – із такими вимогами вийшли дружини і родичі військових на мирний мітинг у Тернополі
Демобілізації та визначення термінів служби вимагали родичі військових під час мирного мітингу у Тернополі
Встановити термiни служби i визначити порядок демобiлiзацiї вiйськовослужбовцiв пiсля визначеного термiну. Iз такими вимогами вийшли дружини i родичi вiйськових на мирний мiтинг, який вiдбувся на Театральному майданi у Тернополi в суботу, 23 грудня.
Основна позицiя учасникiв акцiї, щоб пiсля 18 мiсяцiв служби вiйськовослужбовець за власним бажанням мав вибiр: залишитись на службi чи повертатись додому.
Вперше до такої акцiї доєдналась Веронiка Заярська. Про мiтинг дiзналася iз чату дружин вiйськових у соцмережi. Чоловiк Веронiки мобiлiзований з 9 квiтня 2022 року. Спершу йшов добровольцем, по стану здоров’я не взяли, але пiзнiше все ж вручили повiстку.
“Моральний дух в нього …вiн втомлений, вiн вже не може там знаходитись. I кожен день, коли прям у зонi бойових дiй, у нього, як то кажуть «краще вмерти, нiж жити». Тобто вони пiшли в один кiнець. Чому так? Чому мiй чоловiк мусить там знаходитись, коли деякi реально здоровi чоловiки ходять i займаються своїми справами?”, – запитує учасниця акцiї.
У воїнiв на фронтi погiршується стан здоров’я. Чоловiк Веронiки отримав поранення у серпнi 2022 року, але продовжує воювати.
“Так, це контузiя, так, це легеньке, але воно може прогресувати у майбутньому. Стан здоров’я не покращується i умов для стабiльностi психiчної i фiзичної немає”.
Зараз для вiйськового є два варiанти повернення додому – це поранення або смерть, каже Веронiка. Так не повинно бути.
Наразi законопроєкти про демобiлiзацiю лише розробляють. У них називають рiзнi термiни, пiсля яких воїн зможе звiльнитися зi служби – вiд 18 до 36 мiсяцiв.
“Ми це питання обговорюємо. Пропонується упродовж 36 мiсяцiв служби за мобiлiзацiєю передбачити можливiсть демобiлiзацiї. Є iншi пропозицiї. Ми обговорюємо це питання”, – повiдомив на початку грудня нардеп Федiр Венiславський, член комiтету ВР з питань нацiональної безпеки, оборони та розвiдки.
“Але добавляються умови, 9 мiсяцiв вiн мусить бути у зонi бойових дiй. Окей, вiн знаходиться у зонi бойових дiй, але в нього немає чiтко, як коли зайшов гугл, подивився – «активний акаунт 358 днiв», у нього немає такої статистики. Тобто вiн по документах може бути мiсяць, а по факту вiн там сидить довше. Це паперова робота, є багато питань до цього на фронтi”, – пояснює Веронiка Заярська.
Наразi учасники мирної акцiї погоджуються, що навiть 24 мiсяцi на вiйнi це багато, щоб отримати право на демобiлiзацiю. Та i повертатися у мирне життя воїн має не на мiсяць чи три. Цього не достатньо для вiдновлення пiсля рокiв на фронтi. Та поки що йдеться лише про те, щоб такi термiни взагалi встановили, i вiйськовi мали можливiсть демобiлiзуватися вiдвоювавши певний термiн.
Загалом мирну акцiю у Тернополi пiдтримали близько 60 людей. Мiтинг, iнiцiйований спiльнотою дружин вiйськових, вiдбувся i в iнших обласних центрах. Акцiї планують проводити i надалi, допоки не приймуть вiдповiдний законопроєкт.
Вiдео i фото: Веронiка Заярська.