Всеукраїнські змагання для поранених військових і ветеранів російсько-української війни вперше провели у Тернополі
Перший захід, спрямований на підтримку та спортивний розвиток ветеранів війни та військових відбувся у нашому місті.
115 стронгменів з 10 областей України приїхали до Тернополя аби взяти участь у інклюзивних змаганнях всеукраїнського рівня «Звитяга Нескорених».
Учасники – це військові та ветерани з Харкова, Києва, Кривого Рогу, Одеси, Полтави, Хмельницького, Івано-Франківська. Для них участь у спортивних заходах такого типу є своєрідною терапією, можливістю бути у колі своїх, чудова нагода зустрітися для спілкування з однодумцями.
Чоловіки та жінки змагалися у адаптивних видах спорту, а саме: веслуванні на тренажерах, жимі лежачи, аеробайках та ривку гирі. Головним суддею змагань був чемпіон світу зі стронгмену Василь Вірастюк.
Адаптивний спорт – це насамперед про власні перемоги
– Своїм прикладом важливо показувати іншим травмованим, яких, на жаль, із кожним днем все більше і більше, що життя після поранення не закінчується, а десь тільки і починається, – переконаний полтавський ветеран Артем Погорілий, який став світовим рекордсменом зі стронгмену.
Чоловік разом із командою встановлював новий світовий рекорд у Мадриді на міжнародному спортивному фестивалі імені Арнольда Шварценеггера.
– Беру участь у змаганнях ще відколи вони вперше відбулись у Полтаві, – розповідає Артем.
Минулоріч він був учасником чотирьох спортивних заходів. У цьому році це вже також його четверті змагання. Чоловік є учасником збірної Air Force Trials.
Ветеран каже, найперше, що мотивує – це атмосфера таких зборів, де важливим є не спортивний результат, а спілкування з побратимами.
Мотивація – це рухатись вперед, агітувати проходити реабілітацію через спорт, підтримувати військових, вважає він.
– Ці змагання подобаються тим, що учасниками можуть бути як діючі військовослужбовці, які є сильними, здоровими, і у них все добре, так і ті, у кого важкі випадки травмувань. Десь на рівні підсвідомості кожен з учасників може розуміти, що навіть якщо із ним щось трапиться, а від цього у багатьох випадках нікуди не дінешся, то він буде розуміти, що ніколи не залишиться один. У нього вже є подушка безпеки, на яку можна опиратися та відчувати підтримку, – ділиться Артем Погорілий.
Спортсмен вірить, що усі ті, хто загинув, перебувають серед них, серед нас з вами і дають сили проходити земний шлях до кінця.
– Чимало родичів загиблих відвідують наші змагання і вони адвокатують за свого рідного, що можливо він би тут також був.
Чому саме Тернопіль
Один із організаторів змагань, президент «Федерації стронгмену України» Сергій Конюшок каже, змагання вирішили провести у Тернополі через те, що добра і зручна локація.
– Якщо Магомет не йде до гори, то гора йде до Магомета — це трошки жарт, але ми зрозуміли, що надзвичайно велика кількість ветеранів у нас по Україні і в кожній громаді, в кожній області. І в міста на кшталт Києва не всі доїжджають із об’єктивних причин. Тому в 2022 році ми прийняли рішення, що будемо робити регіональні заходи і приїжджати вмотивовувати ветеранів у громадах, – розповідає він.
Захід прийняв переможців та призерів «Invictus Games», «Аir Force», «Warrior Games» і світових рекордсменів «Arnold Classic»
– Ми гуртуємо всіх активних ветеранів, які надалі надихають своїх побратимів і посестер. І це правильний процес. Ми, як спортсмени «Федерації стронгмену України», модеруємо цей процес організації змагань і регулярних тренувань, а хлопці на місцях підхоплюють та несуть в маси, і свої прикладом надихають інших.
Про змагання
Учасники змагалися в 11-ти категоріях із чотирьох видів спорту, розповів почесний президент «Федерації стронгмену України» Василь Вірастюк.
– Це жим лежачи, веслування на концепті. Також аеробайк, де перемагає той, хто за найменший проміжок часу спалить 30 калорій. І четвертий вид спорту, в залежності від нозології, бо не всі ветерани на своїх двох, є хлопці з подвійними ампутаціями ніг, тому для них — гиря або ривок гирі, або жим гирі сидячи.
Підтримка своїх
Підтримати тернополян і приїжджих учасників змагання прийшла Іванка Нагорна. Жінка переконана, що адаптивний спорт має бути не «разовою акцією», а основою і регулярним заняттям у житті та реабілітаційному процесі бійців.
– Тут неймовірна енергетика. Ці чоловіки та жінки настільки вольові, настільки сильні. Вважаю, кожному з нас треба взяти у них приклад, – коментує Іванка. – Не розумію чому в Тернополі такий спорт не популяризують. Можливо, після таких змагань комусь спаде на думку започаткувати організацію чи спортивну секцію у аналогічному напрямку у нашому місті.
Переможців та призерів змагань, нагородили медалями та вручили подарунки від федерації та спонсорів.
У організаторів великі плани
Президент «Федерації стронгмену України» Сергій Конюшок стверджує, у планах є проведення таких заходів не лише в обласних центрах України, а й у невеличких містечках.
– Саме з Тернополя ми розпочинаємо спортивний рейтинг спортсменів-ветеранів. У нашому додатку «Trenvet», який зробила наша федерація, – додає співорганізатор.
Усі учасники сьогоднішніх і майбутніх змагань будуть отримувати рейтингові бали і за підсумками цього будуть відбирати учасників на міжнародні змагання, які заплановані на жовтень цього року.
Підтримка та організатори
Спортивний захід провела компанія МХП спільно з громадською організацією «Федерація стронгмену України» у межах програми реінтеграції ветеранів «МХП Поруч» за підтримки Благодійного фонду «МХП-Громаді» та Тернопільської міської ради.
Віктор Корягін, директор групи підприємств Західний Хаб МХП каже:
– Власну місію ми в компанії МХП бачимо в тому, щоб бути надійним тилом для захисників. Тому на системній основі допомагаємо військовим, ветеранам та їхнім родинам, в тому числі підтримуємо такі заходи. Реалізуємо допомогу в межах корпоративної програми «МХП Поруч». Серед учасників змагань є й співробітники наших підприємств, які воювали, а зараз повернулись і продовжують працювати. Ми їх підтримували, коли вони були у війську, і продовжуємо допомагати зараз – у фізичній і психологічній реабілітації, повноцінному поверненню до цивільного життя, за потреби створюємо нові робочі місця.
Програма «МХП Поруч», в межах якої проходив захід, діє в компанії МХП вже більш як рік. Її ціль – комплексна підтримка військових, ветеранів та їхніх родин. Зараз у фокусі цієї програми — сприяння розвитку ветеранських просторів та ком’юніті.
Директор департаменту корпоративної соціальної відповідальності МХП Сергій Мороз переконаний, що такі заходи, як «Звитяга Нескорених», є «важливою складовою програми реінтеграції захисників, адже суспільство потрібно підготувати до того, що ветерани повертаються з власним баченням розвитку громад та української держави. Це будуть нові українські сенси, акценти, які беззаперечно потрібно враховувати та підтримувати. Й сьогодні наші військові та ветерани демонструють всьому світу українську єдність, незламність духу, силу, непереможність та нескореність».
Учасники змагань також відвідали один з міських шпиталів та підтримали поранених військових, які проходять лікування та реабілітацію.