Відверто про жіноче здоров’я: лікування кіст яєчника
Тематика кістозу яєчників дуже популярна серед відвертих розмов під час дівочих посиденьок. Хтось ділиться досвідом лікування, хтось – історією діагностики хвороби, але є й та частина жінок, які не стикалися з цією проблемою зовсім. Сама по собі кіста https://feskov.ua/uk/services/ginekologiya-uk/likuvannya-kist-yayechnika — це доброякісна пухлина, що за формою нагадує невелику кулю заповнену рідиною та з‘являється в структурі яєчника. Залежно від етіології пухлини класифікують за двома групами:
- функціональні (тимчасові, з‘являються найчастіше в репродуктивному віці жінки й проходять самостійно);
- істинні (більш небезпечні утворення, переважно 10-12 см за розміром, порушують функціональність жіночої статевої системи та потребують негайного лікування).
Будь-яка із кіст яєчника з‘являється “тихо” і безсимптомно, часто й проходить самостійно. Але в більшості випадків варто вчасно проходити планові щорічні огляди у гінеколога, щоб бути спокійною за своє жіноче здоров‘я.
Чому формується кіста?
Факторів впливу на появу кіст яєчника досить багато, але головні з них:
- гормональний збій;
- хронічні запальні процеси статевих жіночих органів;
- порушення функцій ендокринної системи;
- невиношування та переривання вагітності, аборти;
- генетична схильність, якщо в сімейному анамнезі є жінки, що мали даний діагноз.
Лікувати чи ні?
Як на плановому огляді, так і при раптових проявах симптомів кіст яєчника кваліфікований гінеколог при УЗД-обстеженні безпроблемно виявить пухлини та природу їх походження, розмір і структуру. Для функціональних пухлин рекомендовано проводити щомісячне спостереження до повного регресу кісти. Такий процес може займати до 2-х місяців і не потребує додаткового медикаментозного або ж хірургічного втручань. Для всіх інших випадків та істинних пухлин є окремі протоколи лікувань.
Медикаментозна терапія
Актуальна для жінок, що мають функціональні кісти, які не проходять самостійно за перші 60 днів з моменту їх виявлення. Для лікування використовуються: гормональні препарати, оральні контрацептиви, додаткові знеболювальні засоби. Призначення і вживання медикаментів відбувається під чітким контролем Вашого гінеколога.
Хірургічне втручання
Випадки, коли кісти не реагують на лікування препаратами, збільшуються в розмірах та інколи змінюють природу з доброякісної на злоякісну потребують оперативного втручання. Частіше всього лікарі використовують метод лапароскопії або ж склеротерапії.
Кожен клінічний випадок жінки – індивідуальний, але медицина зайшла далеко вперед і безпечно та комфортно дає можливість позбавитись від небажаних кіст.