Від гранту до успішного бізнесу на Тернопільщині: ракова ферма ветеранської родини
У селі Драганівка на Тернопільщині з’явилася незвичайна ферма. Любов Олексійко, дружина ветерана російсько-української війни та мати п’ятьох дітей, започаткувала бізнес із вирощування раків. Проект реалізовано завдяки перемозі в конкурсі мінігрантів “Курс на Незалежність” від благодійного фонду “Повір у себе”.
Про це розповідає Суспільне Тернопіль.
Від ідеї до реалізації
Навесні 2024 року Любов отримала грант у розмірі майже 20 тисяч євро.
“Цей бізнес ми відкрили навесні 2024 року, завдяки гранту “Курс на незалежність”. Я планувала відкрити лінію з вирощування раків, щоб урізноманітнити свій асортимент, щоб з часом мати більший прибуток”, – розповідає підприємиця.
На отримані кошти було придбано все необхідне обладнання. Зараз у будинку встановлено 7 стелажів з басейнами, систему фільтрації та аерації. Любов пояснює:
“Помпа подає воду у фільтр, у фільтрі є глина та цеоліт, які проводять біологічне очищення, потім водичка подається у верхній стелаж і методом стікання поступає до усіх стелажів”.
Технологія вирощування
Особлива увага приділяється створенню умов, наближених до природних.
“З пластмасових труб ми нарізаємо хатинки, бо рак мусить мати, де ховатися. Він особливо вразливий тоді, коли він проходить процес линяння”, – пояснює Любов.
Для годування використовуються різні види корму, включаючи самостійно виготовлені гранули.
“Годуються вони або рослинним гранульованим кормом, який ми теж виробляємо самостійно, або опариші, хробаки, вони багато різного їдять, рибу перемелюю, додаю зерна і виготовляю також такий корм для них”, – ділиться досвідом підприємиця.
Перспективи розвитку
На даний момент ферма має 18 маточних сімей. За розрахунками Любові, на наявних потужностях можна виробляти до 70 кг раків на рік.
“Ми бачимо розвиток і в виробництві малька, у виробництві додаткових потужностей для вирощування, оскільки м’ясо рака цінне, багате протеїнами”, – говорить жінка про плани на майбутнє.
Важливим аспектом проекту є його соціальна складова. Згідно з умовами гранту, 10% від суми мають бути спрямовані на підтримку громад в Україні. Крім того, Любов готова допомагати іншим ветеранам у започаткуванні власної справи:
“Щоб вони не боялися наважитися і розуміли, що після того, як закінчується служба у війську — це не кінець світу, це можна знайти справу до душі”.
Програма “Курс на незалежність” реалізується за партнерства київського агрохолдингу з Урядом Німеччини та іншими організаціями. Станом на 1 травня 2024 року, за цією програмою допомогу отримали 160 підприємців, а загальна сума грантів становила 2 мільйони євро.