Верховна Рада оновила підстави для відстрочки мобілізації
19 грудня Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №12178, що впроваджує реформу медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). Документ передбачає зміни в законодавстві про мобілізацію. Зокрема уточнення підстав для відстрочки мобілізації військовозобов’язаних, які доглядають за близькими.
Нові правила відстрочки для доглядачів
Ухвалені зміни стосуються пунктів 9 та 14 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Основні оновлення:
Додатковий висновок експертної команди
Підставою для відстрочки тепер може бути не лише рішення МСЕК або лікарсько-консультативної комісії (ЛКК), а й висновок експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.
Розширення прав на відстрочку
Відстрочка передбачена для військовозобов’язаних, які постійно доглядають:
- за хворими членами сім’ї першого ступеня споріднення (дружиною, дітьми, батьками);
- за членами сім’ї другого ступеня споріднення, якщо відсутні працездатні особи першого ступеня;
- за членами третього ступеня споріднення у випадку відсутності осіб першого і другого ступеня.
Важливо, що члени сім’ї другого та третього ступеня споріднення можуть скористатися відстрочкою лише за умови, що особа з інвалідністю I чи II групи потребує постійного догляду, підтвердженого офіційними висновками.
Перехід до нової системи оцінювання
Законопроєкт запроваджує реформу МСЕК, яка змінює підхід до оцінки функціонування осіб. З 1 січня 2025 року діятиме новий порядок, а чинні довідки МСЕК прирівнюються до документів експертних команд до завершення планового оцінювання.
Чоловіки віком від 25 до 60 років, яким було встановлено інвалідність II чи III групи до набрання чинності законом, зобов’язані пройти повторне оцінювання з квітня до листопада 2025 року. У разі неможливості вчасно пройти обстеження, строк інвалідності автоматично продовжуватиметься до прийняття нового рішення. Але не пізніше ніж до липня 2025 року.
Що змінюється для доглядачів
Прийняті положення усувають прогалини у правовому регулюванні та уточнюють, що рішення МСЕК, ЛКК або експертної команди з оцінювання є рівноцінними підставами для отримання пільг, відстрочок або інших соціальних гарантій.
Оновлений закон чіткіше визначає обов’язки держави щодо підтримки осіб, які здійснюють догляд, а також впорядковує правову базу для надання їм відстрочки від мобілізації.
Нова модель оцінки працездатності в Україні замінить застарілу систему МСЕК