Велика Субота – день благоговійної тиші перед Великоднем
Напередодні найрадіснішого християнського свята Воскресіння Христового українці дотримуються багатьох особливих традицій та обрядів. Велика, Тиха або Страсна Субота є найурочистішим і найсвятішим днем Страсного тижня, коли всі готуються з належною шаною зустріти світлий празник.
У цей день віруючі намагаються більше часу присвятити молитві, доброчинності та духовному очищенню. Господині завершують випікання традиційних пасок, розпис писанок та збирання урочистого кошика зі святковими стравами для освячення у церкві. Цього дня ще триває суворий піст, тож не можна вживати м’ясо, яйця та молочні продукти.
В Україні Велика Субота овіяна багатьма прадавніми повір’ями та забобонами. Вважається, що цю ніч перед Великоднем зовсім не можна спати, а потрібно чувати та молитися. Навіть якщо людина не змогла відвідати нічну богослужбу, вона має неодмінно запалити свічку перед іконами та помолитися удома.
За давніми українськими традиціями у Страсну Суботу забороняється важка фізична праця, прибирання оселі, прання білизни чи інші домашні клопоти. Також не годиться лихословити, сваритися чи з’ясовувати стосунки. Натомість заохочується роздача милостині всім, хто просить допомоги.
Урочистим моментом Великої Суботи також є сходження Благодатного вогню у Храмі Гробу Господнього в Єрусалимі.
Отже, Велика Субота – день духовного умиротворення, тиші та благоговійного очікування найвеличнішої події – Світлого Христового Воскресіння. Дотримання багатовікових традицій цього дня допомагає очиститися душею і тілом для гідної зустрічі Великодня.