Україна знову перейшла на літній час
Чому ми досі переводимо годинники.

У ніч з 29 на 30 березня 2025 року в Україні відбулося традиційне переведення годинників на літній час. О 03:00 стрілки змістили на одну годину вперед, встановивши новий режим. Незважаючи на спроби скасування цієї практики, процедура залишається незмінною.
У 2024 році Верховна Рада ухвалила законопроект №4201 про скасування переходу на літній час. Однак через те, що президент Володимир Зеленський не підписав документ, переведення годинників триває. Якби закон набув чинності, українці востаннє змінили б час ще в листопаді 2024 року. Проте традиція збереглася.
Хто вперше запропонував зміну часу
Переведення годинників, або Daylight Saving Time (DST), застосовують для економії електроенергії. У літні місяці дні довші, тому люди можуть більше користуватися природним освітленням.
Першу ідею зміни часу висунув Бенджамін Франклін у 1784 році. Він стверджував, що люди влітку прокидаються раніше і лягають спати раніше, отже, можуть економити на свічках. У 1907 році британець Вільям Віллет повторно запропонував цю ідею для зменшення витрат на вугілля, але його теж не підтримали.
Лише у 1916 році, під час Першої світової війни, Німеччина та Австро-Угорщина офіційно впровадили переведення годинників. В умовах браку палива така міра виявилася доцільною. Згодом до цієї практики долучилися інші держави.
Як світ ставиться до зміни часу
Після Другої світової війни переведення годинників у США та країнах Дослужітидея Європи запроваджували та скасовували кілька разів. Лише у 1966 році в США ухвалили закон про стандартизацію літнього часу. Під час нафтової кризи 1970-х років країни знову повернулися до практики DST.
Сьогодні перехід на літній час, окрім України, триває в Європейському Союзі, деяких штатах США та регіонах Канади. Годинники переводять у Великій Британії, Норвегії, Швейцарії, Сербії, Боснії і Герцеговині, Чорногорії, Албанії, Ізраїлі, Лівані, Новій Зеландії, Чилі та Єгипті. Водночас у більшості країн Африки, Азії та Південної Америки така практика не застосовується.
Чи потрібно переводити годинники в Україні
Перехід на літній час має як переваги, так і недоліки. Він сприяє економії електроенергії та подовженню часу активності при денному освітленні. Також сонячне світло допомагає організму виробляти більше вітаміну D. Однак у деяких людей зміна часу викликає розлади сну та зниження працездатності через порушення біоритмів.
На сьогодні в Україні діє стандартне правило переведення годинників: остання неділя березня. У 2025 році ця дата припала на 30 березня. Біологічні механічні годинники потрібно перевести вручну, натомість смартфони, комп’ютери та сучасні електронні пристрої роблять це автоматично.
Читайте також: На Тернопільщині завершується опалювальний сезон.