Україна та США підписали Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови
У ніч на 1 травня Україна та Сполучені Штати підписали стратегічну угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна. Фонд стане спільним механізмом залучення інвестицій у критичні сектори української економіки, з рівним контролем сторін та без боргових зобов’язань.

Інвестиційний фонд відбудови США–Україна, підписаний міністеркою економіки Юлією Свириденко та міністром фінансів США Скоттом Бессантом, передбачає інвестування у стратегічні галузі — енергетику, видобуток корисних копалин, інфраструктуру, ІТ та агропромисловість. Угода закріплює рівноправне партнерство, повний контроль України над ресурсами та стимулює міжнародну довіру до українського ринку.
Про це повідомила перша віцепрем’єрка — міністерка економіки Юлія Свириденко.
— Спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессантом підписала Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна», — зазначила Свириденко.
Фонд буде створений на умовах рівноправного партнерства: 50% внесків надає Україна, інші 50% — Сполучені Штати. Кошти інвестуватимуться виключно в українські проєкти — зокрема, у видобуток критично важливих ресурсів, нафту й газ, супутню інфраструктуру, переробку, агросектор, ІТ та енергетику.
Контроль залишиться за Україною
За словами Свириденко, усі ресурси на території України, включаючи надра й територіальні води, залишаються у власності держави. Жодна зі сторін не матиме переважаючого голосу у Фонді, що забезпечить баланс інтересів і прозорість рішень.
Вона також наголосила, що Фонд — це не про продаж ресурсів чи борги. Це про інвестиції, технології та рівноправну співпрацю.
Гарантії безпеки та податкові пільги
Фонд наповнюватиметься з доходів від нових ліцензій на розробку родовищ. Уряд США підтримуватиме його через агентство DFC, допомагаючи залучати приватні й міжнародні інвестиції, а також технології. При цьому, як в Україні, так і у США, внески до Фонду не оподатковуватимуться.
Угода не передбачає боргових зобов’язань для України і не змінює її євроінтеграційний курс. Всі необхідні для реалізації зміни до законодавства є точковими та не зачіпають принципів держуправління чи приватизації.
Політичний та економічний сигнал світові
— Документ узгоджується з національним законодавством і не суперечить жодним міжнародним зобов’язанням України. Важливо, що угода стане сигналом і для інших світових гравців, що з Україною надійно співпрацювати довгостроково – на десятиліття, — підкреслила Свириденко.
Очікується, що у перші 10 років прибутки Фонду реінвестуватимуться виключно в Україну, що дозволить посилити внутрішній економічний потенціал та стимулювати модернізацію країни.
На завершення, міністерка подякувала Президентам Володимиру Зеленському та Дональду Трампу за політичне лідерство, яке дало змогу досягти цієї домовленості:
— Зараз документ такий, що може забезпечити успіх для обох наших країн – України та Сполучених Штатів, — сказала вона.
Фото з допису