Україна має намір включити свою традицію Щедрого вечора до списку ЮНЕСКО
До переліку спадщини ЮНЕСКО мають намір внести український Щедрий вечір
Україна прагне включити свою традицiю Щедрого вечора до списку ЮНЕСКО, пiдкреслюючи важливiсть збереження культурної iдентичностi.
МКIП, МЗС i ГО “Iнститут культури України” продовжують працювати над внесенням традицiї Щедрого вечора України до перелiку Всесвiтньої спадщини ЮНЕСКО. Про це розказав т. в. о. Мiнiстра культури та iнформацiйної полiтики Ростислав Карандєєв пiд час брифiнгу, що вiдбувся днями в Києво-Печерськiй Лаврi.
«Збереження традицiй в Українi було надзвичайним викликом протягом багатьох столiть, адже iмперська та радянська влада зробила все, щоб знищити iдентичнiсть нацiй. Сьогоднi одним iз головних завдань держави є максимальне збереження традицiй, якi вирiзняли українцiв серед iнших i стали базою для нашої iдентичностi», — сказав Ростислав Карандєєв.
Перша заступниця Мiнiстра закордонних справ України Емiне Джапарова пояснила процедуру внесення традицiї щедрування до списку ЮНЕСКО, та зазначила, що створення для Нацiонального списку досьє є важливим кроком для цього, пише УНН.
«Процес внесення до перелiку Всесвiтньої спадщини роздiлено на кiлька етапiв. Передусiм до 31 березня держава має подати це досьє до Секретарiату Конвенцiї з охорони нематерiальної спадщини. До червня – секретарiат оцiнюватиме це досьє. До вересня в України буде можливiсть внести правки, i близько грудня досьє потрапить до Комiтету з охорони нематерiальної спадщини. Дiйсно, процес не швидкий: вiд подачi досьє до самого розгляду Комiтетом може тривати два роки», — пояснила Емiне Джапарова.
Спiвзасновниця ГО “Iнститут культури України” та дослiдниця української культури Марина Соботюк розповiла про традицiї щедрування, та наголосила, що цьогорiч Україна вперше святкує Щедрий вечiр 31 грудня. Тож 1 сiчня українцi зможуть маланкувати та посiвати.
«Ми готували досьє рiк. Авжеж, дослiдили, що являє собою традицiя Щедрого вечора. Це й 12 ритуальних страв, за приготуванням яких об’єдналася родина. Це й щедрування: виконання щедрiвок, й обряд водiння кози. Українцi вiрили, що чим бiльше щедрiвникiв прийме сiм’я, тим бiльш заможною буде», — зазначила Марина Соботюк.