Українську систему крові змінюватимуть за європейськими стандартами
Українські та закордонні спеціалісти обговорили способи вдосконалення вітчизняної системи крові. Експерти сподіваються, що нові практики, підкріплені закордонним досвідом, повноцінно працюватимуть вже через чотири роки. Саме тоді українські пацієнти матимуть рівний та безперешкодний доступ до якісних і безпечних компонентів крові, зазначають у МОЗ.
Упродовж триденної стратегічної сесії з реформування системи крові в Україні експерти проаналізували роботу систем крові країн ЄС – Іспанії, Фінляндії, Хорватії та Португалії, переваги та недоліки їхніх моделей діяльності з акцентом на фінансування та ліцензування.
Зміни у системи крові – один з пріоритетів євроінтеграційних зобов’язань України. Замість застарілої і неефективної моделі, має запрацювати трирівнева система крові:
- на національному рівні Центр громадського здоров’я МОЗ України координуватиме роботу системи крові;
- на регіональному рівні будуть консолідовані та модернізовані центри крові. Там проводитимуть забір, тестування, зберігання, розподіл та реалізацію донорської крові.
- на госпітальному рівні функціонуватимуть лікарняні банки крові при медичних закладах. Саме там зберігатиметься належний запас компонентів крові, що дозволить вчасно надати допомогу пацієнтам, які потребують трансфузіологічної допомоги.
Якість компонентів крові контролюватиме МОЗ України. Для цього буде запроваджено ліцензування установ, які заготовляють і переробляють кров на компоненти, тестують та реалізують їх в лікарняні заклади.
Одним із викликів перед Україної стоїть питання модернізації установ та закладів системи крові та створення референс-лабораторії.
Планується, що до 2022 року Національна система крові перейде на нову модель фінансування: держава через НСЗУ оплачуватиме вартість наданої медичної послуги, до якої входитиме вартість компонентів крові.
Завдяки створенню нової національної системи крові кожен пацієнт зможе отримати якісні та безпечні компоненти донорської крові у достатній кількості вчасно.
Нагадаємо, Уряд ухвалив Стратегію розвитку національної системи крові в Україні у лютому 2019 року. Стратегія реалізовуватиметься до 2022 року.