У ТзОВ “Бучачагрохлібпром” поділилися викликами воєнного часу: «Балансуємо на межі собівартості»
Собiвартiсть молока, як i iнших харчових продуктiв, потроху повзе вгору. На це вплинула цiла низка процесiв, зокрема i виклики воєнного часу. Про те, з чим доводиться боротися виробникам, розповiли у ТзОВ “Бучачагрохлiбпром”.
Керуючий молочно-товарницьким комплексом ТзОВ “Бучачагрохлiбпром” Володимир Саврiй каже, що зараз на цiну впливає також вартiсть дизпалива.
— Коли немає свiтла, ми працюємо на генераторах. Дизпаливо сьогоднi коштує дуже дорого, а на годину роботи генератора його потрiбно багато. Тому дорожчає собiвартiсть молока, — говорить Володимир Саврiй.
Середня закупiвельна цiна молока на ринку сьогоднi — бiльше 12-ти гривень. Вже пiсля того, як його пiдготує переробник, ця сума знову зросте. Саме це i є цiною молока на полицях магазинiв.
Директор ТзОВ “Бучачагрохлiбпром” Казимир Попiль розповiдає, що з моменту народження корови i до часу, коли вона почне давати молоко проходить близько двох рокiв.
Станом на сьогоднi в Українi ринок молока дефiцитний. Адже на цiну продукту також впливає купiвельна спроможнiсть покупця. Через влив всiх цих чинникiв фермери наразi можуть хiба що виходити «в нуль» без збиткiв, але зберiгаючи робочi мiсця та поголiв’я.
— Потрiбно iнвестувати в сучасне виробництво — доїльний зал, примiщення. Тому не кожен пiдприємець готовий до таких капiталовкладень. Крiм того, в цьому роцi у зв’язку з вiйною пiдтримка тваринництва на даний час взагалi вiдсутня, — говорить Казимир Попiль. — Скажемо так – балансуємо на межi собiвартостi. Нiхто нiяких прибуткiв не отримує. Але зараз фактично зберiгаємо робочi мiсця i зберiгаємо поголiв’я. Бо якщо зараз втратимо худобу, то вiдновити зможемо за два роки i бiльше.
Про те ж саме повiдомляють у спiлцi молочних пiдприємств України.
Згiдно з прогнозами, до кiнця цього року кiлькiсть корiв сягне рекордно низького рiвня — 1 млн 390 тис. голiв. Цей показник стане найменшим за останнi 30 рокiв. Господарства населення виробляють близько 3,5 млн т молока, i саме в них вiдбувається стрiмке скорочення поголiв’я.
Експерти кажуть, що тенденцiя до зниження виробництва молока в країнi триматиметься до надання державою пiдтримки молочнiй галузi.
На фермi зазначають, для того щоб не лише зберегти але й збiльшити обсяги виробництва молока, необхiдно пройти кiлька етапiв. Потрiбно зберегти поголiв’я ВРХ з допомогою державної пiдтримки. Також потрiбно впровадити молочнi кооперативи, адже саме так роблять 80% молокопереробних пiдприємств у свiтi.
Вже пiсля цього потрiбно врегульовувати вiдносини iз торговельними мережами та забезпечувати молокопереробнi пiдприємства кредитними коштами.