У Тернополі презентували унікальну книгу про місцеву філателію
У Тернопільському краєзнавчому музеї презентували унікальну книгу «Тернопільщина у філателії».
Унікальна книга «Тернопільщина у філателії» стала першим виданням, присвяченим регіональній філателістичній продукції. Робота над цією монографією тривала майже рік, а її результатом стала справжня наукова енциклопедія, яка поєднала історію, культуру та мистецтво Тернопільщини. Книга є спільною працею трьох авторів: Михайла Тимошика, Миколи Москалюка та Ольги Повстюк.
Маленький шматочок паперу з малюнком може розповісти велику історію. Саме це довели автори унікальної книги “Тернопільщина у філателії”. Це не просто збірка марок, а справжня енциклопедія, яка розкриває багату історію нашого краю через призму філателії. Ця книга стала справжнім подарунком для всіх, хто цікавиться історією Тернопільщини. Михайло Тимошик зараз навчається в докторантурі. Філателією зацікавився ще в далекому 2009 році, тоді з колекціонерами його познайомив колега по роботі.
“Це є колективна монографія трьох авторів. Безпосередньо моя, Миколи Москалюка і Олі Повстюк. Її батько філателіст, збирає марки, так само вивчає. Ми вирішили зробити роботу по філателії Тернопільщини. Бо старші люди які тримають колекцію, вони не можуть це показати і тримають це по коробках. Ми хотіли показати, описати яка багата Тернопільщина на події. Під різними імперіями, в український період, під Польщею, під Австрією, в радянський період. Також постаті. Ми хотіли це показати і впорядкувати, щоб люди могли користуватися. Як студенти, так і науковці, краєзнавці, історики. Це і книга, і монографія, і каталог філателістичних матеріалів” – розповів пан Михайло.
Філателістична енциклопедія, створена Михайлом Тимошиком під пильним науковим керівництвом професора історичного факультету ТНПУ Миколи Москалюка, є справжнім подарунком для всіх колекціонерів та любителів історії. Ця книга не лише задовольнить інтерес науковців, а й стане надійним путівником у світ філателії для широкого кола читачів.
“Вийшла наша чергова монографія по тернопільській філателії. Вона продовжує наші попередні монографії, ми в співавторстві з Михайлом Морозенковичем долучилися і зробили таке видання краєзнавчого характеру. Книга охоплює різні аспекти краєзнавства, стосується тернопільської області, тернопільських митців, художників, особливо там сконцентрована увага на марках. Це стосується філателії, марки, штампи різного роду.” – поділився Микола Москалюк.
Ольга, яка лише розпочинає свій творчий шлях як дизайнер, виконала титанічну роботу з оформлення видання. Вона самостійно оцифрувала зображення, розробила дизайн сторінок та обкладинки. Її внесок, здійснений ще під час навчання у школі, є неоціненним.
“Я долучилася, коли була ще в 11 класі. Мені запропонували стати співавтором і допомогти дослідити конверти, марки, зібрати матеріали. Я також усе це надала. Спочатку я оцінила масштаб роботи, потім ми почали все це збирати і групувати разом з Михайлом Морозенковичем та Миколою Миколайовичем. Разом ми зібрали все в одну велику енциклопедію, і так усе це вийшло.” – поділилася Ольга.
Співпраця молодої дизайнерки Ольги Повстюк з досвідченими науковцями стала яскравим прикладом того, як молоді таланти можуть доповнювати досвід старшого покоління. Працюючи над книгою про філателію Тернопільщини, Ольга не лише опанувала нові знання, а й внесла свіжий погляд на історію свого краю.
Що містить книга?
«Тернопільщина у філателії» охоплює різні періоди історії краю: від перебування під владою різних імперій, польської, австрійської та радянської адміністрацій, до сучасного незалежного періоду. Вона висвітлює знакові події, визначних постатей та культурну спадщину регіону.
Джерелом для створення книги стала приватна колекція Василя Дідуха, яка на 95% наповнила видання цінними матеріалами. Автори відвідали музеї та навіть село Вікно, щоб задокументувати рідкісні екземпляри марок і конвертів.
Історія через філателію
Як зазначає пан Михайло, філателія є дзеркалом суспільного життя. Погашені марки розповідають про важливі події, які формували історію Тернопільщини. Наприклад, у радянські часи тематика марок зосереджувалася на письменниках і круглих датах. Відновлення незалежності принесло нову тематику: спортивні події, видатні особистості, а останнім часом — збройну боротьбу українського народу за свободу. У книзі зібрано навіть іноземні марки, які пов’язані з подіями чи визначними постатями Тернопілля.
Пан Михайло каже, марки – наша візитівка. Сама марка приклеєна на конверт, може багато розповісти ще до того як отримувач відкриє конверт. Сучасні засоби зв’язку, не викликають тих самих емоцій, а от споглядання марок – багатьох повертає у дитинство.
Презентація книги завершилася символічним погашенням конверта, присвяченого виходу монографії. Усі бажаючі, могли покласти руку на печатку. Підписаний примірник книги, було передано до фондів Тернопільського краєзнавчого музею.
Автори вже планують наступне видання, яке буде присвячене клубним погашенням у містах і селах Тернопільщини. Ці марки й конверти, створені на локальному рівні, відкриють нові сторінки історії через призму місцевих подій і героїв.
Подія відбулась за сприяння: Тернопільської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, Тернопільського обласного краєзнавчого музею, Тернопільського об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка Просвіта. Тернопіль – керівник ТМО – Наталія Турчин, Тернопільського осередку Наукового товариства імені Шевченка, Асоціації філателістів України, ТОВ «МТ ПБС».