У Тернополі діє незвичайна майстерня, у якій роблять надзвичайні речі
Звернувшись до майстерні, бійці можуть отримати накладку на протез безоплатно.
Подружжя Євгена та Христини Лози безкоштовно виготовляє накладки на протези для бійців. Друкують їх на 3Д-принтері. Засновник проєкту “DIY3DRUK” Євген Лоза каже, накладки захищають протез, відтворюють об’єм втраченої руки чи ноги. Це допомагає воїнам адаптуватися у суспільстві.
Із доброчинцями спілкувалися журналісти Суспільного.
Для того, щоб отримати таку накладку, бійцю достатньо зареєструватися на сайті. Після цього представники проєкту зроблять заміри, розроблять дизайн і надрукують накладку.
Ідея виготовляти безкоштовні накладки на протези для бійців виникла після спілкування з пораненими воїнами, розповідає засновник проєкту.
– Я спілкувався з бійцем в одній з тернопільських лікарень. Він розказав, що йому дуже незручно, що наше суспільство ще не дуже готове бачити людей з протезами на вулицях, особливо в Тернополі, де ще так близько не бачили війни. Розповідав, що ловить на собі погляди, особливо дітей, і це приносить йому дискомфорт. Я згадав, що 5 чи 6 років тому проходив стажування в Америці за програмою “OpenWorld”, яка фінансується Конгресом США, відвідував їхні протезні центри та лікарні, зустрічався з хлопцями, які також мають апмутації. І звернув увагу, що в США таке започатковано на рівні держави, вони роблять накладки, які приховують сам механізм протеза, цю трубу, яка найбільше кидається в очі. Потім поспілкувався з тими, з ким познайомився в Америці, вони розказали етапи виготовлення накладок — від сканування до моделювання та виготовлення. Пояснили, який матеріал має бути, бо вони вже мали з цим досвід, – каже чоловік.
Людей, які би погодилися моделювати та друкувати накладки, Євген шукав через соцмережі. Згодом громадська організація “Rotary Club Ternopil City” придбала для реалізації проєкту 3Д-принтер і 3Д-сканер, а програмісти з Дніпра допомогли розробити сайт, на якому бійці з протезами можуть замовити ці накладки. Також громадська організація “Сила Відродження” надала пристрій для сушки філаменту. До проєкту “DIY3DRUK” можна долучитися як волонтер. Для цього потрібно зареєструватися на сайті.
– Людина може допомогти як своїми дизайнерськими здібностями, так і друком самої накладки, допомогти в розробці сайту, також допомогти фінансово — відкритий волонтерський рахунок, який зареєстрований в податковій, – пояснює Євген.
Нещодавно до проєкту долучилися студенти Тернопільського медуніверситету Ангеліна та Авніш. Вони відповідають за сканування бійців у Тернополі.
– Ангеліна зацікавилася проєктом, бо в 2015 році її батько, якому зробили ампутацію ноги, загинув в АТО. Тому в дівчини виникло бажання допомагати нашим воїнам у даному напрямку, – додає Євген Лоза.
Фото: Суспільне Тернопіль