У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відкрили виставку художника Івана Хворостецького
Творчість Івана Хворостецького – це унікальне явище в українському мистецтві, що поєднує в собі майстерність пейзажиста, іконописця та педагога. Його життєвий шлях та художня спадщина стали предметом нової виставки у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї, яка відкриває для широкого загалу талант митця, визнаного ще за життя на міжнародному рівні. Про це пише газета Свобода.
Від іконопису до міжнародного визнання
Іван Федорович Хворостецький народився 18 квітня 1888 року в Юридиках (нині частина міста Почаєва). Його мистецький шлях розпочався у ранньому віці – вже з 12 років юний Іван навчався малярству в майстерні Свято-Успенської Лаври під керівництвом дядька-іконописця Андроника Лазарчука. Ці ранні роки стали фундаментом для формування унікального стилю художника.
Освіта та педагогічна діяльність митця вражають своєю географією та тривалістю. У 1908 році Хворостецький вступає до Київського художнього училища, а в 1919 році – до Петербурзької академії мистецтв. Після завершення навчання він присвячує себе викладацькій діяльності в Києві, де протягом 25 років стає наставником для цілого покоління українських митців.
Творчість крізь випробування часу
Життя та творчість Івана Хворостецького не оминули трагічні події XX століття. На початку Другої світової війни бомба, що впала на його київський будинок, знищила більшість довоєнних творів митця. З того періоду збереглися лише чотири роботи у Національному художньому музеї. Ця подія стала переломним моментом у житті художника, після якого він з сім’єю переїхав до рідного Почаєва.
Незважаючи на втрати, Хворостецький продовжував творити. Його роботи, представлені на виставці в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї, демонструють широкий діапазон таланту митця. 52 полотна експозиції – це переважно кримські, почаївські, кременецькі пейзажі, натюрморти та етюди, які, за словами критиків, відображають “гармонію світу, неповторний подих землі, неба, повітря, цілісність життя”.
Спадщина майстра
Іван Хворостецький пішов з життя 19 листопада 1958 року в Почаєві, але його мистецька спадщина продовжує жити. У 1968 році, до 80-ліття від дня народження художника, на його будинку у селі Юридики було відкрито меморіальну дошку. Сьогодні твори Хворостецького прикрашають колекції Національного художнього музею України, музеїв Тернополя, Кременця та Почаєва.
Виставка в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї – це не лише данина пам’яті видатному художнику, але й можливість для сучасників відкрити для себе багатогранний талант митця, чия картина “Праля” майже століття тому була визнана найкращою на міжнародній виставці у Венеції.