У Тернопільському національному педагогічному університеті вручили дипломи першим випускникам нової освітньої програми
Перші магістри, як перша любов.
Вiйна суттєво вплинула на освiту в цiлому. Багато хто з абiтурiєнтiв наново переглядають свої плани, обирають вишi, змiнюють навчання в Українi на навчальнi заклади поза межами нашої держави. Це реалiї з якими вчаться жити усi.
Тернопiльський нацiональний педагогiчний унiверситет iменi Володимира Гнатюка цього рiч вручив дипломи першим магiстрам нової освiтньої програми: «Психологiя бiзнесу i управлiння». Поступали магiстри з радiстю й впевненiстю у завтрашнiй день, а завершували навчання пiд звуки сирен та написання наукових робiт в укриттях. Однак попри всi перешкоди, випускники отримали свої дипломи, а Україна збагатилася фахiвцями в сферi психологiї бiзнесу.
Першi первiстки, першi бажанi та очiкуванi… саме так про магiстрiв вiдгукуються в унiверситетi. Їх усiх знають по iменах, й з трепетом розповiдають про дiяльнiсть кожного.
«Дуже багато спекулянтiв…»
Освiтня програма «Психологiя бiзнесу i управлiння» вiдкрила свої дверi для абiтурiєнтiв у 2021 року. Тут готують бiзнес-тренерiв, коучiв, HR-менеджерiв й звiсно психологiв. Дана програма є актуальною й затребуваною в нашому суспiльствi.
– Надзвичайно радий, що нашою освiтньою програмою, (ОП) новою, перспективною, i першими її випускниками цiкавляться так активно. Випускники ОП «Психологiя бiзнесу i управлiння» це тi люди, якi успiшно застосовують на практицi все те, що вони почули, навчилися в унiверситетi. Це тi люди, якi стають HR, стейкхолдерами, психологами бiзнесу, практикуючими психологами, лобiстами. Саме перший випуск уже допомагає нам, пiдказує, на що варто звернути увагу, що додати або ж навпаки вилучити, тому ми вдосконалюємося, працюємо, вчимося, навчаємо. Свого часу я був першим випускником iсторичного факультету, й добре пам’ятаю наскiльки це хвилююче i вiдповiдально, – розповiдає ректор ТНПУ iм. В. Гнатюка Богдан Буяк.
Богдан Богданович акцентує, що освiтня програма готує справжнiх фахiвцiв.
– Я б хотiв щоб всi звернули увагу на слово справжнiх. Чому? На сьогоднiшнiй день на ринку дуже багато спекулянтiв, у сферi рекрутингу, HR-менеджменту, тренерства, коучингу й психологiв. Я ж вважаю, щоб надавати певну послугу, ти маєш мати вiдповiдну освiту в данiй галузi. Завдяки тому, що такi спекулянти надають свої послуги «професiйно», як вони запевняють, до справжнiх фахiвцiв виникає недовiра, знецiнення, вiдповiдно професiйний розвиток нашої держави призупиняється. Психологiя бiзнесу i управлiння являється практико-орiєнтованим варiантом для бiзнесменiв, пiдприємцiв, управлiнцем, тому що на даний час цi сфери потребують психологiчної, реальної пiдтримки, особливо в умовах свiтових потрясiнь, таких як пандемiя, вiйна. Нашi першi випускники це гордiсть, бо вони вчилися як i iншi нашi студенти в дуже складний перiод, багато хто покидав країну i продовжив навчання за межами України, вони хвилювалися, боялися, але змогли. I це велике досягнення!, – вiдверто розповiдає ректор.
«Чотири дипломи з вiдзнакою»
«Психологiя бiзнесу i управлiння» являється затребуваною програмою, особливо серед молодi. Диплом й набутi знання дозволяють працювати у сферi бiзнесу. Варто зазначити, що серед випускникiв цього року були пiдприємцi, психологи, агрономи, бiзнесмени, актори, викладачi.
– Для унiверситету i для мене особисто випуск перших магiстрiв освiтньої програми “Психологiя бiзнесу i управлiння” є вагомою подiєю, знаковою, особливою. Адже це не простi магiстри, це квалiфiкованi психологи, спецiалiзованi саме у бiзнесi i управлiннi, обiзнанi з специфiкою психологiчного супроводу пiдприємницької та управлiнської дiяльностi, навченi розв’язувати психологiчнi проблеми органiзацiй, бiзнесменiв, управлiнцiв.
Я називаю цих магiстрiв «своїми», адже це першi студенти, перший випуск, це як перша любов – запамятається назавжди. В цих студентiв вкладено багато роботи, iдей, знань, переживань, надiй i сподiвань. I можу вже сказати – це було не намарно. Вони дуже гарно себе показали. Усi без виключення є старанними, компетентними й вмотивованими. Бiльше того, багато з них уже почав працювати по професiї, ще у процесi навчання, – дiлиться доктор психологiчних наук, професор,завiдувач кафедри психологiї Тернопiльського нацiонального педагогiчного унiверситету iм.. В. Гнатюка Марина Орап.
Марина Олегiвна являється гарантом освiтньої програми й додає, що тут є денна та заочна форма навчання.
– Хочу окремо вiдзначити саме наших магiстрiв заочної форми навчання. Студенти, якi поєднували навчання з професiйною дiяльнiстю, були активно вмотивованi, жадiбно опановували знання i як результат – чотири дипломи з вiдзнакою. Це приклад сучасних студентiв – вони хочуть вчитись, пишуть науковi роботи, розв’язують кейси, виконують самостiйнi завдання, проводять тренiнги, коуч-сесiї, консультацiї, здiйснюють емпiричнi дослiдження тощо. Тому ми дуже пишаємось нашими випускниками, їхнiми прагненнями i здобутками. Я горда за унiверситет, адже тут створенi такi умови в яких хочеться вчитися i вчити, створювати новi освiтнi програми i отримувати освiту, здобувати знання i реалiзовувати науковi проєкти. I без перебiльшення, я вважаю наш унiверситет одним з кращих закладiв вищої освiти України. Тут народжуються i зростають таланти, науковцi, бiзнесмени, i, наголошу – психологи бiзнесу i управлiння, якi можуть себе реалiзувати в багатьох сферах i бути дуже успiшними. Тому користуючись нагодою запрошую усiх абiтурiєнтiв дiзнатися бiльше про освiтню программу «Психологiя бiзнесу i управлiння» й обрати для себе професiю, яка повяже ваше життя з психологiєю, а отже – буде завжди потрiбною i популярною!, – розповiдає професорка.
«Унiкальна програма, яка вiдповiдає мiжнародним стандартам»
У чому ж перспектива даної програми i де саме зможуть себе реалiзувати майбутнi психологи бiзнесу i управлiння нашi журналiсти поцiкавилися у кандидата психологiчних наук, доцент кафедри психологiї ТНПУ, гарант ОПП Психологiя бiзнесу i управлiння першого (бакалаврського) рiвня освiти Ярослави Кальби.
– Пiдготовка висококвалiфiкованих психологiв бiзнесу i управлiння – беззаперечно вимога часу. Виконувати професiйну дiяльнiсть в умовах стресу, вiйни, динамiчних соцiально-економiчних полiтичних змiн – це виклик сьогодення. Скажiмо актуальною тенденцiєю в європейських, американських компанiях є систематичний монiторинг психологами, HR-фахiвцями надмiрного iнтелектуального та емоцiйного навантаження працiвникiв усiх рангiв i вiдповiдно до контрольного зрiзу впровадження практики «stress leave» – перiоду, коли працiвнику пропонують взяти оплачуваний «time out» i вiдновити сили. Тому здобутi знання й умiння психологами бiзнесу i управлiння сприятимуть насамперед успiшнiй реалiзацiї ними рiзних напрямiв професiйної дiяльностi, а також допоможуть залишатися конкурентоспроможними на сучасному ринку працi, зокрема у сферi бiзнесу, пiдприємництва, управлiння, – каже Ярослава Євгенiвна.
– Щодо працевлаштування, то хочу розвiнчати мiф i сказати, що спецiальнiсть за якою ми готуємо психологiв бiзнесу i управлiння є 053 психологiя, тому нашi випускники бакалаври та магiстри мають суттєвi переваги. Фахiвцi, яких готуємо ми можуть працювати як i у сферi освiти, соцiально-психологiчних службах, так i у системi пiдприємницького, економiчного торгiвельного сектору; у рекламних, рекрутингових та маркетингових агенствах; в аналiтичних, експертних, консалтингових та коуч-центрах; комунiкацiйних та соцiологiчних компанiях; науково-дослiдних iнститутах i вищих закладах освiти тощо, – додає панi Кальба.
Актуальнiсть освiтньо-професiйної програми у тому, що вона є практико-орiєнтованою. Перед проєктною групою – командою, яка працювала над розробкою цiєї програми апрiорi стояло завдання створити унiкальну програму, яка б вiдповiдала мiжнародним стандартам якостi i вiдображала симбiоз теорiї та практики, мультидисциплiнарний пiдхiд.
– Компетентнi, мотивованi, цiлеспрямованi, впевненi у собi фахiвцi. Ми називали їх «нашi дорослi студенти». Тут мова не про роки, а про те, що вони зрiлi особистостi, для яких i вибiр професiї, i весь освiтнiй процес – вiдповiдальний та важливий. Я вдячна першим магiстрам психологiї бiзнесу та управлiння (а їх 11) за 1,5 року чудової спiвпрацi, за те, що довiрили нам своє професiйне становлення. Не маю жодного сумнiву в тому, що вони зможуть застосувати набутi знання у практичнiй дiяльностi. Адже сьогоднi ця професiя є надзвичайно актуальною та затребуваною i ми вiримо, що нашi психологи зроблять вагомий внесок у розбудову держави, – пiдсумувала заступниця декана факультету iнституту педагогiки та психологiї Ганна Чайковська.
Пишаємося нашим краєм, унiверситетом та молодими фахiвцями. Справдi, з таким професiйним та вiдповiдальним пiдходом, людей своєї справи ставатиме бiльше.
Снiжана Матяш