У ботанічному заказнику «Жижавський» на Тернопільщині передчасно зацвіли рідкісні рослини

Рідкісні рослини у «Жижавському» на Тернопільщині зацвіли на кілька тижнів раніше. Про це написали на сторінці НПП “Дністровський каньйон” у Фейсбук.
У ботанічному заказнику загальнодержавного значення «Жижавський» на Тернопільщині цього року спостерігають раннє цвітіння рідкісних рослин. За даними науковців Національного природного парку «Дністровський каньйон», деякі види зацвіли на два-три тижні раніше, ніж зазвичай.
Фахівці зафіксували на території заказника цвітіння рослин, які мають природоохоронний статус і занесені до Червоної книги України.
Працівники науково-дослідного відділу НПП «Дністровський каньйон» провели польові обстеження у ботанічному заказнику «Жижавський», створеному для збереження рідкісних та ендемічних видів рослин.
Зокрема, науковці відзначили такі фенологічні явища:
- Початок цвітіння таволги польської (Spiraea polonica) — вузьколокального подільського ендеміка. Саме тут знаходиться locus classicus цього виду.
- Масове цвітіння клокички перистої (Staphylaea pinnata) — реліктової рослини з диз’юнктивним ареалом, єдиного представника своєї родини у природній флорі України.
- Завершення цвітіння гадючої цибульки гроноподібної (Muscari botryoides) — зникаючого виду, який у дикому вигляді росте переважно на Закарпатті. В «Жижавському» збереглася, ймовірно, єдина природна популяція за межами основного ареалу.
Окрім цього, науковці зафіксували вегетаційні процеси у:
- Лілії лісової (Lilium martagon),
- Ясенцю білого (Dictamnus albus).
Обидва ці види також внесені до Червоної книги України.
Серед регіонально рідкісних рослин Тернопільщини зафіксовано:
- цвітіння авринії скельної,
- цвітіння кизильника чорноплідного,
- початок цвітіння перстачу білого,
- формування бутонів у конвалії звичайної,
- завершення цвітіння вишні степової.
- Таволга польська
- Перстач білий
- Таволга польська
- Лілія лісова
- Гадюча цибулька гроноподібна
- Кизильник чорноплідний
- Гадюча цибулька гроноподібна
- Авринія скельна
- Фото: Клокичка периста. Фото: НПП “Дністровський каньйон”.
За багаторічними спостереженнями працівників НПП «Дністровський каньйон», через кліматичні зміни фенологічні процеси щороку зміщуються. Цьогорічне цвітіння відбулося на два-три тижні раніше від середньостатистичних строків.
Такі зміни є свідченням загальносвітових тенденцій, що впливають на біорізноманіття навіть у природоохоронних територіях.
«Жижавський» заказник є важливою природною ділянкою для збереження рідкісної флори регіону, а фенологічні спостереження допомагають фахівцям відстежувати екологічні зміни.
Читайте також: На Тернопільщину насуваються заморозки і похолодання.