Це було майже неможливо, але ми виконали – пілот про доставку вантажу та евакуації поранених з «Азовсталі»
Пілот, який доставляв ліки та боєприпаси на завод «Азовсталь» в Маріуполі та евакуйовував поранених, розповів про політ, під час якого в його гелікоптер влучила ракета.
Це інтерв’ю опублікував Генштаб ЗСУ.
За словами пілота, операції були секретні, тому що ними керувало Головне управління розвідки. Часу на розуміння і вивчення всіх нюансів не було навіть в екіпажів, проте ГУР у короткий термін надавало багато розвідданих та іншої необхідної інформації.
Пілот додав, що в когось на підготовку до операції був тиждень, а у когось — лічені години. Головна складність полягала у тому, що необхідно було доставити вантаж углиб на понад 100 кілометрів території, яку контролювали окупанти і яка супроводжувалася щільною протиповітряною обороною росіян.
«І згідно з тактикою, згідно з усіма математичними розрахунками, це було майже неможливо виконати. Але ми виконували це», — розповів пілот.
Командувач, коли вперше поставив завдання військовим, сказав: «Скільки людей повинно загинути, щоб ви розуміли, що ваше життя цього коштує?» Пілот, який виконував це завдання, зазначив, що всі розуміли: на «Азовсталі» у людей не було ні ліків, ні боєприпасів.
Після посадки в Маріуполі екіпаж відчував ейфорію. «Але це був не кінець. На зворотному маршруті через 3 хвилини після вильоту в мій гелікоптер влучила ракета ПЗРК і відмовив один двигун», — сказав пілот. Він додав, що інший гелікоптер, який йшов позаду, підбили — увесь екіпаж загинув.
Пілот розповів, що після того, як влучила ракета, був викид адреналіну, тому всі робили тільки те, що мали робити — і долетіли до посадки.
Що передувало?
Президент України Володимир Зеленський казав, що під час надання допомоги заблокованій «Азовсталі» багато українських льотчиків загинули. «Багато тижнів льотчики на вертольотах знали, що 90% не повертаються… Уявіть, що робили ці люди. Вони летіли туди давати їм їжу, воду, зброю та забирали поранених. Ми втратили багатьох льотчиків. Вони абсолютно героїчні», — наголосив Зеленський.
Згодом про допомогу «Азовсталі» розповів і засновник полку «Азов» Андрій Білецький. «Спочатку все було добре. А наприкінці зрозуміло, що ворог розвивається, дивиться. Він розуміє, що до Маріуполя прориваються вертольоти. У цих спробах треба насамперед виділити героїзм і максимальний професіоналізм українських льотчиків», — сказав він.
Білецький зауважив, що в жодному історичному фільмі, як-от «Падіння “Чорного яструба”», американці не дозволяли собі входити більш ніж на сотню кілометрів у глибоко ешелоновану систему протиповітряної оборони під час патрулювання винищувачів окупантів у повітрі. Мовляв, таких операцій ніколи в історії людства не було.
За його словами, усім було важко летіти, але найважче першому й тим, хто вже знав, що росіяни вирахували трасу польоту і розташували у відповідний спосіб засоби ППО. «Вони летіли, чітко розуміючи, що вірогідність [загинути] просто величезна. Але вони летіли, бо розуміли, що там помирають наші», — наголосив командир «Азову».