Традиції та заборони Чистого четверга
2 травня християни східного обряду в Україні відзначають Чистий четвер (Великий четвер) – один із найважливіших днів Страсного тижня. Цей день вважається вчиненням першого таїнства причастя, коли під час Тайної вечері Ісус дав апостолам хліб і вино.
У храмах у цей день традиційно проходить особлива служба «Дванадцяти пристрасних Євангелій», де віруючі згадують про страждання Христа. Люди також відвідують храм і причащаються.
З домашніх передсвяткових клопотів – починають фарбувати писанки та пекти паски, а дітям прийнято купувати обновки.
Традиції та обряди Чистого четверга
За традицією Чистий четвер починають із очищення душі та тіла. Вважається, що вода у цей день має цілющі властивості і якщо викупатися до сходу сонця, то можна зміцнити здоров’я. Перед цим ритуалом віряни читають молитву.
Також у Чистий четвер наводять лад в оселі: миють вікна, підлогу, стіни, стелі, витирають пил і викидають сміття. Вважається, що генеральне прибирання допоможе позбавитися всього негативу, який накопичився в домі протягом року. Чистий четвер – останній день перед Великоднем, коли можна займатися господарськими справами.
Великий четвер – благополучний день для роботи на городі. За народними повір’ями, якщо в цей день посадити овочі, то вони будуть “чистими”, без бур’янів та шкідників. Картопля, посаджена у Чистий четвер, подарує щедрий врожай.
Церква не забороняє городні та садові роботи у Чистий четвер, але наголошує, що Страсний тиждень краще провести у молитві.
За народною традицією у Чистий четвер печуть паски. Вранці господині ставлять тісто, щоб «піднімалося», а вже ввечері, після прибирання в оселі, беруться до справи.
Що не можна робити у цей день
У Чистий четвер забороняються будь-які веселощі: не можна співати, танцювати, влаштовувати пишні застілля з вживанням алкоголю.
Не можна позичати гроші та роздавати свої речі, інакше так можна віддати щастя та достаток своєї родини.
Забороняється знімати пробу з пасок, а випікати великодні смаколики не можна, поки в оселі брудно.