Тернополяни стали переможцями грантової програми «Підтримка культурної діяльності в Україні за участю Великої Британії»
Перше місце зайняв проєкт Мистецького фестивалю «Ї».
Оголосили 14 переможців грантової програми «Підтримка культурної діяльності в Україні за участю Великої Британії».
Особливістю цього грантового конкурсу є можливість візитів британських митців та фахівців в Україну — вперше з початку повномасштабного вторгнення.
– Проєкт, що формально відкриває перелік переможців (дякую British Council Ukraine за підтримку), – українсько-британська онлайн-майстерня метафоричного кіно «KamerFilm» (себто наша Мистецький фестиваль «Ї»).
Це присвята британській мисткині Ванессі Белл і абстракціоністці, засновниці орфізму/симультанізму, яку мережевий простір часто подає як French artist, Соні Делоне. Соня (раніше Сара Штерн) народжена на території сучасної України.
Та чи лише це дає підстави говорити про неї як про українку, чиї роботи були прижиттєво представлені в Луврі?..
Сподіваюся, наш проєкт допоможе розповісти більше про два виняткові життєписи, зацікавити, надихнути, – прокоментував креативний продюсер проєкту, тернополянин Юрій Вітяк.
Як йдеться у повідомленні від British Council Ukraine, підтримані проєкти охоплюють театр, музику, літературу, візуальне мистецтво, кіно та культурну журналістику, а події програми відбудуться у Львові, Тернополі, Луцьку, Івано-Франківську та інших містах України.
– Реалізація підтриманих проєктів триватиме впродовж 2025 року – у фізичному, цифровому або гібридному форматі, залежно від безпекової ситуації, – зазначають у консульстві.
Фінансування відбудеться за підтримки Британської Ради.
Як у розмові з нами зазначив продюсер проєкту, наразі команда працює над оновленнями графіку основних діяльностей проєкту.
– Незабаром оголосимо про прийом анкет для участі у нашій онлайн-майстерні метафоричного кіно, – каже Юрій Вітяк.
Щодо подальших планів…
– Наразі заплановано обрати 10 українських та 10 британських митців, які спільно працюватимуть над дослідженням життєпису і творчих надбань художниць-абстракціоністок Соні Делоне та Ванесси Белл, – додає креативний продюсер.
Що головне, участь у навчальних сесіях є безкоштовною.
– Відібрані учасники матимуть змогу працювати з українськими 2D та 3D-спеціалістами, режисерами, а також наставниками з Англії, які спеціалізуються на феміністичних наративах у кіно та цифровізації як способі ідейної репрезентації, – пояснює Юрій. – Для нас важливо осмислювати постать Соні Делоне як художниці, що пуповинно повʼязана з Україною.
Премʼєра робіт відбудеться наприкінці 2025 року.