Тернополяни без прописки тепер мають платити за медичні послуги у банку
Жительки Тернополя звернулись за медичною допомогою в амбулаторію, але її не отримали. Пацієнткам сказали спершу заплатити за послугу у банку, а потім приходити. Як виявилося, у Тернополі вже запрацювало рішення, яким міськрада поділила людей на своїх та чужих.
Виставляти рахунки у деяких тернопільських медзакладах почали усім іногороднім пацієнтам. А також тернополянам, які не прописані у місті. Щоправда, пояснення обуреним пацієнтам – не завжди адекватні. Трапляється, що місцеве рішення видають за наслідки медреформи Супрун.
Про цю проблему розповіла тернополянка Любов Рега. Жінка нещодавно захворіла і з температурою, пішла до «своєї» лікарки в амбулаторію на Куліша, 7а. Втім медик її не прийняла. Мовляв, спершу ідіть в банк заплатіть 30 гривень, а потім – приходьте.
«Сказала, що якщо у мене нема тернопільської прописки, то я маю іти заплатити в банк. Ні, щоб спершу оглянути, а потім відсилати. Я кажу, дуже добре людям зробили. А лікарка каже: «Ми тут ні причому, подякуйте тій пані, що реформу зробила». Певні роз’яснення надали у реєстратурі, куди я звернулась за кілька днів, щоби таки зрозуміти ситуацію для себе. Там сказали, що я справді маю заплатити, бо так розпорядився Надал», – розповідає жінка.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В оздоровчому таборі на Тернопіллі діти підхопили кишкову інфекцію
Відправили у банк
Жінка каже, що найбільше її обурило те, що лікар її прекрасно знає. Тож насамперед, вважає вона, мала б оглянути, а тоді говорити про гроші.
«Я живу у Тернополі з 2007. Чоловік має квартиру. Там прописаний він і діти, я ж залишилась із старою пропискою. Дітей народжувала тут, лікувалась завжди тут, працюємо у Тернополі, податки сплачуємо сюди. Але тепер виходить, що попри державні гарантії безкоштовної медицини і платну медицину насправді, маю платити ще?», – продовжує тернополянка.
У подібну ситуацію потрапила і тернополянка Віра Кравець. У неї – аналогічна ситуація: у квартирі прописані чоловік та діти. Жінка теж вхопила облизня у своїй же амбулаторії.
«Мені потрібно було до лора. Лікар сказав, що без талончика не прийме. Пішла за талончиком в реєстратуру. Вистояла в двох чергах! Коли дійшла до каси, там сказали, що не дадуть, поки не заплачу в банку, бо не маю тернопільської прописки. Я здивувалась, мовляв відколи таке. Сказали: «Он там все на стенді є, ідіть та читайте». А відразу мені не можна було сказати? Хворій людині треба усі черги вистояти, щоб дізнатись, що треба платити?», – бідкається Віра Кравець.
Пані Віру, як і пані Любов, обурює такий поділ на чорних, і білих. Адже якщо уся сім’я працює у Тернополі, то вносить в бюджет міста набагато міста, ніж ті, хто просто придбав та прописався, а сам, приміром, працює за кордоном. Або ж не працює тут офіційно.
Підтримали на скандальній сесії
Що ж відбувається, і чому людей відправили у банк, пояснюють у Центрі первинної медико-санітарної допомоги. Тут кажуть – запрацювало рішення, прийняте на сесії від 24 лютого про те, що і за харчування в садочках, і під час звернень в медзаклади, усі нетернополяни повинні платити. Причому, зміни в це рішення внесли ще на одному засідання сесії, 2 червня – легітимність якого, до слова, ще під питанням.
«Це було рішення міськради від 2 червня цього року, якими внесли зміни до рішення міської ради від 24 лютого 2017 року про взаємодію з об’єднаними громадами, іншими органами місцевого самоврядування у сфері надання послуг. Щодо нас, то це якраз стосується звернень у лікувально-профілактичні заклади міста. Відповідно, відділ охорони здоров’я затвердив нормативи виплат якраз на медичні заклади згідно з додатком, який вони нам дали. І згідно того всього надавати медичну допомогу не жителям Тернополя розпорядились за рахунок коштів пацієнтів з 1 липня. Таке рішення не стосується жителів села Малашівці Тернопільського району та Іванківці Зборівського району. У кожному лікувальному закладі – різні «розцінки», бо надають різні послуги. Так, у стаціонарів, за словами пані Боднар, одні розцінки, в пологових – ще інші», – говорить заступник головного лікаря Тернопільського міського „Центру первинної медико-санітарної допомоги Надія Боднар.
«Те, що стосується амбулаторної роботи, то разовий прийом у сімейного лікаря для не тернополян коштує 30 гривень, у хірурга – 21 гривня, в лора – 22 гривні, в невролога – 28. Виклик лікаря додому – 35, виписка дубліката медичного документа – 21 гривня. У поліклініках, наприклад, кожен аналіз крові також має свою вартість», – зачитує пані Боднар.
У той же час, додає Надія Боднар, невідкладна допомога залишається безкоштовною для будь-кого. У таких випадках ніхто не питає ані про місце реєстрації, ані взагалі про будь-які документи для посвідчення особи. –
«Якщо житель міста без прописки чи гість захворів, то повинен прийти до лікувального закладу, який обслуговує територію, де живе людина, та написати заяву з проханням про надання медичної допомоги, пред’являє паспорт. Та оплачує прийом того спеціаліста, до якого звернулась», – пояснює лікар.
Головні лікарі не чули
Які ж тарифи затвердили на «послуги» іншим тернопільським лікувальним закладам, ми поцікавились у очільника відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення – Ростислава Левчука. Той зазначив, що принцип сесійного рішення такий – за пацієнта без тернопільської прописки платить або громада, або сам пацієнт.
«Розцінки, які були оприлюдненні у лютому, були дещо зависокі. Їх переглянули. Нові затвердили на сесії 2 червня. У кожному медичному закладі вони – інші. Але чи виконується це рішення сесії у тернопільських медичних закладах, пан Левчук не зміг відповісти і порадив запитати у головних лікарів. Ми звернулися до очільників лікарні швидкої допомоги, 3-ї лікарні, міської дитячої лікарні. Як виявилося, у більшості лікарень рішення міськради ще не працює», – каже він.
Ба більше, головний лікар міської лікарні швидкої допомоги Ярослав Чайківський сказав, що вони і не братимуть таку плату.
«Рішення міськради ми отримували, але платних послух не впроваджуємо. Оскільки ми лікарня швидкої допомоги і до нас звертаються хворі з ургентними патологіями медпослуги ми надаємо безкоштовно», – каже Ярослав Чайківський.
Головний лікар третьої лікарні Юрій Лазарчук сказав, що це рішення їх не стосується, бо вони мають статус комунального підприємства. Щоправда, у відділі охорони здоров’я таке твердження заперечили. Кажуть, незважаючи на статус, заклад залишається у комунальній формі власності, а відтак і рішення сесії їх стосуються. Керівник міської дитячої лікарні Андрій Артимович повідомив, що це рішення наразі і не може виконуватись.
Вже є нові тарифи
Більше інформації про переглянуті тарифи надала заступниця начальника з економічних питань Мирослава Тарнавська. Посадовиця зазначила, що затверджені тарифи відрізняються не тільки між самими лікувальними закладами, а навіть між відділеннями одного і того ж лікувального закладу.
«Ціни відрізняються навіть між відділеннями. Наприклад, якщо це реанімація, то день перебування тут коштує більше 1000 гривень, тому що це дороговартісна і затратна структура, навіть зарплата тягне дуже багато. Бо там і лікарів, медичного персоналу більше на одного хворого, ніж в інших відділеннях. Так само пологовий – перший день перебування – понад 700 гривень, наступні дні – в межах 300 грн. Бо в перший день – обстеження, аналізи, це дуже затратно. Звичайно, дещо більше коштує хірургія, бо там більш детальне обстеження і затратніше», – говорить пані Тарнавська.
Приміром, додає жінка, затверджений тариф для першої міської лікарні такий: день перебування в реанімації – 1200 грн , в хірургічному відділенні – орієнтовно 469 грн, у терапевтичному – 437. По інших лікарнях, за її словами, затверджені тарифи дещо схожі. Є тарифи і на медпослуги для діток не тернополян. В середньому по відділеннях у дитячій лікарні він становить 280 грн.
«Медична субвенція виділяється з розрахунку на жителя міста Тернополя, відповідно наші кошти, які заплановані, вони не передбачені на лікування іногородніх. Через це і піднялось питання», – – додає вона.
Усі отримані кошти йтимуть суто на цей лікувальний заклад, у який звернулась людина. Це вважатиметься відшкодуванням затрат за проведене лікування, додає пані Тарнавська. Ліки звісно ж пацієнт купуватиме собі окремо, як і раніше. Проте якщо цьогоріч запрацює медична реформа і гроші підуть за пацієнтом, то згадуване місцеве рішення не матиме такого значення.
Держава гарантує безкоштовну медицину
Коментар Ростислав Небельський, юрист:
«З огляду на ситуацію, Тернопільська міська рада чітко показує, що до тих, хто не становить електоральної цілісності, їй байдуже. Нагадаю, що ч.2 ст. 2 Закону України “Про свободу пересування …” говорить про те, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією ( 254к/96-ВР ), законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження. А держава гарантує сьогодні, нагадаємо, і безкоштовну медицину», – підсумовує правозахисник.