Тернополянка на власні очі бачила, як Італія входила і виходила з карантину
У грудні 2019 у м. Ухань, Кубей, КНР розпочався спалах захворюання на короновірус, який цьогоріч 11 березня ВООЗ визнала пандемією.
Італія вже із середини березня 2020 року вийшла за темпами поширення вірусу на третє місце в світі після Ірану, а потім і на друге після Китаю. В кінці березня – на друге місце після США, обійшовши Китай.
У країні найвища у світі смертність серед інфікованих — близько 8 %, в той час, як у Китаї близько 3 % і менше 1 % в Німеччині. Абсолютна більшість померлих, за даними Bloomberg – 99 %, мали хронічні хвороби, середній вік померлих 79,5 роки.
“Карантин почався в березні. Всі сиділи вдома, поліція контролювала кругом, не можна було їздити між посьолками, регіонами, на виїздах були пости. Щоб люди ходили до супермаркету, то треба було роздрукувати з інтернету карточку-дозвіл, її разів 6 удосконалювали. Такий модуль люди брали не лише для виходу у супермаркет, а й для роботи чи походу до лікаря. У карточці вказувалися паспортні дані і причина виходу на вулицю під час карантину. Людина, яка виходить з дому, повинна була його підписати”, – розповідає тернополянка Марія Трач.
За словами жінки, в Італії епідемія досить швидко поширилася із північних регіонів країни на всю країну. Спочатку карантин був введений тільки в деяких містечках півночі Італії, потім в північних регіонах і згодом, на всій території країни.
“Було дуже страшно. Кількість хворих щодня зростала. По телевізору постійно розповідали про кількість хворих, передачі перебивали роликами-попередженнями про небезпеку. Вулицями їздили карабінери. Якщо не поммиляюся, то вже у 20-х числах березня кільсть хворих була близького 50 тисяч, а померлих 3-4 тисячі. Носіння масок і соціальна дистанція у два метри були обов’язковими.”
З середини березня медична система Італії перестала справлятися із великою кількістю хворих. Додалася проблема інфікування лікарів — близько 20 %. 10 міст у регіонах Ломбардія та Венето, де проживають близько 50 тисяч людей, закрили на карантин. Це ж стосувалося магазинів та шкіл, скасовано всі масові заходи, обмежено залізничне сполучення.
“На роботу я ще ходила, бо проживаю у передмісті Флоренції. Але то було недовго. Згодом ці всі обмеження дойшли і до нас, зачинилися всі установи. І по суті українці, які приїхали на заробітки, залишилися без роботи. Допомогу, про яку знімали ролики, отримували не всі. Якщо чесно, то взагалі не знаю такого. Нам могли доставити безкоштовно продукти, але щоб цілком безкоштовні коробки з продуктами, то ні мені, ні моїм знайомим ніхто їх не привозив”, – каже пані Марія.
З початку епідемії 21 квітня в Італії перше зменшилася кількість хворих за добу – 107 тисяч 709 хворих проти 108 тисяч 237 днем раніше. 4 травня – частково скасувано карантин. Будівельні компанії та деякі оптові торговці відновили роботу, запрацювала роздрібна торгівля.
“Не можна було їздити до інших регіонів, а зараз вже дозволяють. Бари, піцерії та ресторани – є що десь відкрито, але не багато та і відвідувачів дуже мало. Три місяці простою принесли збитки. Я от розмовляла з одним власником ресторану, то він сказав, що немає смислу відкриватися навіть зараз ще, коли обмеження частково зняли, бо людей дуже мало. Закупити продукти, дозволити вихід персоналу, то треба гроші. А відвідувачів не буде, то як відбити потрачене. Тому зараз думаю ще не спішать відкриватися, чекають, коли побільшає людей. Щодо роботи установ – то так, запрацювали, навіть я вже на кілька годин в день йду на роботу”, – зазначає тернополянка.
Як розповіла жінка, то сьогодні в Італії, зокрема, Флоренції, відчулося послаблення – на вулицях різко зросла кількість машин, перед супермаркетами появилися черги. Проте, це лише у певні години. Загалом, ситуація спокійна. Абсолютно всі люди ходять у масках та користуються засобами дезінфекції.
“Всі ходять в масках, люди бояться і чітко виконують всі настанови. В супермаркетах, наприклад, при вході стоять автомати з одноразовими рукавицями та засоби дезінфекції. Безкоштовних масок ніхто не роздає, їх можна купити за 60 копійок. Також вимірюють температуру тіла. На парковках зараз немає багато автомобілів, хоча вчора, коли я тут була, то їх було багато. Запрацювали перукарні, музеї, спортивні центри та більшість магазинів”, – додає Марія Трач.
Зазначимо, що з 3 червня в країні передбачається відкриття кордонів з країнами Шенгенської зони, Швейцарією та Монако. При цьому самоізоляція після в’їзду в країну протягом 14 днів більше не буде обов’язковою.
Станом на 31 травня 2020 року зареєстровано понад 6 мільйонів випадків захворювання на коронавірусну інфекцію у майже всіх країнах та територіях. Унаслідок пандемії близько 350 тисяч осіб померли та понад 2,5 мільйони – одужали.
Фото, надані “Файному місту”: Марія Трач