Тернополянам знову варто бути готовими до подорожчання продуктів
В час вiйни мешканцi Тернопiльщини не стали заробляти бiльше, а дехто i взагалi втратив роботу. Цiни на продукти пiднялися, та й це, кажуть експерти, ще далеко не кiнець.
За словами аналiтика Центру дослiджень продовольства та землекористування Київської школи економiки Павла Мартишева, повномасштабна вiйна, цiни на паливо, порушення логiстики, курс гривнi щодо долара та перебої у енергетицi. Всi цi подiї i є причиною здорожчання продуктiв. Так, до кiнця року вартiсть продуктового кошика зросте ще до 10%.
«Коли ми отримали оцю ситуацiю з електроенергiєю, ймовiрнiсть здорожчання цiн на продукти зросла. I це посилилося в першу чергу для тих харчових продуктiв, у собiвартостi яких висока частка електроенергiї. Для яких саме? Це обробленi харчовi продукти – хлiб, молочнi продукти, кондитерська промисловiсть, м’яснi продукти. Через ймовiрнi перебої з електрикою на заводах може здорожчати також i соняшникова олiя. Це попри те, що у нас є новий врожай соняшника», – розповiдає Павло Мартишев.
Та й овочi, ймовiрно, теж зростуть у цiнi, адже їх найбiльше везли з пiвдня Запорiзької областi та Херсонщини. А через окупацiю зеленої вiтчизняної продукцiї на прилавках вже значно поменшало. Натомiсть, у магазинах з’явилося чимало iмпортних овочiв за вищою цiною.
«В середньому продукти можуть здорожчати на 7%, максимум на 10%. Зараз ще оця ситуацiя з зерновим коридором. Якщо вiн пiддасться колапсу i в нас не буде експорту – це негативно для гривнi. Вiдтак вона пiде вниз, i цiни будуть зростати ще бiльше», – вважає аналiтик.
На зростання цiн може також вплинути порушення процесу виробництва i переробки продукцiї. Тобто, через вiдсутнiсть електрики пiдприємства будуть простоювати – це означає, що буде менше продукцiї. Менше продукцiї – вищi цiни.
«Така ситуацiя може створити деяку панiку серед населення, пiдвищить iнфляцiйнi очiкування, i люди будуть бiгти скуповувати консерви та гречку. I тим самим цiна пiдвищуватиметься. Загалом, вiдсутнiсть електроенергiї вплине на всi сектори економiки», – розповiдає Павло Мартишев.
Та, кажуть експерти, попри здорожчання, нинi можна i зекономити на продуктах. Зокрема, українцям радять бiльше купувати на ринках, адже домашня продукцiя мало залежить вiд iнфляцiї та курсу долара. Ще один ефективний метод не витрачати великi грошi на продукти – звертати увагу на рiзноманiтнi акцiї у супермаркетах. Мовляв, часто у разi перебоїв електрики, мережевi магазини намагаються продати населенню продукти, якi швидко псуються. До того ж, за привабливою цiною.