Студенти Тернопільського мистецького коледжу провели розколяду у храмі Чистилова
У неділю, 26 січня, студенти Тернопільського мистецького фахового коледжу імені Соломії Крушельницької (ТМФК) влаштували розколяду в церкві святого архистратига Михаїла Української греко-католицької церкви, що в селі Чистилів. Про це повідомляє Суспільне Тернопіль.
Студентський хор співав літургію, а по її завершенні організував концертну програму, до якої увійшли святкові віншування та популярні коляди в аранжуванні українських композиторів.
Студентка четвертого курсу коледжу Олена Ткачук, яка навчається на відділі хорового диригування розповіла, що розколяду в храмах Тернопільщини проводять не вперше.
“Розколяда — це дійство, яке традиційно влаштовують між Водохрещем і Стрітенням на завершення різдвяно-новорічних свят. Наш хоровий відділ славиться тим, що якраз такі заходи ми дуже любимо, а церковні співи нам дуже притаманні. Щороку в нас є традиція, ми співаємо літургії і коляди — це для нас взагалі найкращий час, тому ми стараємося їм приділяти більше уваги. І стараємося, щоб це не було тільки в нас внутрішньо в коледжі, ми намагаємося ділитися цим, де тільки можна. Куди запрошують, ми туди їдемо з радістю”.
За словами Олени, літургійний спів — це частина навчальної програми:
“Сама літургія входить в навчальний курс, так само, як і деякі коляди. Так що фактично, як такого особливого часу ми не приділяли на підготовку, бо це все опановуємо в коледжі”.
Диригував хором студент четвертого курсу Павло Яворський.
“Цього року я є старостою хору і намагаюся наших студентів виводити з концертами. Найчастіше ми відвідуємо храми, де прославляємо нашим співом Бога. Я мріяв бути диригентом з першого курсу. І ось настав той період навчання, коли ти готуєшся, щоб стати перед цим прекрасним колективом і своїми руками творити мистецтво, творити радість і для себе, і для інших”, — сказав Павло.
Спів студентів слухали учасниці сільського церковного хору. Катерина Фаїна з Чистилова співає тут 8 років:
“У нашому сільському церковному хорі я співаю зі своєю сестрою Мар’яною. Навчаюся в Тернопільському національно-педагогічному університеті на факультеті мистецтв, на спеціальності музичне мистецтво. І можу сказати, що спів студентів коледжу — це потужно, адже вони займаються цим щодня. Ми їм дуже вдячні, що вони сьогодні прославляють Бога своїм співом”.
Сподобався такий супровід богослужіння й Юлії Костів, яка теж є хористкою в цьому храмі:
“Студенти своїм співом довели мене до мурашок. Це прекрасно, що таке існує”.
У пані Ольги в цьому хорі співає онука, тому жінка приїхала на розколяду в Чистилів з Тернополя.
“Я навіть не сподівалася такого. Я знала, що вони гарно співають, я знала, що вони ходили з вертепом, для якого самі готували костюми. Добре, що є такі діти, що діти в гуртуються, ходять до церкви й підтримують українські традиції”.
Парафіянин храму Святого архистратига Михаїла Юрій Маленький розповів, що таке дійство йому дуже сподобалося:
“Так легко час сьогодні минув, так гарно, аж не хочеться додому йти. Мені дуже сподобалося, наші церковні хористи гарно співають, а студенти, — ну то дуже гарно співають. Хотілося б, аби такі заходи відбувалися у нас частіше”.
За словами жительки Чистилова Лесі Маленької, розколяда відбулася в храмі уперше:
“Оскільки це вперше — це дуже добре. Дуже добре, що діти з коледжу відгукнулися на пропозицію нашого отця Ореста і підтримали, приїхали. Звичайно, що в сьогоднішній день така розколяда дуже-дуже потрібна. Тому що кожна родина переживає і відчуває на собі той біль війни. А таке сьогоднішнє богослужіння, яке було увінчане розколядою, відбулося дуже знаково. І однозначно, хтось відчув якусь певну зміну, зміну в настрої, зміну в підтримці. Але найголовніше, що наша молодь дуже щиро сприймає віру в Бога. Наші діти хочуть надолужити все те, що мабуть прогаяли ми”.
Настоятель храму, священник Орест Каспрук сказав, що такий захід у церкві додасть сили духу і настрою парафіянам.
“Це непростий час, знаєте, люди дуже напружені і переживають. А такі моменти нас повертають в час світлий, мирний, спокійний, Божий. І якраз сьогодні була така була можливість, щоб побути в мирі та розважити над Божим словом. Гарно вийшло, мені особисто дуже сподобалася і така форма, й рівень високий. Я сподіваюся, ми ще зустрінемося у нашому храмі з цими студентами”.
Отець Орест розповів, що в цьому хорі співають студенти, які мають у Чистилові родичів:
“Це й стало такою спільною ініціативою, організувати такий захід, який і Бога прославлятиме й підтримає українські традиції”.
Читайте також: У Тернополі відкрили виставку мисткині Наталії Басараб.