Сьогодні вперше за новим календарем тернополяни святкують Водохреще
З кранів тернополян тече освячена Йорданська вода
6 сiчня християни схiднoгo oбряду вiдзнaчaють церкoвне святo – Хрещення Гoспoднє aбo Бoгoявлення. Йoрдaн – це третє нaйбiльше i зaвершaльне святo рiздвянo-нoвoрiчнoгo циклу.Це третє, найбiльше й завершальне свято рiздвяно-новорiчного циклу. У народi воно має кiлька назв: Водохреще, Водохреща, Водохрестя, Водощi, Йордан, Ордань.
Богоявлення – це тридення. Його, як i на Рiздво, розпочинає пiсна кутя на Святвечiр; далi – день самого Водохреща, або Йордан, i наступний день – Iоанна Хрестителя. На це свято згадується i прославляється Євангельська подiя – хрещення Iсуса Христа у рiчцi Йордан святим Iоанном Хрестителем.
У Святому Письмi сказано, що пiд час хрещення на Iсуса iз неба у виглядi голуба зiйшов Святий Дух, i пролунав голос Божий, тому свято i називається Богоявленням. У всiх храмах на Хрещення служиться святкова лiтургiя, яка завершується великим освяченням води. Обряд освячення води виник ще з перших часiв християнства за прикладом Iсуса Христа, який освятив води Йордана.
Вважається, що вода, освячена 18 i 19 сiчня, називається Богоявленською або Йорданською i має однакову силу i застосування: нею освячують храми та домiвки, дають пити тяжкохворим, зберiгають вдома протягом року до наступного Водохреща.
У народi iснувало чимало прикмет, пов’язаних з Водохрещем. Якщо цього дня ясна й холодна погода – на посушливе лiто, похмура й снiжна – на рясний урожай. Пiд час освячення води йде снiг – добре роїтимуться бджоли i колоситиметься хлiб. Якщо нiч зоряна – вродять горiхи та ягоди. На Водохреще востаннє спiвають колядки. У давнину пiсля свята розпочинався новий весiльнiй сезон, який тривав до Великого посту.
Цього року в Українi вперше офiцiйно святкують Водохреще 6 сiчня. Православна церква України та Українська греко-католицька церква торiк 1 вересня, з початком церковного новолiття, перейшли на новоюлiанський календар. Тож тепер бiльшiсть церковних дат вiдзначаються на 13 днiв ранiше.
Водночас у ПЦУ пiдкреслили, що перехiд церков на новий календар є добровiльним, i те, що певнi парафiї i монастирi залишаються на старому стилi, не має бути приводом для суперечок. Тому деякi українцi ще вiдзначатимуть Водохреще за юлiанським календарем 19 сiчня. Цього календаря дотримуються ще Росiйська, Сербська, Грузинська та Єрусалимська православнi церкви.
Новоюлiанським же календарем користуються бiльшiсть православних церков, в тому числi Константинопольський патрiархат.