Скільки коштуватиме нова оперативка для ноутбука та як її обрати?
Оновити залізо ноутбука не так просто, як комп’ютерне. Однак якщо ваш старенький лептоп працює повільніше, ніж хотілося б, в нього все ще можна вдихнути нове життя. В першу чергу спробуйте збільшити обсяг оперативної пам’яті — це допоможе ноутбуку швидше завантажувати програми та відкривати файли, а також підвищить ефективність роботи в режимі багатозадачності. Більше деталей розкажуть експерти прайс-агрегатору E-Katalog.
Типи ОЗП для лептопів та їхня вартість
На даний момент на ринку ОЗП актуальні два стандарти пам’яті: DDR3 (в тому числі її поліпшена модифікація DD3L) і DDR4. Пам’ять типу DDR3 переважно використовується в старих моделях ноутбуків, випущених до 2016 року, а також в деяких бюджетних моделях, що вийшли пізніше. Новіший стандарт DDR4 характеризується підвищеною продуктивністю та застосовується в більшості сучасних лептопів.На жаль, кожен ноутбук має роз’єм, розрахований під пам’ять певного типу, тому встановити оперативку класу DDR4 в ноутбук з інтерфейсом під DDR3 не вдасться. Дізнатися, яка саме пам’ять використовується у вашому пристрої, можна за допомогою спеціальних утиліт (наприклад, AIDA64) або просто відкривши кришку ноутбука та поглянувши на позначення на старій планці.В яку ж суму обійдеться нова оперативна пам’ять для ноутбука? Сервіс порівняння цін інтернет-магазинів надає наступні дані:
- 8 ГБ стандарту DDR3 — від 750 грн;
- 8 ГБ (2 модулі по 4 ГБ) DDR3 — від 1100 грн;
- 16 ГБ (2х8 ГБ) DDR3 — від 2600 грн;
- 8 ГБ DDR4 — від 1000 грн;
- 8 ГБ (2х4 ГБ) DDR4 — від 1100 грн;
- 16 ГБ DDR4 — від 1700 грн;
- 16 ГБ (2х8 ГБ) DDR4 — від 2000 грн;
- 32 ГБ DDR4 — від 4000 грн;
- 32 ГБ (2х16 ГБ) DDR4 — від 3800 грн;
- 64 ГБ (2х32 ГБ) DDR4 — від 8300 грн.
Приведена інформація актуальна станом на березень 2021 року. Порівняти характеристики моделей, підібрати оптимальну оперативну пам’ять для вашого ноутбука та знайти магазини з найнижчою ціною ви можете на порталі E-Katalog.
На що звернути увагу при виборі?
Один з найважливіших критеріїв, що дозволяє порівнювати різні модулі оперативної пам’яті між собою, — тактова частота. Чим вище цей показник, тим більшу продуктивність має ОЗП, тим краще вона підходить для ігор та «важких» програм. Водночас важливо переконатися, що відповідна частота підтримується материнською платою ноутбука. Цей параметр обов’язково вказується в її характеристиках.
Не забудьте подивитися, скільки слотів під ОЗП відведено в вашому комп’ютері. Якщо слот всього один, доведеться відмовитися від покупки моделей, що складаються з двох планок.
Якщо ви маєте досить потужний ноутбук і любите ігри, можливо, варто звернути увагу на оперативну пам’ять з можливістю розгону (оверлокінга). Вона дозволяє змінювати робочу напругу й тактову частоту для підвищення продуктивності (у деяких моделей — навіть на 10%). В теорії можна розігнати й звичайну оперативну пам’ять, проте це загрожує збоями та навіть перегоранням мікросхем, в той час як в оверлокерських моделях розгін здійснюється швидше і простіше. До того ж він часто покривається гарантією виробника.