Скандал через гуманітарку розгорівся на Тернопільщині: приймали допомогу для переселенців
У Гусятині розгорівся скандал через гуманітарку.
В спортивнiй школi рiк приймали благодiйну допомогу для переселенцiв, яких тепер виселили.
Все почалося iз допису на сторiнцi Гусятинської селищної територiальної громади, де дякували за отриману гуманiтарну допомогу. Переселенцi у коментарях теж подякували благодiйникам, а от до влади поставили питання – куди ж всi тi речi дiваються?
Алла Потапчук iз окупованого Скадовська на Херсонщинi. Iз шiстьма дiтьми (сьомий син зараз воює) вона майже рiк живе у ДЮСШ в Гусятинi. На базi школи пiсля повномасштабного вторгнення зробили прихисток для ВПО.
“Весь рiк сюди спонсори вкладали великi кошти – Норвезька рада, Червоний хрест. Робили ремонти, тому що громада обiцяла їм, що тут будуть жити переселенцi”, – розповiдає Алла Потапчук.
Та сталось так, що у ДЮСШ залишилась лише вона iз дiтьми. Решту людей виселили.
“Я тут як ширма для норвежцiв, от живе тут одна родина i хватає. А те, що ще 10 вiльних кiмнат, нащо туди людей поселять”, – запитує Алла.
А скандал почався пiсля того, як жiнка попросила надати прихисток своїй знайомiй Вiкторiї iз двома дiтьми з Херсонщини, дiм яких затопило вiд пiдриву ГЕС.
“У них розмило документи, треба допомогти вiдновити, нi одiтись, нi взутись, нi грошей. Я пiдходжу до директора школи i запитую: Iгор Михайлович, можна я заберу до нас? Вiн погодився”.
Та потiм, додає Алла, думка директора, як i голови громади, неодноразово змiнювалась. У пiдсумку вона почала дзвонити в рiзнi iнстанцiї, робити розголос, тож наразi, каже, Вiку iз дiтьми посели у ДЮСШ. Але чому це виявилось такою проблемою? Тим паче, якщо “Тернопiльщина готова допомагати”.
Що кажуть у Гусятинськiй селищнiй радi?
Голова громади Степан Карпо вiдмовився коментувати ситуацiю.
У вiддiлi соцiального захисту та охорони здоров’я всi слова Алли заперечують. Кажуть, гуманiтарна допомога на мiсцi, просто немає потреби все дiставати, адже у ДЮСШ живе лише одна сiм’я (зараз двi). I додають, Гусятинську бальнеологiчну лiкарню, де теж живуть ВПО, будуть реформувати. Тож людей звiдти треба буде десь влаштувати, можливо, i в ДЮСШ. Тому нiкого i не селили.
У вiддiлi освiти ситуацiю прояснили так. Ще торiк отримали документи вiд департаменту освiти тернопiльської ОВА про необхiднiсть пiдготувати навчальнi заклади до освiтнього процесу 2022/2023. Це передбачало виселення ВПО, якi там живуть, i надання їм альтернативного прихистку.
“I вже починаючи iз червня 2022 року ми починаємо не селити в цей заклад (ДЮСШ – ред.). I люди, якi не мали дiтей, ми починаємо виселяти у заклади, де є гуртожитки по областi. Але залишається сiм’я, вона є багатодiтною i ми залишаємо її у спортивнiй школi. Одна єдина сiм’я”, – пояснює начальниця вiддiлу освiти, сiм’ї, молодi та спорту Ольга Туткалюк.
Тим паче, звертаються до вiддiлу i батьки юних вихованцiв, якi не бажають, щоб у ДЮСШ жили переселенцi. Бо це освiтнiй заклад.
Але тодi лишається незрозумiлим, чому протягом року Гусятинська селищна рада активно приймала гуманiтарну допомогу вiд благодiйникiв. I сама ж вказувала, що це для переселенцiв, якi живуть у ДЮСШ. Нi слова про те, що людей звiдти мають виселити у дописах немає.
“Мiсто” зв’язалося iз жiнкою (iм’я та прiзвище вiдомi автору) з Донеччини, яка заселилась до ДЮСШ у Гусятинi в червнi 2022 року. Вона має iнвалiднiсть 1 групи. З її слiв, спочатку переселенцям там дуже допомагали. Але як тiльки благодiйники зробили ремонти, всiх виселили. Жiнку в кiнцi лютого вiдправили до гуртожитку в Трибухiвцях, де вона платить за проживання 1000 грн в мiсяць (1400 грн в опалювальний перiод). Для неї це багато, тож просилась назад до ДЮСШ, де жила безкоштовно. Не прийняли. Хоча, каже, на “гарячiй лiнiї” для ВПО їй повiдомили, що заклад продовжує числитись як прихисток.
Алла Потапчук розповiла, якi умови для переселенцiв зробили у спортивнiй школi спонсори, i хто ними зараз, зокрема, користується.
“Купу пральних машин, електроплит, постiль, 60 кроватей привiз Червоний хрест, новi матраци, мiкрохвильовки, холодильники, телевiзори, всього не можу i вспомнити. Нам зробили душеву гарну, там стоїть двi нових машинки пральних, i двi сушильних. Но ми не можемо туди ходити. Душ закритий. Ми мусимо з дiтьми чекати, поки їхнi мажори понапиваються, понакупаються в саунi, тiльки тодi ми можемо в той душ сходить. А це бувало таке, що i пiсля 11 вечора”.
“Мiсто” запитувало Ольгу Туткалюк про те, куди ж дiнеться вся та гуманiтарна допомога, яку передали ДЮСШ благодiйники, коли виселять переселенцiв. Вона пояснила, що всi речi залишаться у школi i ними користуватимуться вихованцi закладу, серед яких i дiти ВПО.
Алла Потапчук входить у раду з питань вимушено перемiщенних осiб при селищнiй радi. Загалом у Гусятинi живе близько 100 сiмей переселенцiв. Вони хочуть надати розголосу проблемi, яка склалася у Гусятинi i змiнити ситуацiю. Адже людям продовжують передавати необхiдну допомогу, яка до них, чомусь, не доходить. Бо ж “все стоїть отам, на базарi”.
Автор матерiалу: Яна Полухiна.