Що відбувається зараз із лікуванням онкозахворювань в Україні?
4 лютого вiдзначається Всесвiтнiй день боротьби проти раку. Онкологiчнi захворювання залишаються великою проблемою як в Українi, так i в усьому свiтi.
В Українi за перший рiк повномасштабної вiйни онкологiчний дiагноз отримали 93 тис. людей, померли вiд раку 39 тис. При цьому ми розумiємо, що реальнi цифри можуть бути бiльшими, адже частина територiї країни окупована, також багато людей виїхало за кордон.
Що держава робить для лiкування онкозахворювань в Українi?
Державна програма медичних гарантiй покриває основнi види дiагностики та медичної допомоги на кожному етапi лiкування, включно з оперативним видаленням онкоутворень, хiмiотерапевтичним та радiологiчним лiкуванням.
Для пацiєнтiв послуги з лiкування повнiстю безоплатнi, їх оплачує медзакладам Нацiональна служба здоров’я України. Так, за хiмiотерапевтичне лiкування та супровiд одного пацiєнта вiком до 18 рокiв держава сплачує лiкарнi близько 131 тис. грн, а за одного дорослого – близько 36 тис. грн.
Також держава забезпечує хiмiопрепаратами, якi закуповуються за державною програмою. На лiкування онкогематологiчних захворювань одного пацiєнта до 18 рокiв держава видiляє майже 224 тис. грн, дорослого – понад 61 тис. грн.
За радiологiчне лiкування та супровiд як дорослих, так i дiтей медзаклади отримують бiльш як 51 тис. грн, а якщо вони мають сучасне обладнання для радiотерапiї, зокрема лiнiйний прискорювач, гамма-нiж чи кiбернiж – понад 77 тис. грн.
У 2023 роцi Нацiональна служба здоров’я виплатила медзакладам за лiкування пацiєнтiв з онкологiєю понад 6 млрд гривень. З них на хiмiотерапевтичне лiкування пiшло 2,26 млрд грн, променеву терапiю – 2,44 млрд грн, лiкування пацiєнтiв з гематологiчними та онкогематологiчними захворюваннями – 1,36 млрд грн.
Також держава централiзовано купує лiки та медичнi вироби, що необхiднi для лiкування онкологiчних хвороб. У 2023 роцi Медзакупiвлi придбали майже 100 рiзних препаратiв та медичних виробiв для безоплатного лiкування онкологiчних хвороб у дорослих пацiєнтiв.
Загальна вартiсть цих товарiв – понад 2,1 млрд грн. Крiм цього, на 400 млн грн придбано препарати для лiкування дiтей, що мають дiагноз “онкологiя”. Медичнi закупiвлi України закуповують для українцiв хiмiотерапевтичнi лiки, препарати супроводу (застосовуються для зменшення токсичностi хiмiопрепаратiв), медичнi вироби, що застосовуються для боротьби з раком тощо.
Щоб отримати всi послуги безоплатно, пацiєнтам достатньо мати направлення вiд сiмейного або профiльного лiкаря. Важливо – якщо пацiєнт переїхав в iншу мiсцевiсть, переукладати декларацiю з iншим лiкарем необов’язково. Можна зв’язатися зi своїм лiкарем i дiзнатися, чи може вiн зробити вам електронне направлення дистанцiйно, або ж отримати таке направлення в iншого лiкаря.
Закупiвля iнновацiйного обладнання для променевої терапiї
Наприкiнцi минулого року Україна придбала 15 систем лiнiйних прискорювачiв для променевої терапiї. Лiнiйнi прискорювачi – це iнновацiйне обладнання, яке дозволяє за допомогою рентгенiвського або гамма-випромiнювання впливати безпосередньо на раковi клiтини або пухлини у внутрiшнiх органах пацiєнта, при цьому вони мiнiмально шкодять здоровим тканинам. Таким чином можна лiкувати важкi стадiї раку безоперацiйно та з бiльшою ефективнiстю.
Це дуже дороговартiсне обладнання, але завдяки тому, що ми придбали лiнiйнi прискорювачi через Медичнi закупiвлi України, його загальна вартiсть склала 541 млн грн замiсть очiкуваної в понад 1 млрд грн. Вiдтак на заощадженi кошти незабаром можлива ще одна закупiвля цього устаткування, якого дуже потребують хворi на рак люди.
Системи лiнiйного прискорювача розподiлять у Сумську, Рiвненську, Чернiвецьку, Тернопiльську, Хмельницьку, Чернiгiвську, Полтавську, Черкаську, Херсонську, Волинську, Iвано-Франкiвську, Одеську, Кiровоградську, Харкiвську та Київську областi.
Держава фiнансує трансплантацiю кiсткового мозку
У 2024 роцi пересадку кiсткового мозку, якої часто потребують пацiєнти з онкозахворюваннями кровi, додали до програми медичних гарантiй.
Кiстковий мозок – це м’яка тканина всерединi кiсток, яка виробляє кровотворнi стовбуровi клiтини. При деяких видах раку кровi та низцi iнших захворювань кiстковий мозок не може виробляти стовбуровi клiтини або виробляє хворi.
Пересадка здорових кровотворних стовбурових клiтин або частини кiсткового мозку вiд донора продовжує життя пацiєнта i дозволяє продовжувати лiкування до досягнення ремiсiї.
Пiлотний проєкт з пересадки кiсткового мозку запустили ще у 2019 роцi, тодi такi операцiї державним коштом робили лише у трьох закладах – Нацiональному iнститутi раку, дитячiй лiкарнi “Охматдит” у Києвi, Черкаському обласному онкологiчному диспансерi. Поступово кiлькiсть закладiв збiльшується.
Наразi такi операцiї можна зробити у дев’яти лiкарнях, шiсть iз них розташованi в Києвi, по однiй у Черкасах, Львовi та Днiпрi. У 2023 роцi попри вiйну в Українi провели вже 340 пересадок кiсткового мозку, тодi як у 2022 роцi їх було 223.
Ранiше у нас з’явився власний реєстр донорiв кiсткового мозку. Чому це важливо?
Спочатку в Українi робили трансплантацiї кiсткового мозку лише вiд родичiв-донорiв – якщо це було можливо. Але часто рiднi не пiдходять як донори кровi. З 2020 року пiсля внесення необхiдних законодавчих змiн в Українi почали робити такi операцiї, але тодi неспорiднених донорiв шукали все одно в iнших країнах.
Завдяки реєстру донора можна знайти й в Українi. Втiм, поки база потенцiйних кандидатiв мала – усього близько 9 тис. людей, тодi як у свiтовому реєстрi їх понад 40 мiльйонiв. Що бiльше донорiв кiсткового мозку – то бiльше шансiв знайти потрiбного. Якщо в українському реєстрi буде мiльйон людей, то майже для кожного випадку можна буде пiдiбрати донора.
Донацiя кiсткового мозку – це безпечна процедура, пiсля якої людина швидко вiдновлюється. Зареєструватися як потенцiйний донор просто – охочим людям, молодшим 35 рокiв, потрiбно заповнити заявку на сайтi, i ви отримаєте лист з тест-пакетом.
У ньому – ватнi палички: проводите ними по внутрiшнiй поверхнi щоки, та висилаєте їх назад. У лабораторiї проведуть типування вашого зразка ДНК та занесуть вас у базу даних, щоб в майбутньому пiдiбрати людину, якiй ви пiдходитимете як донор.
Тому закликаю всiх долучатися до донорства кiсткового мозку i допомагати рятувати життя!
На жаль, вiд онкологiчних захворювань не застрахований нiхто. Та у 40% випадкiв раку можна запобiгти завдяки здоровому способу життя, зокрема вiдмовившись вiд курiння, засмагання на пляжi чи в солярiї, обмеживши споживання алкоголю.
I варто памʼятати, що раннє виявлення раку суттєво збiльшує шанси на успiшне лiкування. Тож хочу звернутися до українцiв та українок: не забувайте бодай раз на рiк вiдвiдувати сiмейного лiкаря, не бiйтеся питати, якi саме профiлактичнi обстеження вам потрiбно зробити з огляду на ваш вiк, стан здоров’я та родинну iсторiю хвороб. А при тривожних симптомах не чекайте, поки само мине.
Турбуйтесь про здоров’я – зруйнуйте раку плани!
Вiктор Ляшко, мiнiстр охорони здоров’я України, спецiально для УП.Життя