Що буде із тернопільськими дошкільнятами «без прописки»?
Діти, за яких батьки відмовляються платити 1215 грн на місяць, не зможуть відвідувати садочки. Так вирішили місцеві чиновники, вони погрожують відрахуванням. Юристи запевняють: це порушення закону, батьки готуються до війни з місцевою владою, повідомляє «20 хвилин».
Якщо раніше про те, що на батьківські плечі можуть покласти додаткову плату за відвідування садочку у міськраді говорили з попередженням. То тепер чиновники зубами «вчепилися» в незареєстрованих у місті дітей: з 1 травня за кожен місяць їх перебування у закладах дошкільної освіти потрібно віддати 1215 грн.
Такий лист з управління освіти міськради від 23 квітня поточного року отримали всі керівники ДНЗ. Нагадаємо, ще з 1 січня 2018 року чиновники пропонували встановити додаткову щомісячну плату у садках для «іногородніх дітей» – 1215 грн. Фактично виконання рішення сесії від 24 лютого 2017 року «Про взаємовідносини з об’єднаними територіальними громадами (іншими органами місцевого самоврядування) у сфері надання послуг» чиновники вирішили перекласти на плечі простих людей. У скандальному пункті 4 йдеться, що органи місцевого самоврядування повинні зробити умови для того, аби діти, які належать до них територіально, могли відвідувати там заклади освіти, або ж відшкодувати Тернопільській міськраді кошти. Батьки також «мають право» самостійно оплатити ці витрати.
Термін підписання угод закінчився
Після багаточисленних звернень, скандалів і акцій протесту в міськраді нібито вирішили спробувати домовитися з місцевими органами самоврядування. Питання додаткової плати для іногородніх дітей відклали до 1 квітня, але скандального 4 пункту, згідно із яким саме батьки можуть оплачувати надані послуги, скасувати відмовилися. Важливо: ст. 93 Бюджетного Кодексу України передбачено, що усі міжбюджетні трансферти на 2018 рік мають бути укладені до 1 серпня 2017 року. Як ми вже неодноразово згадували в публікаціях, про встановлення додаткової плати для «іногородніх» дітей, які відвідують тернопільські садки, в інших районних центрах, селах, селищах чи навіть областях нічого не чули. Лише цьогоріч міське управління освіти скерувало листи в окремі з них, хоча і наполягають, що всі громади таке звернення отримали.
Нема сенсу ходити в садок
Обурені, злі, шоковані та готові до рішучих дій – так можна сказати про батьків, діти яких потрапили під «обстріл» міської влади. У їхніх спільнотах повідомляють про погрози з відрахуванням дітей. Мами готові «штурмувати» міськраду, прокуратуру та звертатися за захистом у Київ.
– Хотілось, аби і тернополяни підтримали нас у боротьбі за права дітей. Немає бути «чужих» і «своїх». Не будьте байдужими! – закликає мама двох діточок, пані Наталія.
Боржників хочуть відраховувати
Співчувати «іногороднім» в місцевому управлінні освіти, вочевидь, ніхто не збирається. Мовляв, їхні працівники – лише виконавці рішення, яке прийняла міська рада на сесії 24 лютого минулого року. За словами в.о начальника управління Ірини Сум, дошкільні навчальні заклади наразі відвідують 1558 дітей, які не зареєстровані в місті. 422 дитини зареєстровані в Тернопільському районі, за 327 з них кошти надходитимуть за рахунок укладених угод про міжбюджетний трансфер.
– Тернопільський район пояснив нам, що готовий заплатити кошти за тих дітей, які не мають у своїх населених пунктах закладів дошкільної освіти чи ті переповнені. Для інших створені належні умови перебування дитини у садках за місцем їх проживанням, – каже пані Сум. – Усі батьки і діти належать до певної територіальної громади, орган місцевого самоврядування якої також має власний бюджет. А відтак за ці кошти повинно забезпечуватися надання дітям освітніх послуг. Така позиція закріплена чинним законодавством України. Наразі угоди про здійснення міжбюджетних трансферів укладені між Тернопільською міською радою і Байковецькою сільською радою та Залозецькою селищною радою.
Відшкодування по міжбюджетному трансферту відбуватиметься за ті дні, коли дитина відвідує заклад. Для батьків, які самостійно оплачуватимуть послуги, за повний місяць – 1215 грн, додає заступник начальника управління освіти з фінансових питань Олена Пельвецька. Абсурднішого рішення годі було й придумати! На питання, чому така несправедливість, відповідає коротко: «Ну таке рішення сесії… я не можу коментувати нічого».
– Чому ми маємо надавати послуги тим людям, які не формують наш бюджет? – запитує вона у відповідь на репліку журналіста про порушення законного права вільного доступу дітей до освіти. – Значить, батьки мають іти в селищні ради і вимагати в них гроші за своїх дітей.
Цікаво, що Тернопіль ні копійки не відшкодував іншим містам, районам чи селам за те, що там навчаються діти, зареєстровані у Файному. Пані Пельвецька каже, що ніхто з керівників органів місцевого самоврядування до них не звертався.
Ще один абсурдний момент – категорія пільговиків: власники ПП звільняються від сплати, а от їх наймані працівники, – ні. Навіть дітей учасників АТО, які не зареєстровані в Тернополі, виключили зі списку пільговиків, мовляв хай за них громада платить. Аби міська рада платила за переселенців, вони також повинні надати підтвердження – договір оренди квартири чи довідку про місце реєстрації у Тернополі. Інакше також самостійно сплачуватимуть 1215 грн/міс.
Чи виключатимуть дітей із садків у разі несплати? У рішенні сесії йдеться про те, що батьки мають право оплатити, а не зобов’язані. Хоча в управлінні трактують інакше.
– Якщо територіальні громади не укладають договори про міжбюджетний трансферт, то батьки мають право самі оплатити послуги, в іншому випадку їхні діти будуть відраховані. Зараз ми готуємо документ про порядок нарахування батьківської плати у закладах дошкільної освіти, – підсумовує Ірина Сум.
Категорія пільговиків:
- Діти-сироти; діти, позбавлені батьківського піклування; діти-інваліди;
- Діти, у яких один з батьків зареєстрований у місті;
- Діти громадян, які працюють в комунальних установах/підприємствах, організаціях Тернопільської міської ради; на підприємствах, які обслуговують житловий фонд міста;
- Діти приватних підприємців, власників приватних підприємства, ТОВ, які сплачують податки до бюджету Тернополя.
Районна рада збиратиметься 4 травня
Батьки не повинні бути заручниками міжбюджетних трансфертів, вкотре наголошує голова райдержадміністрації Олександр Похилий. За його словами 3,7 млн грн заклали в бюджеті району для дітей, які навчаються в місті Тернополі. На сесії 4 травня депутати мають дати «зелене» світло для їх перерахунку та укладення угоди про міжбюджетний трансферт.
– Також будемо остаточно вирішувати питання по тим дітям, які можуть відвідувати ДНЗ у свої населених пунктах. Хоча батьки в праві самостійно обирати навчальний заклад для своєї дитини, – каже він.
Активісти готують звернення в прокуратуру
Активіст «Автомайдану», голова обласного осередку Ради незалежних бухгалтерів та аудиторів Павло Іванечко спільно з батьками готують звернення в прокуратуру, Міністерство освіти і науки України, аби ті розібралися в ситуації. – У рішенні сесії йдеться, що батьки мають право, а не зобов’язані. Тим паче, що згідно з Конституцією, освіта є безкоштовною. Законних підстав для відрахування немає. У випадку погроз чи інших дій батьки мають право викликати поліцію, – каже він. – Підемо на сесію, підемо до Надала, іншого вибору в нас немає. Підстави для відрахування дитини з садочка (Постанова Кабміну від 12 березня 2003 р. №305: – за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють; – на підставі медичного висновку про стан здоров’я дитини, що виключає можливість її подальшого перебування у ДНЗ; – у разі несплати без поважних причин батьками або особами, які їх замінюють, плати за харчування дитини протягом двох місяців. Забороняється безпідставне відрахування дитини з дошкільного навчального закладу.