Рада планує передати контррозвідку із СБУ до ГУР. Експерти бачать у цьому проблему
Рада планує передати контррозвідку із СБУ до ГУР. Експерти бачать у цьому проблему
В Україні можуть знову об’єднати Головне управління розвідки та контррозвідки, як за радянських часів. ГУР тепер дублюватиме функції контррозвідки, які є й у СБУ. Правозахисники побоюються, що це призведе, з одного боку, до конфліктів між різними правоохоронними відомствами, а з іншого – до боротьби з неугодними. У СБУ також бачать проблеми через цю ідею.
Відповідний законопроект №7380 уже внесено на розгляд Верховної Ради.
Відповідно до проекту закону, для розвідувальної діяльності на користь оборони держави та з метою забезпечення виконання завдань, покладених на Збройні сили України, передбачається створення Служби військової розвідки та контррозвідки.
Це військове відомство здійснюватиме розвідувальну діяльність у військовій сфері, сферах оборони, військового будівництва, військово-технічного співробітництва, кібербезпеці та інформаційній сфері.
Більшість авторів – “слуги” народу на чолі з Мар’яною Безуглою та Галиною Третьяковою. Також там значиться екс-спікер Ради Дмитро Разумков.
Новостворене відомство, яке є військовим формуванням, здійснюватиме розвідувальну діяльність у військовій сфері, сферах оборони, військового будівництва, військово-технічного співробітництва, кібербезпеці та інформаційній сфері.
У повноваженнях СБУ залишиться контррозвідка, але без військового сектора, а саме в рамках контррозвідувальної діяльності цей орган здійснюватиме контррозвідувальне забезпечення державного суверенітету, конституційного ладу та територіальної цілісності, науково-технічного, економічного, інформаційного потенціалу, охорони державної таємниці, в тому числі дипломатичних установ України, кібербезпеки, дотримання міжнародних режимів влади та органів місцевого самоврядування, судової системи, системи прокуратури, державних правоохоронних органів, державних правоохоронних органів спеціального призначення, транспортного комплексу, національної системи зв’язку, об’єктів критичної інфраструктури, сфери міжнародних відносин.
Координатор Медійної ініціативи з прав людини Ольга Решетилова вже заявила, що правозахисники вже багато років говорять про необхідність незалежної контррозвідки, яка є винятковою та основною функцією СБУ, і до цього має зводитись вся реформа СБУ.
“Під шум війни деякі люди з офісу президента та ГУР настільки повірили у власну безсмертність, що вирішили прибрати до рук військову контррозвідувальну діяльність у державі. Хтось у ВП вирішив одним помахом руки перекреслити майбутнє всіх спецслужб у період війни та повернути їх до радянських практик “Навіщо реформувати СБУ та працювати над розвитком військової контррозвідки, якщо можна її знищити, створивши аналог КДБ”, – пише Решетилова.
Вона також вважає, що законопроект пропонує вивести цей орган із підпорядкування Міністерства оборони, тобто Міноборони втратить функцію розвідувальної діяльності.
Одним із співавторів законопроекту є “Слуга народу” Мар’яна Безугла. Вона прокоментувала повідомлення Решетилової, але пізніше видалила свій коментар. Проте ЗМІ встигли його зберегти.
“Давайте кожен займатиметься своєю справою. Проект у розробці, ідея – потужне військове відомство, військове розвідспільнота. Деталі ще виписуються. Пишуть військові, береться досвід, зокрема, Ізраїлю”, – написала Безугла.
Водночас, джерело “Країни” в СБУ розповіло, чому рішення створити Службу військової розвідки та контррозвідки окремо від СБУ призведе до дисбалансу всередині українських структур безпеки.
“Небезпека в тому, що 24 стаття закону України про розвідку дозволяє самій розвідці, у співпраці з іншими українськими спецслужбами, не розкривати подробиці своєї діяльності. Іншими словами, якщо раніше отримана розвідкою інформація доходила до інших споживачів, то тепер передача функції контррозвідки військовій розвідці, призведе до “замкнутого циклу”, монополії розвідки на таку інформацію, що загрожує зловживаннями новоствореної структурою.Або ще приклад: контррозвідка розробляла шпигунів, ніхто в це не ліз, а потім з’ясувалося, що в цю справу можна заходити всім іншим спецслужбам та правоохоронним органам: НАБУ, ГБР та СБУ, тепер ще додасться і ГУР МО, що вже призвело до сутичок між підрозділами навіть усередині СБУ. довести це не можемо», — розповідає джерело.
Він вважає, що у задуманому вигляді нова структура може стати інструментом боротьби з неугодними і важелем для зведенням рахунків.
“Наприклад, з боку людей, які зловживаючи владою виконуватимуть “замовлення” за гроші або за інші преференції. Тобто, боротимуться проти своїх же невинних громадян на чиєсь прохання. А це порушення Конституції (тимчасове обмеження прав людини, яке відбувається виключно (за рішенням суду. Тут небезпека, що закон дозволить розвідці робити це в обхід встановленої процедури). Колись у США стався скандал на ґрунті звинувачення центрального розвідувального управління у роботі проти громадян своєї ж держави”, – розповіло джерело.
Джерело у службі додало, що вже зараз департамент військової контррозвідки розширили за одними даними на 1600, за іншими 2500 осіб і кадровий склад викликає питання. “Є проблема: набрали будь-кого. Це буде ціла громіздка структура, на вичищення та оптимізацію якої знадобиться багато часу і сил”, — вважає джерело.
Також нагадаємо, що з 1 травня набули чинності зміни до КПК. “Країна” розповідала, що написано в новому КПК: затримання на 9 діб, обшуки без зрозумілих та відстрочка вироку для мобілізованих.
Війна в Україні продовжується вже 86-й день. “Країна” стежить за тим, що відбувається 20 травня в матеріалі, що оновлюється.
Також ми підбивали підсумки 85-го дня війни. Під Харковом супротивник вів контратаки на раніше звільнені українськими силами села та засилав ДРГ. Не вщухали бої в Луганській області, там ворог намагається захопити Сєвєродонецьк та трасу Лисичанськ-Бахмут. Тривав вихід українських військових із території заводу “Азовсталь”.
Карти вторгнення, головні новини, фото та відео – у Telegram-каналі “Політика Країни”.
Щоб завжди бути в курсі найважливішого, рекомендуємо наші програми в AppStore та Google play.
Докладніше про ситуацію на фронті у блозі “Ясно. Зрозуміло” розповіла Олеся Медведєва.