Рада підтримала законопроєкт щодо захисту інтересів власників земельних паїв
24 квітня 2024 року Верховна Рада прийняла у першому читанні за основу проєкт Закону № 11150 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин».
Про це повідомили у пресслужбі Апарату ВР.
За словами народного депутата з Тернопільщини, секретаря комітету аграрної політики і земельних відносин у Верховній Раді України Івана Чайківського, основна мета проєкту Закону – «приведення законодавчих актів у сфері земельних відносин у відповідність з Законом України «Про адміністративну процедуру». Крім того, проект спрямовано на захист прав власників земельних часток (паїв)».
Основним завданням законопроєкту є продовження з 2025 року до 2028 року строку для оформлення права власності на уже наявні паї.
Відповідно до чинного законодавства, власники земельних паїв або їхні спадкоємці, які не встигли оформити право власності на них, мають це зробити до 1 січня 2025 року. У разі недотримання процедури, вважатиметься, що люди відмовилися від одержання земельної ділянки, а неоформлені землі перейдуть у комунальну власність територіальної громади за місцем розташування.
Проектом Закону пропонується:
1) продовження строку оформлення невитребуваних (нерозподілених) земельних ділянок, здійснення розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) та їх спадкоємцями земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок (з 2025 року до 2028 року).
2) відновлення обов’язковості підвищення кваліфікації сертифікованих інженерів-землевпорядників (на сьогодні норма зупинена на час військового стану).
3) продовження до 2026 року реалізації пілотного проекту із внесення відомостей до Державного земельного кадастру сертифікованими інженерами-землевпорядниками
4) усунення неузгодженостей між Законами України «Про землеустрій» та «Про оцінку земель» (один з них надає право проводити роботи із землеустрою та оцінки земель і юридичним особам і фізичним особам-підприємцям, другий – лише юридичним особам).
Крім того, проектом пропонується передбачити особливості адміністративної процедури у сфері земельних відносин.
Офіс підтримки адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу у своєму висновку від 18.04.2024 вважає, що законопроект відповідає цілям та принципам, закріпленим в Угоді про асоціацію та Хартії основоположних прав Європейського Союзу.
Фото: Анна Тарасенко