Прокуратура застосовує методи Януковича проти міського голови Тернополя Сергія Надала
Прокурорам дали команду «мочити» Надала методами Януковича
Активна публічна позиція міського голови та міської ради Тернополя щодо захисту української мови та протидія транспортній блокаді не могли не викликати реакцію Києва. Центральна влада дала команду силовикам покарати міську раду Тернополя. Не довго думаючи, прокурори задіяли методи, якими “ставили на місце” непокірних у часи Януковича.
Історія питання
У черні 2020 року, міський голова Тернополя Сергій Надал звернувся до керівництва держави з заявою, що спроби обмежити використання української мови у публічній сфері є політичною диверсією проти України, української нації та кожного українця. Так він відповів на спроби голови Верховної Ради Дмитра Разумкова змінити закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Готувався «мовний переворот» з позбавленням української мови статусу єдиної державної.
Відкрито виступити проти реваншистів з публічних осіб спромоглися небагато. Сергія Надала підтримали лише мера-націоналісти з сусідніх Івано-Франківська та Хмельницького. Тверда публісна позиція популярних міських голів не дозволила центральній владі перейти «червону» лінію. Але, як кажуть у народі, вони запам’ятали це.
Другою темою, про якою Надал перейшов дорогу урядовим функціонерам із “Зе-команди”, стала різка позиція Сергія Надала, щодо внесення Тернополя у червону карантинну зону з транспортною блокадою міста. Тоді, з подачі мера, на позачерговій сесії міської ради, депутати прийняли рішення не запроваджувати на території Тернополя правила «червоної зони» карантину. Сам Сергій Надал тоді заявив: «Вдумайтесь, тернополяни повертаються додому з інших міст і не знають, чи зможуть вийти на станції «Тернопіль». Вони з маленькими дітьми, повертаються з відпочинку чи їдуть до своїх стареньких батьків – що їм робити? Доки у Києві працюють «велюрові ресторани», у Тернополі «Укрзалізниця» заборонила зупинятися поїздам».
Очевидно, це стало останньою краплею для «слуг». Прокурорам дали команду «фас!». І вони не вигадали нічого кращого, як повернутися до методів роботи Януковича у часи перед Майданом та під час Революції гідності. Це й логічно, бо там продовжують працювати його кадри.
Як діяли методи Януковича у 2013
Тернопіль – перше місто, міський голова та депутати відкрито підтримав Майдан. Тоді сесія міської ради відбулася на театральній площі Тернополя, де були присутні десятки тисяч людей, це була відкрита сесія міськради. І Тернопіль став першим в Україні, де прийняли рішення з закликом до відставки прем’єр-міністра Азарова. Як наслідок, було заведено приблизно 40 кримінальних справ щодо міської ради та комунальних підприємств. Прокуратура намагалась паралізувати роботу міської ради.
Тоді правоохоронці просто «закидали» міську раду та комунальні підприємства запитами про надання офіційної інформації про те чи інше рішення. Подекуди вони виймали справи, які «відлежувались у шухлядах» по кілька років, не маючи жодної судової перспективи, окрім політичного тиску на раду. В один момент по десятках справ прийшли листи з вимогою негайної підготовки відповіді або вилучення документів. Ці рішення були написані ніби “під кальку” з метою поставити раду в ситуацію, коли виконати запити просто неможливо фізично. При цьому діяльність кількох управлінь і комунальних підприємств мала виявитись повністю заблокованою.
Другий акт цієї прокурорської вистави – заводилися кримінальні справи через ненадання якогось документу, який вже давно був в архіві, або якихось дрібних процедурних питань, пов’язаних з початковим наїздом. Внаслідок того “підвішувалась” робота посадовців, які замість того щоб виконувати посадові обов’язки, мали ходили на допити, писати пояснення, або блокувалась робота з підготовки ремонтів, роботи тривалих інфраструктурних проектів, та інших запланованих робіт.
Третій акт прокурорської помсти – у публічній сфері робляться заяви про начебто величезну кількість кримінальних справ проти мера і посадовців ради, щоб знищити їх репутацію.
Нагадаємо, що прокуратура і “силовики” кілька тижнів інтенсивно пресували Тернопільську раду в самий розпал Майдану. Але, як тільки стало зрозуміло, що Майдан перемагає, всі кримінальні справи дивним чином закрилися.
Як діють методи Януковича у 2020
Прокуратура та Нацполіція знову з дивною синхронністю закидає міську раду та комунальні підприємства Тернополя величезною кількістю одночасних запитів з типовими вимогами – надання документів та рішень, вилучення документів, надання пояснень. Левова частка “справ” – це рішення за 2013-2018 року. Паралельно порушують кримінальні справи за невчасне виконання цих запитів. Тобто кримінальна справа відкривається не за ознакою злочину, а за те, що правоохоронці відразу не отримали якийсь документ.
В чому ж сумнівається прокуратура? Для прикладу, у тому що міська рада дала дозвіл на будівництво вбудованих автостоянок. Хоча це найбільш прийнятний в сучасних умовах в Україні метод забезпечення людей паркомісцями, запозичений з Польщі та інших європейських країн. Чи щодо реконструкції житлових будинків. Звичайно, – нехай би стояли обдертими.
Як ми докотились до подібної ситуації?
У 2014 році Януковича і його прокурорів зупинила перемога Революції Гідності. А якби все пішло іншим сценарієм, у Тернополі вже були б “маски-шоу”, затримання, комунальні підприємства зупинили б свою роботу серед зими, міська рада фактично була би паралізованою.
Невже у 2020 році подібне можливе? Невже ми докотились до того, що сили реваншу не прикриваючись працюють за методами помсти, запланованими взимку 2013-го?…