Про важливість для здоров’я вітаміну Е розповіли тернопільські фахівці
Вітамін Е відкрив у 1922 році вчениі Герберт Еванс і Кетрін Бішоп. Під час досліджень, проведених на щурах, було помічено, що вони втратили здатність до розмноження після того, як стали харчуватися лише сумішшю казеїну, сала, молочного жиру, солі і дріжджів. Репродуктивна функція була відновлена після введення в раціон щурів зелених овочів і зародків пшениці. І тоді вчені прийшли до висновку, що існує речовина, що запобігає безпліддю. ЇЇ назвали вітаміном Е. Інша назва — токоферол, що у перекладі з грецького «приносити життя».
Форми вітаміну Е
Вітамін Е є групою жиророзчинних сполук, які мають антиоксидантну активність. Речовина складається з восьми хімічних форм (4 токофероли і 4 токотрієноли), що мають різні рівні біологічної активності. Найбільш ефективна форма вітаміну Е — альфа-токоферол. Це поживна речовина бере участь у багатьох життєвих процесах організму людини і має важливі властивості. Недарма його називають вітаміном молодості.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Якщо тернополяни не пропускатимуть швидку чи «пожежну», їх штрафуватимуть
Основні функції вітаміну Е
- Перш за все він є природним антиоксидантом. Вітамін Е захищає наші клітини від токсичних сполук, що потрапляють в організм, бореться з вільними радикалами, які призводять до дегенерації тканин, наприклад, шкіри і кровоносних судин.
- Грає важливу роль в підтримці здоров’я імунної системи.
- Наступна функція вітаміну Е — він сприяє загоєнню опіків і ран, оскільки стимулює утворення еластичних волокон і колагену.
- Прискорює регенерацію клітин. Косметичні засоби, що містять вітамін Е, мають омолоджуючий ефект.
- Вітамін Е захищає біологічні мембрани нервів, м’язів і серцево-судинної системи, крім того, збільшує термін життя червоних кров’яних клітин, допомагаючи нашому організму в поглинанні і використанні вітаміну А.
- Знижує окислення «поганого» холестерину, який сприяє закупорці артерій.
- Вважається, що вітамін Е та інші антиоксиданти можуть запобігти або відстрочити розвиток катаракти.
Продукти, багаті вітаміном Е
- Рослинні масла, а саме масло зародків пшениці, соняшнику, оливкова олія і кукурудзяна.
- Зелені листові овочі також містять вітамін Е. Крім того, вони забезпечать вас великою кількістю поживних речовин і інших вітамінів, необхідних організму.
- Горіхи – мигдаль, фісташки, кедрові горішки, арахіс і фундук дуже багаті на вітамін E. Найбільша концентрація поживних речовин в мигдалі і фундуку.
- Серед продуктів харчування тваринного походження, в яких присутній вітамін Е, можна виділити яєчний жовток і печінку.
- У невеликих кількостях він міститься в таких фруктах, як ківі, манго, авокадо, виноград і сливи.
- І нарешті, злаки – пшениця, овес, жито і рис є відмінним варіантом отримати вітамін Е.
Заступник директора
ТОЛЦ МОЗ України Дементьєв Ю.Г.